Kategoriler
Düşünce

Gerçek enflasyonu görmek isteyenlere: akakce.com

Firavun, peşinde olduğu Musa’nın denizi yarıp içinden geçmesini görmesine rağmen neden peşinden devam edip denize gömüldü?

2021 yılının son ayını yarıladık, Türkiye’de işler zaten kötü iken(128) akraba bakanın geçen yıl bu günlerde şahsi Instagram hesabından; “Allah sonumuzu hayretsin” diyerek bitirdiği istifa gönderisini ve sayısını ezbere bilmediğim merkez bankası başkanlarının gidip gelmesi ve TÜİK isimli istatistik kurumunun diğer her kamu kurumu gibi(sistem) bilimden, mantıktan, ve gerçeklerden uzak saçma sapan raporları ve şeffaflıktan uzak çalışmaları neticesinde akli selim insanlar bile çıldırma noktasına geldi.

Ekonomi çok iyi yeğenim.

TÜİK’e göre yaşını söyleyen kadınlar bile var artık, normalde 50 yaşında olan Özlem abla TÜİK’e göre 25 yaşında örneğin.

Ormanlar yandığında; Türk Hava Kurumunun yok edildiğini gördük.

128 milyar dolar tartışmalarıyla; Merkez Bankası rezervleri -50-100 her neyse boşaldığını öğrendik.

Bankların, Türkiye’nin varlıklarının yönetim kurullarına; konu ile alakasız güreşçiler, ablalar, abiler, kardeşler, eşler, yeğenler bilmem neciler atandıklarını gördük.

Düzensiz göçmenler ve onlar olmasaydı çökerdik biz diyen iş asalakları, soğan yeriz diyen ve sadece taktığı atkının bilmem kaç asgari ücret eden politikacılar, simit yeriz diyen meşhurlar, sınanıyorsunuz diyen efendiler, ekmek kuyruklarına kurgu diyen edepsizler, litresini 1-2 daha ucuza alabilmek için gece yarısına kadar akaryakıt istasyonlarında oluşan kuyruğa bolluk diyen ruh hastaları.

Say say bitmez, gördük de gördük de yaz yaz bitmez, açıkçası konuşmak da yazmak da zor memlekette, nitekim sokakta bir röportajda gerçekleri söyleyenlere verilen ev hapisleri iktidarın “sopalı bir sistemden” başka çok fazla seçeneğin kalmadığının bir göstergesi, keza küfretmeden bir şeyler yazmak ve söylemeyi bırakın artık küfürsüz düşünemiyorum bile. Bu öfkeden korkmak yerine bastırmaya devam etmek yerine aklıselim ile ülke insanlarının yararına çalışmaları gerekirdi ancak iş işten geçti, artık geri dönemezler.

Size Hz. Musa’nın hikayesinden bir örnek vereyim; Peygamber Musa İsrailoğulları ile birlikte Mısır’dan kaçarken peşine takılan Firavun ve ordusu onu Kızıldeniz’e kıyısına kadar kovalar, Musa asasını denize vurarak denizi yarar ve karşıya geçen bir yol açar, kendisi ve birlikte gelenler denizi geçer, Firavun arkalarında bu olayı gözleri ile görmektedir fakat Musa’nın denizde açtığı yoldan koştura koştura takip etmeye devam eder. İşte bu Musa’nın Kızıldeniz’i yarma hikayesindeki Firavunu bir düşünün, Firavun kendisini Tanrı ilan etmişti ve yanındaki komutanları, askerleri tüm ordusu da arkasındaydı, mantıklı bir insan Musa’nın denizi asası ile yarması ve yol açmasını gördüğünde Firavunun emirlerine uymamalı veya Firavunu uyarmalıydı, hatta iman etmeliydi, onlar hiç tereddüt etmedi, Firavunu uyarsa zaten ölecekti, Firavun ise yolun sonuna gelmişti zaten, Musa’nın peşini bıraktığında yenilmiş olacaktı “kibir” ile tüm ordusu ve kendisi denize gömüldüler, öldüreler. Firavun burada öldü bu çok önemli değil ama o ordudaki askerler, aileler ve diğer insanlar kibirli bir yönetici yüzünden mahvoldular.

Olayın özeti şu ki; 2017’deki referandumdaki %51 sonuçla ülkenin 100%’ü esir durumdadır.

TÜİK değil de gerçek fiyat değişiklikleri yani gerçek istatistikleri aslında elinde teknoloji olan herkes görebilmektedir, akakce.com’un yıllık fiyat değişimlerini gösterdiği sayfa eğer kapatılmaz ve devam ederse gerçeğe yakın fiyat değişikliklerini yani gerçek enflasyonu görebileceğiniz örnek yerlerden bir tanesi, burada dikkat edilmesi gereken bazı hussar ve bunlara riayet ettiğiniz taktirde sıkıntısız net gerçekleri görme imkânına sahipsiniz. Akakçe’nin bu sistemini geliştirmeme sebebi mantıklı, ama arka planda geliştirsinler en azından kabası hazır olur ileride demokrasi ve hukuk geri geldiğinde canlıya alırlar diye düşünüyorum.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr