Kategoriler
Gündem

El yapımı felaket

Son bir haftadır yağan yağmurun yarattığı felaketten hepimiz haberdarız. Maddi hasar bir yana en önemlisi can kayıpları da yaşandı. Kimi çalışmak için bindiği servis minibüsünde kimi uykusunda kimide çocuklarıyla beraber can verdi bu felakette.

Yağmurun getirdiği felakette elbette biz insanlarında suçu var. Hepimiz hayatımızda görürüz su basan mahalleleri, her yağmurda değişmeyen bir tablo olarak hafızamızda tazelenir.
İkitellide yaşanan olayda işte aynen böyle. Yıllar öncesinde gördüğümüz tablo sanki yeniden sergiye açılmışçasına çıktı önümüze yine. Büyükşehir üstüne düşeni eksik yaptığı için afetin boyutu arttı. Tabii ki bu beklenmedik bir şeydi sonuçta kimse isteyerek ölüme sebebiyet vermek istemezdi. Amacım herkes gibi birilerini suçlamak değil. Ortada bir felaket var Yakınlarını kaybetmiş insanlar var didişmektense çözüme odaklanmalı. En azından yıllar öncesi yaşanan bu kara lekenin tekrarlanan 2.sinden sonra 3. kez anlımıza sürülmemesi için çalışmalıyız. Ve artık çevremizdeki insanlara yardımcı olmalıyız.

İçim acıyor bu günlerde, o servis minibüsünde ki can veren insanları düşünüyorum devamlı, aileleri ne haldedir kim bilir çocukları ne yapıyordur şimdi. Niye bunlar gündemde değil niye sahip çıkılmıyor belki yardıma ihtiyaçları var, belki yanlarında tutunacak destek olacakları kimse yok. Sorunlar göz ardı edilmemeli ama sorunu çözmenin yanında etkilerini de düşünmek gerekli. Yollar onarılır Vodafone tekrar hizmet verir yeni tırlar elbet alınır. Ya kaybedilen can işte bunun ne onarımı nede dönüşü vardır. Nerede kaldı bizim sağduyumuz nerede yardım severliğimiz, küçücük bedenler bile can verdi bu felakette nerde insanlığımız. Bizler hâlâ bir şeyleri hafife alıp nerdeyse doğal afet diyip geçiştireceğiz bu felaketi. Bu kadar basit değil, herkes üstüne düşeni yapmalı.

Yağmurdan sonra oluşan çamuru temizleyin, elinizde balçık yapıp başkasının suratına atmayın, sarın yaraları.

Hayal ettiğim dünya bu değil. Hayalimde bu felaketten sonra devletin kendi içindeki hesaplaşmaya düşmeden can verenlerin ailelerine destek olması var. Hayalimde halkımın böyle bir felakette yağmacılık yapmaması var. Hayalimde halkımın bunlara kaygısız kalmaması var. Hayalimde Hiç bir insanın yine başka insanlardan doğan ihmalkarlıktan ölmemesi var. Sanırım fazla hayalperestim.

Volkan abi bu blogta yer almak gerçekten çok güzel… (içimden geldi)