Kategoriler
Genel

Bilmediğiniz 15 Google arama özelliği

Muhtemelen hiç duymadığınız ve bilmediğiniz Google Arama özelliği ve araçları.

Google internetin en güçlü araçlarından biri hatta en güçlüsü, yıllar geçtikçe sadece bir arma aracı olmaktan daha fazlası haline geldi. Google artık her gün kullanabileceğimiz ücretsiz özelliklerle dolu.

Google’ın arma özelliklerinden bahsettiğimiz bu yazımızda kapsamının neredeyse sonsuz olduğunu anlayacaksınız, burada en iyi özelliklerden bazılarını seçtik ancak Google, arama aracına gerçekten hiç duyurmak gereksinimi duymadan sürekli olarak daha fazla özellik eklemekte.

Bazılarını bildiğiniz ama çoğunu bilmediğiniz bu Google arama özellikleri şüphesiz hayatınıza biraz kolaylık katacak veya en azından size biraz eğlendirecek.

Hava Durumu

Google hava durumu

Hava durumu için Google arama ya sadece “hava durumu” yazmanız yeterli, eğer bulunduğunuz konumdan farklı bir yerin hava durumunu öğrenmek istiyorsanız “hava durumu londra” şeklinde arama yapabilirsiniz.

Zar Atma

Google zar atma

Gelişmiş bir zar atma makinesi sunan Google’da zar atabilirsiniz, bu araca belki bir gün ihtiyaç duyarsınız. Araca ulaşmak için “Google zar” şeklinde arama yapınız.

Aritmetik Hesaplama

Google hesap makinesi

Gelişmiş ve hızlı bir hesap makinesine sahip olan Google arama’da olabilecek her şeyi hesaplayabilirsiniz. Örneğin arama kutusuna “8*5” yazdığınızda hemen sonucu görmeniz mümkündür. Hesap makinesi için Google’da “Hesap makinesi” şeklinde arama yapınız.

Ölçü Birimi Dönüştürücü

Bu belki Türkçe için yok ancak, her türlü ölçü birimini birbirine dönüştürebilen bu Google arama özelliğinde örneğin bir bardak ile bir kaşık birimini birbirleri arasında dönüştürmeniz bile mümkün, herhalde bu gürmeler için harika bir araçtır. Örnek arama: “1 cup in ml“.

Renk Kodları

Google renk seçici

Renk kodlarını bulun, seçin ve çevirin, ister belirli bir renk için onaltılık kodu arıyor olun, ister onaltılıyı RGB, HMYK, HSV veya HSL’ye dönüştürebilmek istiyorsanız, Google’da “color picker“(renk seçici) aradığınızda bir renk seçici aracı görünecektir.

Metronom Oluşturma

Google ritim

Google, seçtiğiniz herhangi bir vuruşta bir metronom(ritim) oluşturmanıza izin verecektir. Tek yapmanız gereken Google’da “metronom” araması yapmak, dakikadaki vuruşlarınızı seçmek ve ardından oynat düğmesine basmaktır.

Meditasyon

google nefes

Nefes almak ve stres atmak için bir dakikanızı ayırmanız mı gerekiyor? Google’da “breathing exercise” arayın. Takip etmeniz için size 1 dakikalık bir nefes egzersizi verilecektir.

Free ve Creative Commons Görsel Arama

Google görsel arama ticari

Ticari kullanımınız için kullanabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz görseller bulmak istiyorsanız, Google Görseller‘e gidin ve bir görsel arayın. Ardından, Araçlar’a ve ardından Kullanım Hakları’na tıklayın . Size uygun bir seçenek belirleyin, Google doğru lisanslarla ilgili sonuçları göreceksiniz.

Oyunlar

Google oyun

Google arma çeşitli oyunları barındırır, doğrudan Google arama sonuçlarında oynanacak oyunları bulabilirsiniz. Bu özelliği çalıştırmanın en kolay yolu, “yılan oyna” şeklinde aramaktır. Arama sırasında bir yılan oyunu hemen oynamanız için hazır olacak. PAC-MAN, Tic Tac Toe, Solitaire ve Mayın Tarlası gibi diğer oyunları da arayıp oynayabilirsiniz.

Garson Bahşiş Hesaplama

Google bahşiş hesaplama

Garsona bir bahşiş verecekseniz ve bunu hesaplamak için panik içindeyseniz, “tip calculator” şeklinde Google’da arama yaptığınızda bir hesap makinesi çıkacaktır. Fatura toplamınızı girebilir ve ardından bahşiş vermek istediğiniz yüzdeyi girebilirsiniz.

Para Birimi Dönüştürücü

google döviz hesaplama

Geçerli para biriminiz deki mevcut değerinizi ve ardından başka bir para birimini yazarak herhangi bir para birimi değerini görebilirsiniz. Örneğin, 10 USD GBP, 10 ABD Dolarının İngiliz Sterlini’ne dönüştürülmesi için bir hesaplama yapılabilir. Veya “dolar ne kadar” “euro ne kadar” gibi aramalarla da bu aracı çalıştırmanız mümkün.

Ayrıca herhangi iki para birimi için 5 yıla kadar geçmişi görebilir ve hatta Bitcoin gibi kripto para birimlerini arayabilirsiniz .

Zamanlayıcı

Google’da “start timer” şeklinde arama yaptığınızda çıkan bu araçta bir zamanlayıcı veya kronometre göreceksiniz.

Gün Batımı ve Doğumu

Google gün doğumu

Gün doğumu” ve “Gün batımı” şeklinde bir arama yaptığınızda Google size bulunduğunuz bölgenin gün doğumu ve batımı bilgilerini gösterecektir.

Filmler, Şovlar ve Şarkılar

Google film önerileri

En sevdiğiniz film, dizi veya şarkıya benzer şarkılar mı bulmak istiyorsunuz, o zaman Google’da şu şekilde bir arama yapmanız sizi sevindirecektir: “movies like batman“.

Seyehat Mesafesi

google mesafe ölçer harita

distance between location istanbul and Location ankara” şeklinde bir arama yapmak size İstanbul/Ankara arası mesafeyi gösterecektir.

Google arama ile ilgili daha fazla bilgi için https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=tr

İyi eğlenceler.

wolkanca.com’da Bilmediğiniz 15 Google arama özelliği veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Bilmediğiniz 15 Google arama özelliği için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.