Kategoriler
Internet

Alexa rank sistemi değişti

Alexa rank sisteminde değişikliğe gitti, bunu eğer bir blogunuz var ise ve Alexa istatistiğini akip ediyorsanız farketmişinizdir.

Alexa’nın sıralama mantalitesi değişti, 1998 yılında sıralama gösterimlerine başlayan Alexa’nın temel amacı sitelerin popülerliğini göstermekti. Alexa toolbar kullanan kişilerden toplanan geri bildirimler sayesinde bu listeleme oluşturuluyordu. Zamanla gördük ki Alexa çok önemli bir kriter konumuna oturdu. Ancak sizlerden gelen öneriler ile Alexa sıralamasındaki kriterleri iyileştirmek, geliştirmek istedik. Bunu zaman içerisinde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Demişler.

Alexa verilerinin Google tarafından kullanıldığı öne sürülüyor, geçtiğimiz haftalarda da zaten Google Pagerank sisteminde ilginç farklılıklarla bizi karşılamıştı, belki de Google ve Alexa ortak çalışma içindeler.

Alexa site sıralama kriterlerini değiştirdiğini duyurdu. Yeni sıralamanın tam olarak yansımasını 9 ay sonra görebilecekmişiz. Değişikliklerin toolbar etkenini en aza indirgemeye yönelik olduğu söyleniyor.

Yeni Alexa rank mantalitesi hakkında düşüncelerinizi Alexa’nın bu anketini yanıtlayarak yorumlamanız mümkün.

ALEXA SIRALAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİ
YENİ ALEXA SIRALAMALARI
Aylardır üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımız yeni “Alexa sıralama sistemi”ni duyurmanın heyecanı içerisindeyiz.
Alexa 1998 yılında bu işe başladığında amaç sadece Alexa toolbar kullanan kişilerin yardımıyla sitelerin popülerliğini ölçmekti. Bu ölçümler sonucunda Alexa Sıralaması’nı oluşturduk. O zamandan beri, sitelerin değerlerinin ölçümünde Alexa Sıralaması’nın önemli bir değer olduğunu görmek bizi tabi ki mutlu etti. Her gün Alexa.com’u ziyaret edip sıralamalarını görmek isteyen herkese müteşekkiriz.
Alexa kullanıcılarını dinledik sıralamayı yapmak için Alexa toolbar kullanıcılarından daha fazlasını dikkate almamız gerektiğini duyduk.
Tavsiyelerinizi dinledik ve yeni sistemimizin sizin isteklerinize çok daha yakın olduğuna inanıyoruz.
Artık sitelerinizin tüm internet kullanıcıları arasındaki popülerliğini göstermek için çok farklı kaynaklardan bilgiler topluyoruz.
Tabi ki bize daha birçok tavsiyede bulundunuz ve hâlâ bunların üzerinde çalışıyoruz. Şimdilik bunlar hakkındaki sırları vermeyeceğiz fakat takip eden haftalarda neler olacağını göreceksiniz.
Aşağıda Alexa ile ilgili bazı sorulara verilen cevapları bulabilirsiniz:
-Sitemin sıralaması değişti. Daha önceden yanlış olan neydi?
Daha önceki sıralamanız yanlış değildi, sadece farklıydı. Alexa toolbar kullanıcılarının ilgileriyle diğer kaynakların toplamının ilgisi birbirinden farklı olabilir.
Fakat yeni sistemimiz ile artık tüm internet kullanıcılarının webdeki alışkanlıklarını daha doğru bir şekilde ölçebiliyoruz.

-Sadece 9 aylık bir süre zarfını görebiliyorum. Uzun süreli raporlar nereye gitti?
Şu anda tarihsel verileri tekrar hesaplıyoruz ve önümüzdeki haftalarda yayına koyacağız. Bu durumdan dolayı özür diliyoruz, fakat geçtiğimiz yılların verileri de yakında elinizde olacak.

-Sıralamaları tekrar değiştirecek misiniz?
Biz sürekli sizlere en kullanışlı ve doğru verileri sağlamak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda algoritmamızı sürekli yenileyerek ilerleyeceğiz. Fakat yakın zamanda çok büyük değişiklikler düşünmüyoruz.

-Ben eski sıralamaları daha çok seviyordum. Onları da hâlâ görebilir miyim?
Eski sıralamaları tabi ki biz de seviyorduk. Ama kullanıcıların yoğun isteklerine karşılık olarak yeni sistemi geliştirdik, bu sistem şu anda tamamlandı ve eskisinden daha çok seveceğinize eminiz.
Aynı anda iki farklı sıralama olmasının karışıklık yaratacağını düşünerek eski sistemi tamamen kaldırdık.

-Tüm bunlar hakkında ne düşündüğümü merak ediyor musunuz?
Kesinlikle. Aylardır önerileri ve görüşleri topluyoruz ve hâlâ toplamaktayız. Şimdiye kadar yaptıklarımız hakkında düşünceleriniz ya da yapmamız gerekenler hakkında fikirleriniz varsa bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız.
http://www.zoomerang.com/Survey/survey.zgi?p=WEB227PD7ZG3VK