Kategoriler
Gündem Konuk Yazar

NASA'nın hatasını 13 yaşındaki genç düzeltti!

Bana e-posta ile gelen bir yazıyı eklemek istedim. 13 yaşındaki bir Alman genci, NASA'nın dünyaya bir asteroidin çarpması ihtimaline ilişkin hesabını düzeltti. 13 yaşındaki bir Alman genci, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), dünyaya bir asteroidin çarpması ihtimaline ilişkin hesabını düzeltti, NASA da hatasını kabul etti.
Yerel bir Alman gazetesinin haberine göre, lise öğrencisi Nico Marquardt, Potsdam kentindeki astrofizik enstitüsünün teleskop gözlemlerinden yararlanarak, "Aphosis" adı verilen göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin 450'de 1 olduğunu hesapladı. Bu çarpışmaya 450 binde 1 ihtimal vermiş olan NASA yetkilileri de, genç dahinin haklı olduğunu Avrupa Uzay Ajansı aracılığıyla bildirdi.
NASA da, Nico da, çarpışma halinde 320 metre çapında ve 200 milyar ton ağırlığında bir iridyum-demir topunun Atlas Okyanusu'na düşeceğini düşünüyor. Senaryo gerçekleşirse, çarpmanın etkisiyle meydana gelecek dev dalgalar kıyıları silip süpürecek, ayrıca atmosfere dağılan büyük miktardaki toz zerrecikleri de güneş ışınlarının bir kısmının yeryüzüne ulaşmasını bir süre engelleyecek.

Nico'nun, NASA'nın hesap hatasını, bir yarışma kapsamında yaptığı ''Ölümcül Aphosis Asteroidi'' adlı çalışması sırasında bulduğu belirtildi. ''Aphosis'', yörüngesinde değişiklik olmazsa 13 Nisan 2029'da dünyanın yakınlarından geçecek. Yörüngede herhangi bir sebeple meydana gelebilecek sapma, çarpışmayı kaçınılmaz hale getirebilecek.

nico
Nico, çarpışma halinde 320 metre çapında ve 200 milyar ton ağırlığında bir iridyum-demir topunun Atlas Okyanusu'na düşeceğini tahmin ediyor.

[via]

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

evet okumuştum. ne kadar enteresan ya 🙂
yani yanılma payı da çok fazla.450 nerdeee 450 bin nerde. nasa'nın eline kaldıysak yandık 🙂 şaka tabi eh insanız olur böyle vakalar. galiba bu dünyanın başına bişi gelirse kesin yanıltıdan olur.

aa cidden rezalet 🙂 sağol tam karışık yanlış bilgi vermeyelim teşekkür ederiz.vokicim istersen silebilirsin naa yalanlamış haberi 🙁

bence de çok ilginç ya ee nede olsa insanlıık hali herkes yanlışlık yapa bilio bende birini sevdim yanlşlık yaptım offff ola aman siz neden bahhsedionuz ben neden bahsediom aman