Kategoriler
Internet

Avrupa Parlamentosu: dosya paylaşımı suç değil!

Avrupa Parlamentosunda tüm üyelerinin katıldığı oylamada internet üzerinden dosya paylaşımının bir suç olarak sayılmasını hususunda verilen yasa teklifi oynandı ve 314 e 297 oyla reddine karar verildi. Arada ki oy farkı gerçekten çok az, 297 oy da değişikliği isteyenlerden, 314 oy da reddinden yana olanlardan geldi.
Yasa tasarısının reddi yönünde oy veren üyeler büyük ihtimalle burada arkadaşın da belirttiği gibi ya kendileri de dosya paylaşıyor ya da çocukları sabah evden çıkmadan önce “baba kabul oyu verirsen mp3 ve film indiremeyiz. elini sanala bulama” demiş olabilir.

İnternet üzerinden dosya paylaşmayı suç hâline getiren bir yasa taslağının kaldırılması için yapılan oylamada, 314 parlamento üyesi bu kanuna karşı yönde oy kullanırken 297 üye ise kaldırılmaması yönünde oy verdi. Bu şekilde, kıl payı denilebilecek bir farkla, AB ülkelerinde bu tür paylaşımların yasadışı kabul edilmesi engellendi. Yasada tam olarak belirtilen tanım, şahıslar tarafından internet üzerinde dosya paylaşılamamasını ve yasadışı dosya paylaşan kişilerin internet bağlantısından mahkum bırakılması yönünde. Tabii bu sadece görünen kısmı. Art alanda bir de kişisel hak ve özgürlüklerin, paylaşım yapan kişilerin sürekli denetlenmesi suretiyle tehlikeye atılması da mevcut.
shiftdelete

Avrupa Parlamentosu

Pc World: Europe Rejects Plan to Criminalize File-Sharing

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Avrupa Parlamentosu: dosya paylaşımı suç değil! başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.