Kategoriler
Gündem

Akm yıkılıyor

akmEvet, kabul edilen kanun tasarısına göre Akm (Atatürk Kültür Merkezi) yıkılıp yerine yenisi yapılacak. Hayırlı olsun diyorum ben yerine camii yaparlar sanıyordum ama şaşırttılar beni. detaylar için [via]
Atatürk Kültür Merkezi (AKM), İstanbul’da Taksim Meydanı’nda kurulu, opera-bale, tiyatro, konser ve kongre amacıyla kullanılan içinde bir sergi salonu ve sinema da bulunan yapı. 30’larda İstanbul'a bir büyük opera merkezi inşa etmek için başlayan çalışmalar sonucu binanın temeli 1946’da atıldı. İlk projenin üzerinde pek çok değişiklik yapıldı ve sonunda mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun yaptığı değişikliklerle Atatürk Kültür Merkezi 1969 yılında Aida temsiliyle açıldı. O zaman dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ikinci büyük sanat merkezi olma özelliğine sahip göz kamaştırıcı bir projeydi. Ancak bina, 1970 yılında Arthur Miller'ın Cadı Kazanı sahnelenirken çıkan yangında büyük tahribat gördü. Yeni değişiklikler, sıkı güvenlik ve yangın önlemleriyle yapı 1978'de yeniden açıldı. Bugün de hala bu haliyle çalışan AKM'de 1300 kişilik büyük salon, 500 kişilik konser salonu, 200 kişilik tiyatro salonu, 250 kişilik sinema salonu var. Üst katlarda büyük de bir sergi salonuna sahip olan AKM, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası'nın daimi sahnesi olarak da hizmet veriyor. Bu kurumların yönetim birimleri ve merkez gişeleri AKM bünyesinde bulunuyor. Hayati Tabanlıoğlu’nun son şeklini verdiği proje, 50’lerin yalın ve işlevsel mimari anlayışının tipik bir örneği kabul ediliyor. Özellikle Büyük Salon'un yüksek sofitası, derin ve geniş sahnesi, yine bu sahnenin çeşitli asansörlerden oluşan gelişmiş mekanik kapasitesiyle farklı kullanımlara imkan vermesi, AKM’yi Türkiye'nin en gelişmiş gösteri sanatları mekanı yapıyor. Kültür sanat meraklıları için hayatlarının önemli mekanlarından biri olan AKM, diğer İstanbullular için de hiç değilse önünde buluştukları önemli bir mekan. Binanın sahibi olan Kültür Bakanlığı, Atilla Koç'un yönetimde olduğu 2006-2007 yıllarında binanın onarım masraflarının yüksek olduğunu gerekçe göstererek, yıkılıp yenilenmesi görüşünü gündeme getirdi.

Eski wolkanca.com’da Akm yıkılıyor veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Akm yıkılıyor için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Akm yıkılıyoriçin 13 yanıt

cami yapılmayacağını kim söyledi. şöyleinceden bir kenarı cami de yapılacak mevcut projede kopleks bir yapı olarak görülüyor ama eski akm'yi mumla arayacağını şimdiden herkese belirtiyim.

volkan yalnız şu var cami olayıan girmişsin, şunu demek isterim istiklal civarına giden gençlik sadece barlardan çıkmayan genç.lik değil ve insanlar oyle kafasına göre camide yaptıracak güce sahip değiller malesef boyle olunca devletimiz her ne kadar laik oldugunu iddia etsede diyanet işleri başkanlıgı işle bu sozunu yalanlamış oluyor ve bu ülke müslümanlarına ve diger dinin mensuplarına hizmet etmek zorunda kalıyor. hal boyleylen istiklal girişinde küçük bir mescit ve istiklalde küçük bir cami ile sence o kadar gencin oldugu bir yerde yeterli midir? bence hayır.hal boyle olunca elbette ak yıkılıp cami yapılamaz ama taksim meydanı gibi bir yer boş ha yeşil alan diyeceksiniz ama camiyi üzerine yapmazlarsa bile altına yapsınlar, demi ama?
bak istiklalde kaç kilise var kaç cami var bir gün beraber gidip sayalım istersen.

allah hepimizi senin ve senin gibi dinsizlerden korusun!

nedir bu cami'lerle, dindarlarla vs.. alıp veremediğiniz? sizlere ne yapmışlar? tek suçları allah'a inanıp dinin şartlarını yerine getirmekmi?

(şimdi sen korkup bu yorumumuda silersin ya neyse!)

ya çocuklar binlerce cami var istanbul'da niye idda ediyordunuz taksim meydanındada olmalııııııı diyeştaksim içip,içip ser'den geçmenin merkezi olan biyer ki içenler için! benim için öle mesela.eylence merkezi değilmi istanbul için? nedir yahu bu şeriatçilerden çektigimiz(!)ayrıca biz akm nin yıkılmasını cami yapılcak korkundan istemiyor değiliz. akm tarihi bir mirastır cumhuriyet tarihimizin sanatsal etkinliklerrinin merkezi olarak.rahat olun kimsenin gücü yetmiyecektir. ahada göreceksiniz ki.mesele;cumhuriyetin miraslarını yıkmak oldunu gören aklı selimler var hükümetten önce iktidar olanlar gibi.

kardeşim sen benden daha dindar olduğunu nasıl söylersinki sen tabela müslümanısın ben kalben ve fikren elhamdurillah müslümanım ve orada camii yapılsa senden önce gidip namaz kılacağıma adım soy adım kadar eminim. se nn yazının ve olayın tamamını kavramadan direk orada camii kelimesini görerek yazmışsın buraya bir kaç zaman sonra işin aslı medyaya yansıdığında tartışmalar şiddetleğinde göreceğiz işin aslını.

ya tabi cami yapılmalı ona kalırsa içen şerefsizler heryerde içiyo demi

ya tabi cami yapılmalı ona kalırsa içen şerefsizler heryerde içiyo demi?

eğer gençler o kadar ibadet aşkıyla dolularsa cami ne kadar uzak olursa olsun giderler zaten.taksimdeki kiliselerin çoğu da tarihi yapılardır. yoksa günümüzde bir yerde camiden fazla kilise olması mümkün değil…

@wolkanca
o zaman sorun ne?

ben illa akm yıkılsın yerine cami yapılsın demiyorum(!) ama taksime cami yapılmasını neden istemiyorsun?

istanbul da kaç cami var özrenebilrmiyim?cevap yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…