Kategoriler
Gündem

Sayın İstanbul valisi

Tüm dünyada 1 Mayıslar en büyük en önemli meydanlarda kutlanırken, bizde topçuya, popçuya, politikacıya açık alanlar ülkenin kendi işçisine kapatılıyor. Öyle bir yönetim ki kendi gölgesinden ödü kopuyor. Önlemi insanlara eziyet çektirerek alma ilkelliği ile gösteriyor. Üstelik kimi kimden koruyor. Bizi onlardan kim koruyacak. Rezalet ve keyfiyetin doruk noktası. [via]

İstanbul valisine;
Ben İstanbul’da vergisini vererek yaşayan bir vatandaşım.
Bu sabah her zamanki gibi çocuğumu okula bırakıp işime gitmek üzere evden çıktım.
Tam dört buçuk saattir yollardayım…

Yollar tutulmuş, barikatlar kurulmuş, kalkanlı ve coplu polisler gaz maskeleriyle saf tutmuşlar.

Köprüden geçiş yok, şehir hatları çalışmıyor ve en önemlisi vatandaşın hizmetinde olduğunu söylediğiniz polis ne laf dinliyor ne söz. Yüzünde gaz maskeleri, elinde coplarla polisimiz ne yazık ki bir “şehir işkencecisi” haline getirilmiş.

Soruyoruz: Ne oldu?
Cevap veriyorlar: 1 Mayıs Bayramı

Sayın Vali bu nasıl bayramdır? Siz yüz kişiyi durduracağız ve önleyeceğiz diye 10 milyonluk İstanbul’u 6 saattir gözaltında tutuyorsunuz.
Şehri gözaltına aldınız.

10 milyon insanı gözaltına aldınız.

Ne için? 100 kişinin bayramda gösteri yapmasını engellemek için. Üstelik bunu da önceden duyurmadınız.

Böyle şehir yönetilir mi, böyle valilik olur mu?

Sizi, yollarda beş saattir çoluk çocuğuyla sefil ettiğiniz bir vatandaş olarak protesto ediyorum. Size istifa edin diyeceğim ama etmeyeceğinizi bildiğim için sadece bütün kalbimle protesto ediyorum. Ve buradan diyorum ki bunun hesabını nasılsa sandıkta sorarım.

Siz belki atanmış olduğunuz için anlamazsınız. Ancak Başbakan ve İçişleri Bakanı, sandığın ne olduğunu iyi bilirler.

VALİ MUAMMER GÜLER’İN 1 MAYIS İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

İstanbul Valisi Güler01.05.2007
Vali Muammer Güler başkanlığında İl Emniyet Müdürlüğü’nde 1 Mayıs ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrasında Vali Güler basına yaptığı açıklamada şunları söyledi,

Değerli basın ve televizyon mensupları 1 Mayıs 2007 tarihinde ilimiz Kadıköy ilçesinde yapılacak olan yasal mitingle ve diğer alanlarda da yapılması muhtemel kanunsuz gösterilerle ilgili olarak kamu güvenliği açısından alınacak tedbirlerle ilgili olarak bir toplantı ve değerlendirme daha yapıldı. Daha önce de size çeşitli defalar konuyu anlatmıştım. İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak olan alanlar kanunca da belirlenmiştir. Nitekim 1 Mayıs nedeniyle Türk-İş tarafından yapılan müracaat üzerine yasal miting alanlarından Kadıköy’de bu toplantının yapılmasına izin verilmiştir. Disk için Taksim alanında kitlesel bir toplantı, büyük bir katılımla bir toplantı yapma müracaatı ise Taksim alanının gösteri alanı olmaması nedeniyle kabul edilmemiştir. Esasen kendilerince orada yapılmak istenen, bir anma toplantısı olarak değerlendirilmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Taksim alanında çelenk bırakmaları sembolik anma yapmaları saygı duruşunda bulunmalarına mani çıkarılmamaktadır. Ancak kendileri bir büyük kitle ile Taksim’de toplantı yapmak istemişlerdir buna izin verilmesi mümkün değildir.

Değerli arkadaşlar düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanılmasından yanayız ancak kanunsuz eylemlere de izin vermemiz mümkün değildir. Bazı illegal grupların bu vesile ile kanunsuz eylemlere tevessül edebilecekleri konusundaki değerlendirmelere göre bu konuda ki gerekli önlemlerde alınmıştır. Biraz sonra size İstanbul’da yarın yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı ortamlarda gerek vapur seferleri ile ilgili olarak iskelelerin durumu ile ilgili olarak tramvaylar ve Taksime gelecek olan İETT otobüsleri bu güzergâhlar çevresinde alınan diğer önlemlerle ilgili olarak bir not dağıtılacaktır. Trafiğe kapatılan cadde ve sokaklar ve alternatif yolarda burada gösterilecektir. Ben herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Kanunsuz herhangi bir eyleme izin verilmeyeceğini ifade ediyorum ve kanunsuz bir eyleme teşebbüs edenler bunun sonuçlarına katlanacaklardır.
Ayrıca yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı bazı lise ve ilköğretim okullarında da yarın bir gün süreyle tatil kararı verilmiştir. Taksim, Beyoğlu ve Şişli bölgesinde 26 lise ve 15 ilköğretim okulunda yarın yoğun güvenlik önlemleri alınacak güzergâhlarda bir gün süreyle tatil verilmiştir. Diğer güvenlik önlemleri de alınmıştır ancak kamunun güvenliğinin korunması huzurun korunması gibi amaçlar vardır ve yapılmak istenen bu eylem sonuçta polisle işçiyi karşı karşıya getirecek bir davranış olur, bunlardan sakınılmasını istiyorum. Tekrar ediyorum geçmiş yılarda da sendika yöneticileri Taksim alanına gelmektedirler. Çelenk koymaktadırlar, saygı duruşunda bulunmaktadırlar. Yöneticilerin bu anlamdaki davranışlarına mani olunmamaktadır ancak Taksim bir gösteri ve toplantı yürüyüşü alanı olmadığı için de bir kitlesel eyleme izin verilmesi mümkün değildir bunu özellikle belirtiyorum. Çünkü kamuoyuna bu konu yanlış aktarılıyor. Sanki idare düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı özgürlüklerin kullanılmasına mani olunuyormuş gibi bir durum yaratılmak isteniyor böyle bir durum söz konusu değildir.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi sendika yöneticilerinin de, Türk-iş’inde, DİSK’in de çelenk koyma konusunda ki müracaatları vardır. Onlar çelenklerini bırakıyorlar, saygı duruşunda bulunuyorlar, makul sayıdaki yönetici geliyor, bunda bir mani yok. Diğer kurumların da böyle kuruluş günlerinde, anma günlerinde, çelenk koyma, saygı duruşunda bulunması konusunda bir mani yok. Ama bir kitlesel eylem, büyük bir eylem için kanunen uygun bir alan değildir. Bunu belirtiyorum değerli arkadaşlar, dışardan takviyede alınmıştır. Buradaki alınan tedbirlerin amacı kamu güvenliğinin sağlanması için insanların can ve mal emniyetlerinin korunmasına yöneliktir. Yoksa herhangi bir gruba karşı veya bir kuruluşa karşı tedbir anlamında değildir. Kanunsuz eylemin yol açacağı olumsuzlukları önlemeye yöneliktir ve devletin de böyle bir görevi vardır. Kişilerin hak ve özgürlükler kullandırılırken başkalarının özgürlüklerine de zarar verilmemesi devletin görevidir. Bu anlamda biz gerekli tedbirleri alıyoruz tabii ki böylesine bir eyleme tevessül edilmesi sıkıntılarda yaratacaktır bu anlamdaki tedbirler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beraber planlanmıştır. Ancak ben tekrar söylüyorum böyle bir sıkıntıya yol açılmasını istemiyorum. İşçi ve polis karsı karsıya gelsin istemiyoruz, can ve mal güvenliklerine zarar gelsin istemiyoruz. İstanbul’da sıkıntılı bir ortam yaratılsın istemiyoruz. Herkesi de bu anlamda sorumlu davranmaya sağduyu içinde davranmaya davet ediyoruz.
Taksim’e giriş çıkışlar kanunsuz eylemler için, kanunsuz eylemlere tevessül edenler açısından elbette ki kontrol edilecektir. Tabi ki orada yasa dışı herhangi bir eyleme tevessül edenler açısından gerekli önlemler alınacaktır. Yoksa kişilerin özgürce dolaşmalarını engelleyecek bir tedbir, kanunsuz eylemlere karşı bir önleyici tedbir olarak planlanmıştır.