Kategoriler
Gündem

Sayın İstanbul valisi

Tüm dünyada 1 Mayıslar en büyük en önemli meydanlarda kutlanırken, bizde topçuya, popçuya, politikacıya açık alanlar ülkenin kendi işçisine kapatılıyor. Öyle bir yönetim ki kendi gölgesinden ödü kopuyor. Önlemi insanlara eziyet çektirerek alma ilkelliği ile gösteriyor. Üstelik kimi kimden koruyor. Bizi onlardan kim koruyacak. Rezalet ve keyfiyetin doruk noktası. [via]

İstanbul valisine;
Ben İstanbul’da vergisini vererek yaşayan bir vatandaşım.
Bu sabah her zamanki gibi çocuğumu okula bırakıp işime gitmek üzere evden çıktım.
Tam dört buçuk saattir yollardayım…

Yollar tutulmuş, barikatlar kurulmuş, kalkanlı ve coplu polisler gaz maskeleriyle saf tutmuşlar.

Köprüden geçiş yok, şehir hatları çalışmıyor ve en önemlisi vatandaşın hizmetinde olduğunu söylediğiniz polis ne laf dinliyor ne söz. Yüzünde gaz maskeleri, elinde coplarla polisimiz ne yazık ki bir “şehir işkencecisi” haline getirilmiş.

Soruyoruz: Ne oldu?
Cevap veriyorlar: 1 Mayıs Bayramı

Sayın Vali bu nasıl bayramdır? Siz yüz kişiyi durduracağız ve önleyeceğiz diye 10 milyonluk İstanbul’u 6 saattir gözaltında tutuyorsunuz.
Şehri gözaltına aldınız.

10 milyon insanı gözaltına aldınız.

Ne için? 100 kişinin bayramda gösteri yapmasını engellemek için. Üstelik bunu da önceden duyurmadınız.

Böyle şehir yönetilir mi, böyle valilik olur mu?

Sizi, yollarda beş saattir çoluk çocuğuyla sefil ettiğiniz bir vatandaş olarak protesto ediyorum. Size istifa edin diyeceğim ama etmeyeceğinizi bildiğim için sadece bütün kalbimle protesto ediyorum. Ve buradan diyorum ki bunun hesabını nasılsa sandıkta sorarım.

Siz belki atanmış olduğunuz için anlamazsınız. Ancak Başbakan ve İçişleri Bakanı, sandığın ne olduğunu iyi bilirler.

VALİ MUAMMER GÜLER’İN 1 MAYIS İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

İstanbul Valisi Güler01.05.2007
Vali Muammer Güler başkanlığında İl Emniyet Müdürlüğü’nde 1 Mayıs ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrasında Vali Güler basına yaptığı açıklamada şunları söyledi,

Değerli basın ve televizyon mensupları 1 Mayıs 2007 tarihinde ilimiz Kadıköy ilçesinde yapılacak olan yasal mitingle ve diğer alanlarda da yapılması muhtemel kanunsuz gösterilerle ilgili olarak kamu güvenliği açısından alınacak tedbirlerle ilgili olarak bir toplantı ve değerlendirme daha yapıldı. Daha önce de size çeşitli defalar konuyu anlatmıştım. İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak olan alanlar kanunca da belirlenmiştir. Nitekim 1 Mayıs nedeniyle Türk-İş tarafından yapılan müracaat üzerine yasal miting alanlarından Kadıköy’de bu toplantının yapılmasına izin verilmiştir. Disk için Taksim alanında kitlesel bir toplantı, büyük bir katılımla bir toplantı yapma müracaatı ise Taksim alanının gösteri alanı olmaması nedeniyle kabul edilmemiştir. Esasen kendilerince orada yapılmak istenen, bir anma toplantısı olarak değerlendirilmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Taksim alanında çelenk bırakmaları sembolik anma yapmaları saygı duruşunda bulunmalarına mani çıkarılmamaktadır. Ancak kendileri bir büyük kitle ile Taksim’de toplantı yapmak istemişlerdir buna izin verilmesi mümkün değildir.

Değerli arkadaşlar düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanılmasından yanayız ancak kanunsuz eylemlere de izin vermemiz mümkün değildir. Bazı illegal grupların bu vesile ile kanunsuz eylemlere tevessül edebilecekleri konusundaki değerlendirmelere göre bu konuda ki gerekli önlemlerde alınmıştır. Biraz sonra size İstanbul’da yarın yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı ortamlarda gerek vapur seferleri ile ilgili olarak iskelelerin durumu ile ilgili olarak tramvaylar ve Taksime gelecek olan İETT otobüsleri bu güzergâhlar çevresinde alınan diğer önlemlerle ilgili olarak bir not dağıtılacaktır. Trafiğe kapatılan cadde ve sokaklar ve alternatif yolarda burada gösterilecektir. Ben herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Kanunsuz herhangi bir eyleme izin verilmeyeceğini ifade ediyorum ve kanunsuz bir eyleme teşebbüs edenler bunun sonuçlarına katlanacaklardır.
Ayrıca yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı bazı lise ve ilköğretim okullarında da yarın bir gün süreyle tatil kararı verilmiştir. Taksim, Beyoğlu ve Şişli bölgesinde 26 lise ve 15 ilköğretim okulunda yarın yoğun güvenlik önlemleri alınacak güzergâhlarda bir gün süreyle tatil verilmiştir. Diğer güvenlik önlemleri de alınmıştır ancak kamunun güvenliğinin korunması huzurun korunması gibi amaçlar vardır ve yapılmak istenen bu eylem sonuçta polisle işçiyi karşı karşıya getirecek bir davranış olur, bunlardan sakınılmasını istiyorum. Tekrar ediyorum geçmiş yılarda da sendika yöneticileri Taksim alanına gelmektedirler. Çelenk koymaktadırlar, saygı duruşunda bulunmaktadırlar. Yöneticilerin bu anlamdaki davranışlarına mani olunmamaktadır ancak Taksim bir gösteri ve toplantı yürüyüşü alanı olmadığı için de bir kitlesel eyleme izin verilmesi mümkün değildir bunu özellikle belirtiyorum. Çünkü kamuoyuna bu konu yanlış aktarılıyor. Sanki idare düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı özgürlüklerin kullanılmasına mani olunuyormuş gibi bir durum yaratılmak isteniyor böyle bir durum söz konusu değildir.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi sendika yöneticilerinin de, Türk-iş’inde, DİSK’in de çelenk koyma konusunda ki müracaatları vardır. Onlar çelenklerini bırakıyorlar, saygı duruşunda bulunuyorlar, makul sayıdaki yönetici geliyor, bunda bir mani yok. Diğer kurumların da böyle kuruluş günlerinde, anma günlerinde, çelenk koyma, saygı duruşunda bulunması konusunda bir mani yok. Ama bir kitlesel eylem, büyük bir eylem için kanunen uygun bir alan değildir. Bunu belirtiyorum değerli arkadaşlar, dışardan takviyede alınmıştır. Buradaki alınan tedbirlerin amacı kamu güvenliğinin sağlanması için insanların can ve mal emniyetlerinin korunmasına yöneliktir. Yoksa herhangi bir gruba karşı veya bir kuruluşa karşı tedbir anlamında değildir. Kanunsuz eylemin yol açacağı olumsuzlukları önlemeye yöneliktir ve devletin de böyle bir görevi vardır. Kişilerin hak ve özgürlükler kullandırılırken başkalarının özgürlüklerine de zarar verilmemesi devletin görevidir. Bu anlamda biz gerekli tedbirleri alıyoruz tabii ki böylesine bir eyleme tevessül edilmesi sıkıntılarda yaratacaktır bu anlamdaki tedbirler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beraber planlanmıştır. Ancak ben tekrar söylüyorum böyle bir sıkıntıya yol açılmasını istemiyorum. İşçi ve polis karsı karsıya gelsin istemiyoruz, can ve mal güvenliklerine zarar gelsin istemiyoruz. İstanbul’da sıkıntılı bir ortam yaratılsın istemiyoruz. Herkesi de bu anlamda sorumlu davranmaya sağduyu içinde davranmaya davet ediyoruz.
Taksim’e giriş çıkışlar kanunsuz eylemler için, kanunsuz eylemlere tevessül edenler açısından elbette ki kontrol edilecektir. Tabi ki orada yasa dışı herhangi bir eyleme tevessül edenler açısından gerekli önlemler alınacaktır. Yoksa kişilerin özgürce dolaşmalarını engelleyecek bir tedbir, kanunsuz eylemlere karşı bir önleyici tedbir olarak planlanmıştır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Sayın İstanbul valisi başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

bana kalsa hiç valiye yok şöyle böyle diye yargılamayın o en iyisini yaptı.
50 bin kişi o meydana gelseydi arbede çıksaydı bu kez yine vatandaşımız ölseydi hiçbiriniz şunu demeyecekmiydiniz. vali yerinde değildi polis gerekeni yapmadı diye vali o gesteriye bir sürü grup silahla geldiğini söyledi. 1 mayıs işçi bayramıysa kardeşim bırakın gerçek işçilerimiz bayramını yapsın üniveristeye gidenler orada terör örgütü yandaşlarının yaptığı eylem bana kalsa hiç 1 mayısla alakası olmayan kişilerin yaptığı bir bayramdı verdikleri mesajların bile anlamıyok ki bu insanların.

bende seninle aynı görüşteyim adaş bugün bende sitemde bu konuyu işledim ayrıca dışarıdaydım ve inan burdaki gösterileri görünce gözlerime inanamadım birde geldim eve günlük bilgileri alayım diye birde ne göreyim hürriyet gazetesindeki olaylar,çok acı hala bu konularda adam olamadık benim kızdığım tamam tabii ki vali önlem alacak ama polis sapanla taş atıyor böyle birşey dünyada görülmüşmü ya burada gösteri sırasında susayan kadına gözümün önünde polis su yetiştirdi ne desek boş gerçi bizim polisimiz adam olmaz.kurunun yanın da yaşda gidiyor.

bu konu hakkında bir şeyde ben söyliyeyim. birincisi, ülkelerdeki devrimleri işçiler yapar. oyüzden hiçbir yönetim işçilerin birlik ve beraberlik içine girmesini istemez. bu engellemeler hep bu korkudandır. bunun yarınıda hep böyle olacaktır. cem karacanın o meşhur şarkısı aklıma geliyor. 'işşisin sen işçi kal, giyy şu tulumları '' aslında volkan bu şarkıyıda koysaydın hoş olurdu bence 😀

ne zaman ülkemizde 1 mayıs, nevruz vs. gibi günlerde, günün önemi ve anlamına uygun kutlamalar yapıldı ki, vali bunlara büyük meydanları açsın!

ver izni gelsin taksime 100 bin kişi, sonrasında olaylar çıksın, polis bunları dövünce de dünyaya reklam olalım.

oraya en başta koşarak gelecekler kimler?

* üniversite öğrencileri (düzen karşıtı olanlar)
* bölücü örgüt yandaşları (apo lehine slogan atmak için)

zaten günlerden salı…
sanıyor musunuz ki gözlerini para hırsı bürümüş işverenler izin verecekte, gerçek işçiler emekçiler kalkıp oraya gelecek…

vali bence en iyi ve doğru olanı yaptı, ben de yazınızın aksine valimizi tebrik ediyorum.

o muabbete bakınız(!)yola şuracıktan çıkalım''devrimleri işçiler yapar''..eskidendi o dediginiz arkadaşlar.eskiden devrimin savunucuları işçiler oldugu için öyle algılanmakta.bugün işçiler 1 mayısta bile yok,1 mayıs'a devrimciler katılıyor.malesef öyle itirazı olan varsa gelsin beri 🙂 ..eskiden işçi sınıfı devrimcilik saflarına girmişti ve itici güç onlardı(üretimden gelen güçlerini kullanabildikleri için)!hepiniz bilirsiniz ki ilk 1 mayıs amerika'da kutlanmiştir ve/veya oradaki işçi sınıfının öncülügü ile dünyaya yayılmıştır!eee nerede şimdi o sınıf? evet nerede o içşi sınfı?nazım'ın betimledigi ''yar'ın yanagından gayri,aşımızı,işimizi paylaşmak''dicemiz işçiler nerede?.. bu bir sınıf mücadelesidir!..eee sayın valide sınıfının ve/veya iktidarın memuru olduguna göre şaşacak ne var ki? ne var kiiiii?

üstteki yazıma ek olarak;
1 mayıs için meydanların neden verilmediğini soran arkadaşlardan şu haberi okumarını rica ediyorum.

haberin küçük bir bölümü:
"900'e yakın kişinin gözaltına alındığını ifade eden güler, 2 tabanca, 68 molotofkokteyli, çok sayıda sopa, gaz maskesi, meşale, sprey, biber gazı, sapan ve bilye ele geçirildiğini söyledi."

ne kadar üzücü… hiç bir şeyi doğru dürüst yapamıyoruz, kutlamalarımızı bile kirletiyorlar ve yıllardır böyle… 🙁

ya orda 30 yıl önce ortalığı kana bulayanlar işçilermiydi..
derin devletin, devletin, kontr gerillanın ta kendisiydi….
bu gün gidip bu izni 30 yıl önce orayı kana bulayandan istersen vermemesi gayet doğall…

bırakın onu bunu haber türkte 3000 kişiye izin veren vali bizde çiçeklerle karşılayacağız diyen vali orda çiçekleri kırmadımı kırdırmadımı….

trafik onnarın umrunda değil.. halk çile çekmiş umrunda değil…

öyle heryeri kapatarak herkes yneticilik yapar maharet halka zararvermeden butür işleri yapmada…

son olarak da

vali güler
halk azlar…

bunu söyleyen, oluşan trafik yüzünden trafik izleme kamera sistemini kapattıran istanbul valisi değil mi? ha tamam.

aranel +1 =))

turistik kameralardan taksim ve kadoköydeki mitingleri izledik ama 😀

lan turker adam gibi konuş insanın canını biber gazıyla almak valiyemi kamlış 1 mayısımızı istedigimiz yerde istedigimiz alandan kutlarız türker zorlama beni alırım aklını

sayın selim bey o şahsın biber gazıyla değil kalp krizi geçirip öldüğü açıklanmıştır.

ya gaza mı kaldı 1 mayısta reror estiriyor gazetyecilerin dahi azı yüzü dağıtrılıyor vali akam televizyonda cevap olarak ne dese beğenirsiniz
bi gurup polisime öğlen kumanyası veremedim burdan çok özür dilerim…
bu nedemek allahını seversen ?

1 mayıs bir sınıfın mücadelesinin içselleştirdigi bir bayramsa;o sınıfın karşısındakilerinde bunu engelleme girişimleri anlaşılmayacak bir hareketmidirki böylesine şaşıyorsunuz!polise siz ne bakıyorsunuz ki;onlar bir sopa gibidirler arkadaşlar.1mayısı yapanlar iktidar olursa bu memlekette 1 mayıs resmi tatil olur ve o polislerde kutlamaya başlarlar.emir kulu olduklarını unutmayalım…

bence vali muammer çok haklı ama sadecebu bana göre he bide bu siteyi çok begendim hergün girecegim

abi manyakmısınız. soledileriniz sanki işçiler pkk lı neden bir millet devleti için tehdit unsuru o9lsun. birlik beraberlikse herkesle beraberlik sınıf ayrımı ıvır zıvır boş muhabbet yapmayın

selim kardeşim sen önce adam gbi konuş sonra akıl al.aklın olsa bunları zaten söylemessin.kimse sana 1 mayısı kutlayamassın demedi.1 mayıs tabii kide kutlanmalı ama bunu işçiler yapmalı apo yandaşları yada parti yalakaları deil.orda kafasına göre slogan atıp bölücülük yapmaya çalışanın kafası yarılsa gülerim oturupta. herkes adam olcak bu ülkede,kimsenin babasının malı deil.kurnazlık yapan cezasını çekecek…

valimiz iyimisiniz sizi çok seviyorum nütfen msnsi yazın benim emo_kskli{.}hotmail.com

biber gazı kötü bişeydir bilirim bir arkadaş şaka olarak sıkmıştı gerçekten iğrenç