Kategoriler
Gündem

Adsl ve telefonda sabit ücrete son verildi!

Daha önce bu blogda bu hiç adil olmayan uygulamayı tartışmıştık ve bir işçi emeklisi olan abimiz Türk Telekomun bu adaletsiz uygulamasınıi hakısz kacancını mahkemeye vermişti.
telekom
Vatan gazetesinin haberi aynen şöyle; [via]

Türk Telekom’a sabit ücret darbesi geldi…
22.01.2008 16:24
Telekom’un her ay "sabit ücret" adı altında abonelerinden aldığı ücreti ödememek için Beykoz Kaymakamlığı’na başvuran işçi emeklisi Salim Yılmaz açtığı davayı kazandı.
Alınan kararla Telekom, Salim Yılmaz’ın parasını faiziyle birlikte ödedi. Bu karar uzun zamandır tartışma yaratan bu konuya da son noktayı koymuş oldu.
Davayı açmaktaki asıl amacının parayı geri almak değil, vatandaşa isteyince hakkını alabileceklerini göstermek olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ben kazandım ama mücadele daha bitmedi. Haksız uygulama sonlandırılana kadar mücadele edeceğiz, tüm vatandaşlara örnek olsun" dedi.
YILDA 3.420 MİLYON YTL HAKSIZ KAZANÇ
Paşabahçe Tekel İçki Fabrikası’ndan emekli 58 yaşındaki Salim Yılmaz Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurarak, iki adet sabit hatlı telefonu olduğunu, Türk Telekom’un bu hatlardan "sabit ücret adı altında ücret aldığını belirterek, her iki hattından alınan bu haksız ücretin kaldırılması talebinde bulundu. 5 kişilik heyet, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan iki mühendisin verdiği Bilirkişi Raporu doğrultusunda, karar verdi. Raporda, herhangi bir hizmet tanımlanmadan "sabit ücret" adı altında bir bedel alınmasının teknik olarak açıklanamadığı kaydedildi.
Kararda, "Telefon hatlarından konuşma bedelleri dışında belirsiz gerekçelerle sabit ücret adı altında her ay alınan ücretin iptaline, bu isim altında tüketiciden adı geçen firma tarafından alınan tüm ücretin, tüketiciye geri iade edilmesine karar verildi" denildi.
Türk Telekom’un hiçbir hizmet vermeden "sabit ücret" adı altında her ay yaklaşık 19 milyon aboneden KDV ve Özel İletişim Vergisi de ilave edildiğinde 15 YTL’yi bulan bir ayda 285 milyon YTL, bir yılda ise 3.420 milyon YTL’lik haksız kazanç sağladığı ortaya çıktı.
ZAFER TÜKETİCİNİN
SALİM Yılmaz’ın başlatmış olduğu mücadelenin tüketicilerin lehine sonuçlanmasıyla harekete geçen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Beykoz Şubesi, Türk Telekom’a haciz işlemi başlattı. Beykoz icra Daire-si’nde başlatılan haciz işlemi sonunda Yılmaz, toplam 659.00 YTL’yi tahsil etti. Böylece 19 milyon aboneyi ilgilendiren dava tüketicinin zaferiyle sonuçlanmış oldu.
"HERKES HAKKINA SAHİP ÇIKSIN"
TELEKOM’un haksız yere insanlardan para aldığını ifade eden işçi emeklisi Salim Yımaz, "Halk bu haksızlıklarla kendisi mücadele etmeli" dedi. 600-700 YTL arası emekli maaşı aldığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu: "Maaşımız zaten elektrik, su telefon faturalarına gidiyor. Onların ise umrunda değil. Benim tek isteğim halk kendi kendine sahip çıksın, haklarını arasın. Halkı sömürmekten başka düşünceleri yok. Halkı aptal yerine koymasınlar"

Bu gösteriyor ki eğer koyun olmazsak hakkımızı alabilirz bu her ne kadar zor olsa da hakkımızı aramalıyız.

bence bir şirket türk telekomun tek elciliğine son verse bu kadar istediğini yapamıcak telekom ancak ülkemizdeki tek internet sağlayıcı malesef türk telekom o yüzden durum böyle işte

umarız yetkilerde bu olaya bir el atıp, bundan sonraki faturalar için bu uygulamayı devreye alırlar…

niye ki! herkes dava açsın! boşuna telekomcular grev yapmadı, amaç bu balı bizlerde yalayalım hesabıydı, yoksa maaşları çok iyiydi, biz hem bu haklarımızda, hemde siyasetçilere inanmakta enayiyiz… yoksa ulaştırma bakanlığı bu işten payını almadımı sanıyorsunuz… bende inandım…

her ay telekoma harac verir gb sabıt ucret oduyorum ya tılt oluyorum ustelık verılen bu paranın%80nın akpnın yenı actıgı bı kasaya sorgu olmaksızın gelen beledıye secımlerınde kullanılacagını ogrenınce daha da tılt oldum.turk telekomun yalnızca adının turk olmasına da ayrıca en tıltım.tez elden bı alternatif gelmesini yuce rabbımden ıstırham edıyorum.(ıstanbul ve ızmırde tellcom dıye bı sırket var duyrulur.faydalanınız.)

ya bazı insanları anlamak gerçekten çok güç.madem bu kadar şikayetçisin bu durumdan o halde neden adsl kullanıyorsun.kullanma arkadaşım,eskiden internetmi vardı…

ya arkadaslar bu hırsızlara kım dur dıcek her vatandas gıdıp ayrı bı davamı acması gerkıo bu kadarda olmaz