Kategoriler
Medya

ABDullah Gül 28 Kasım 1995

posta gazetesi 28 kasim 1995 1995'te zamanın “Milli Görüş” partisi olan Rafah Partisi'nin, şimdi ise o milli görüşçülerin oluşturduğu ılımlı islam ve demokrasi diye ortada gecen Ak Partinin milletvekili olan Abdullah Gül çok yakında “Türkiye Cumhuriyeti”nin 11. Cumhurbaşkanı olarak köşke çıkacak. Seçileceği kesin gözü ile bakılan Abdullah Gül'ün 1995 yılındaki söylemlerini gösteren o günkü gazetelerden birini yukarıda görüyoruz.

Ulu önder Atatürk’ün içinde bulunduğumuz durumu çok iyi açıklayan bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum;

Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

Eski wolkanca.com’da ABDullah Gül 28 Kasım 1995 veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, ABDullah Gül 28 Kasım 1995 için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

ABDullah Gül 28 Kasım 1995için 72 yanıt

öyle söyledi atatürk ama şimdi gel görki kim takıyor o sözleri ama yinedfe ben ve benim gibi vatan severler olduğu sürece kimse yurdumun bir karış toprağına göz dikemez bu böyle biline herkese hayırlı günler

ha bak eskiden de vardı şeyhler ve müridler ama hepsi kendi çıkarlarını düşünüyodular hiç biri türkkiyeyi veya yurdunu düşünmüyordu ve bu yüzden onların ne şerefi nede namusları vardı abdullah gül cumhurbaşkanı oldukltan sonra türkiyenin varacağı yeri bir düşünün zaten şimdi avrupa ve amerikanın kıölesi iktidar partisi birde o zaman düşünün türkiyrmin yönetini elleriyle teslim ederler allah yazdıysa bozsun

kaç gündür şu resmi gazete küpürünü arıyordum valla iyi oldu ayrıca zamanında oscar wilde amca şöyle demiş

" geri kalmış demokrasiler için “ herkes fikrini söyler, kararı ben veririm. burada demokrasi var.? " adam sanki şu anki halimizi tasvir ediyor artık seçmenler gözünüzü açın diyorum.

bana kalsa cikamaz, cikartmazlar. bugün ki miting onlar icin yeterli bir cevap oldu. sivil darbe yakindir, askersiz cözer türk milleti bu sorunu (:

sözkonusu miting, türk basini haric, tüm dünya basininda ilk haber verildi. türk medyasi satilmistir, yaziklar olsun 🙁

akp nin yaptığı siyaset öteki hayat için geçerli. bu dünyada ancak akılla siyaset yapılır. bence türkiye iki büyük sorunu çözmeden bu tartışma hep sürecek. bitanesi irtica sorunu, diğeri ise sözde kürt sorunu. tabi bana göre kürt sorunu yok ama birileri ille sorun var diyor. neyse işin özü bu abicim. oturup kavgaya vakit ayırdıkları kadar bide şu türkiye için aynı azmi görterseler nolur ya. olan biz gençlere oluyor. şehit düşenler hep biz gençler. onlara göre bişi yok. tüm siyasetçiler için konuşuyorum, tuzları kuru bunların halkın çektiği acıyı nerden bilsinler. herkes menfaati için kendi partisinin arkasına saklanmış. onlar ankarada birbirleriyle didişirken, osaattlerde kardeşlerimiz pkk şerefsizleriyle çarpışıyorlar. ben bıktım artık bunlardan. değişecekse kökten değişsin.savaşsa savaş.savaşalım ve cumhuriyeti yeniden kuralım…

abdullah gül'e alternatif var sa onu da söyleyin de o kişiyi de bir ince eleyelim. geçmişinde neler çıkacak? alternatifsiz sadece uydurma haberlerle gül gibi adamı taşlamayalım…

bence alternatif belli genel seçim yapılsın ve sonrasında cumhurbaşkanı seçimi yapılsın, işte o zaman kimsenin itirazı olamaz.

tsk'nın yaptığı açıklama gayet net. açıklamada işlerin raydan çıktığı ve düzene sokulmazsa tsk tarafından sokulacağı yazıyor. tsk'ya meydan okuyarak saçma işler yapmak çok mantıksız, darbe istiyorlar, memleketi bölme amacı içerisindeler ve iyi gidiyorlar..

tsk siyasete karışacak ya da gündeme gelmek için açıklamalar yapacak bir kurum değil. su anda ülkemizin en ciddi ve amacından sapmamış kurumu tsk diyebiliriz. bu açıklamayı yaptıysa uygular, kimseyle sidik yarışına girecek ya da siyaset yapacak değil.

ya düzeltilir ya da darbe gelir.

laikliği bu kadar kolay yıkacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.. her zaman bizim gibi laikliğin koruyucusu ve atatürkçü gençler olacak ve biz buna izin vermeyeceğiz.

diyorusunuz ki çağlayandaki toplama takım ülkenin çoğunluğu. buna siz bile gülersiniz. su an milletin çoğunluğu iktidarda. zorlamayla toplanan 3-5 kişiyi ülkenin üzerinde görmeyin. fenerbahçe maçlarına her hafta 50bin kişi toplanıyor, bunun bir 500 katı da evlerinden destekliyor… kimi neyle kıyaslıyorunuz?
gemişi ne çabuk unuttunuz? o toplanan takımın istediği iktidar bu iktidardan önceki iktidardı ve seçtikleri cumhurbaşkanı ne krizlere sebep olmuştu. tayyip erdoğan'ın şu konumda genel kurmay başkanını görevden almamasına şaşarım 🙁
ayrıca madem ki genel seçim isteniyor, tüm bu bir kaşık su da fırtına koparma meseleleri 2 ay önce seçim yaptırabilmek için mi? lütfen uyanın. kasım veya eylül ne farkeder, eninde sonunda seçim yapılacak. çoğunluk kimmiş görülecek…

sana göre başka bana göre başka bu nasıl bir demokrasi ve cumhuriyet anlayışı.hani nerde kaldı hoşgörü. bu ülkenin temel değerlerine hepimiz sonuna kadar saygılıyız vede arkasındayız. ülkenin önde gelen hukukçuları bile ayrı telden çalıyor.önümüzde seçim gözüküyor.neye göre karar vereceğiz.hayretler içinde bekliyoruz.lütfen sorumluluk sahibi kişiler ülkenin her alandaki kaznımlarına zarar vermeyelim.krizleri kaldırabilecek kadar cömert ve hovarda ülke değiliz.

yahu komik olmayın hakkatten siz bu cumhuriyete düşman olsanız ve yıkmak gibi bir hedefiniz olsa gidipde çok bilinen bir yabancı gazeteye böyle bir demeç verirmisiniz. bu çok saçma bu işin içinde eminim birşey vardır, bir çarptırma olduğuna adım gibi eminim. arkadaşlar akıllı olalım bu ülkedede rejim tehlikesi yok ama işler iyi gittiği zaman birileri çıkıp hayali bir rejim tehlikede masalı çıkarıyor; aman bu adamları gönderin, ordu gelsin diye yaygara çıkarıyor millette inanıyor. düşünün biraz neden bu kadar geri kaldık, 80 yıldır yerimizde saydık hep bu saçmalıklar yüzünden, irticaymış, rejim tehlikedeymiş hala bu yalanları yutuyorsunuz. türkiyenin tarihinde her 10 yıla bir darbe düşüyor, bu kadr darbe yapılan demokrasisi bu kadr zedelenen bir ülke gelişebilirmi, dünya ile yarışabilirmi. japonya 1945 de yerle bir oldu ama şimdi dünyanın en büyük 2. ekonomisi biz 80 yıldır irtica var, rejim gidiyo diye uyutuluyoruz. birbirimizi yiyip duruyoruz. yeter artık. arkadaşlar bize laiklik, niçin lazm, demokrasi, cumhuriyet niçin lazm, daha güçlü, daha zengin, daha gelişmiş, daha modern bir ülke olmak için lazm eğer bunları sağlayamıyorsa bir işe yaramaz. irtica var irtica var diye sürekli darbe yapacaksak laiklikte bir işe yaramaz, hiçbirşey bir işe yaramaz.

bu haberin yalan oldugunu herkes anlar uyanın artık 3-5 tane çapulcu toplanıp provokasyon yapınca halk böyle istiyor deniliyor…

?uan halkın istedigi kesim mecliste yarın da seçim olsa bu günde seçim olsa aynı şey olacak akp yi tahtan indirmek isteyen koltuk sevdalılarını tüm türkiye biliyor kimse çabalamasın…

herkes kendi çıkarlarının peşinde hiristiyanlar yahudiler birlik olmus müslüman kardeşlerimi katediyor biz birlik olup onlara karsı cıkacagımıza, birbirimizin boğazını sıkmak için fırsat kolluyoruz.

tandoğan ve çağlayan meydanlarındaki o muhteşem atmosferi gelip de görmeyenler, 1923 ruhunu bir türlü sindiremeyenler, takım tutarcasına bir siyasi partinin müptelası, kulu, kölesi olanların; demokrasiyi amaç değil de araç olarak görenlerin birlik beraberlik söylemlerine bu milletin artık karnı tok. ülkemizi bölmek için hariçten oynanan oyunların maalesef içteki uzantısı da akp ve onun yandaşlarıdır. üzerimizde oynanan bop gibi, tsk'yı etkisizleştirme gibi, özelleştirme kisvesi altında kapitülasyonların ve topraklarımızın karış karış satılması sayesinde sevr'in hortlatılması gibi olayları görüp de değerlendiremeyen; oyların yüzde 26'sıyla meclis'teki sandalyelerin yüzde 60'ına oturmuş bulunan ey kandırılmış dostlarım !! bu ülke; türkiye, hepimizin. bizim ve çocuklarımızın yarınlarını satıyorlar. lütfen uyanın artık…

volkan bu kupürü internette araştırdın.posta gazetesinin internet sitesi yok zaten.(manken bacağından öteye geçemeyen postal yalayacısı bir gazeteydi zaten) 28 kasım 29 kasım ve 30 kasım 1995 tarihlerini araştırdım. bu sözler ortalığı yıkması lazımdı. ama ne hikmetse hiç ses çıkmamış. son günlerde ortaya çıkan bu ''haber'' kupürü sadece bloglarda ve forumlarda dolaşıyor. hiç bir ciddi yayın kuruluşu tarafından kaale alınmış değil.sadece cumhuriyet gazetesi yazdı. abdullah gül anında yalanladı ve dava açacağını söyledi.

bir insanı eleştirmek başka şeydir iftira atmak başka şey.

kusura bakmayın ama hurafelere inanan bağnaz dindarlardan hiç bir farkınız yok.sevmiyorsanız bile saygı gösterin.doğru yanlış düşünmeden leş görmüş akbabalar gibi çöküp saldırmak..yazık..

@abdullah gül takma ismi kullanan sayın arkadaş
sen zaten kullandığın takma isimle bir taraf seçmişin kendine sana şimdi ne deseler boş.
ben sadece şunu yazabilirim halkımız (çoğunlukla kadın) çağlayanda idiler çünkü atatürk ve cumhuriyet'in getirdiklerini sessiz sedasız yok etmek isteyen bir zihniyet devletin damarlarına enjelte ediliyori buna askeri darbe değil artık sivil darbe dur diyecektir bunu ilerki günlerde aylarda göreceğiz.
bu ülke yıllardır sömürülüyor ve buna rağmen ayakta işte şaşırılaak bir şey varsa budur.
çağlayanda toplandıda ne oldu?;
1-sizin gibilere okkalı bir cevap verildi.
2-ülkenin gerçek sahipleri oradaydı fotoğraflara baktıysan göreceksin (ahmet hakan bile oradaydı)

@ahmet
posta gazetesi şu anda en çok traja sahip gazete ve ne sağ nede sol meyilli bir gazete siyasi açıdan tamamen gri bir gazete görünümünde küpür cumhuriyete ait değil posta gazetesine ait ve aynı dönemdeki diğer gazetelerin arşivlerine bakman faydalı olur. kimseyi kaalamıyoruz burada sadece kimlerin nereden geldiği bilinsin diye bir atıfta bulunuyoruz varsa elinizde bilgiler yada varsa fikirleriniz sizde yazın diye buraya yorum yapmanız için bir navigasyonda koymuşum gödüğünüz üzere demokratik olarak.

@gül taraftarı
sen az kıt bilgilerinle çoğunluktan bahsetmişin sevgili dostum önce demokrasi nedir ne işe yara ve nasıl işler bunları bir öğren gel sonra bu konuda yorum beyan edebilirsin. burada sana şimdi demokrasinin mantığını anlatamaya çalışmam saçma olur elinin altında internete bağlı bir bilgisayar var araştır öğren.
sayın arkadaşlar o meydanda diyelimki 1milyon kişi var peki bunların ailesi şunu bunu e şimdi tekrar sayı hesabına gitmek istemeyorum ama üzgünüm bu ülekde toplam seçmenin sadece %30 oyunu alıp tek başına iktidar olup meclis sandalyesinin %70 ini eline geçiren bir iktidar ülkeyi padişahlık sistemi gibi yönetmeye çalışıyor sizin çoğunluk dediğiniz koskoca ülkede oy verenlerin sadce %30 udur.
kahrolsun şu seçim sistemi ki sizin gibileri bu şekilde konuşturuyor.

türkiye tayyip cumhuriyeti değil.

yüzde sadece 34 oyla yıllardır bu ülkeyi babalarının tapulu malı gibi yönetip ele geçirdiler. geri kalan yüzde 66 oy sahiplerini bir gün olsun akıllarına getirmediler. kendilerini her dakika dev aynasında gördüler.

ayna artık kırıldı, aynadaki hayalleri yok olup gitti!

simdi de cumhurbaşkanlığı peşinde koşuyorlar. "ne mutlu türk’üm diyene" sözünü eleştiren, hakkındaki trilyonluk yolsuzluk fezlekesi meclis’in tozlu raflarında dokunulmazlık nedeniyle bekletilen, "cumhuriyet’in sonu gelmiştir" diyebilen, eşinin türbanı nedeniyle türk devleti aleyhine avrupa insan hakları mahkemesi’nde dava açıp tazminat isteyen bir şahsı devletin başına, atatürk’ün saygın makamına aday göstermekten çekinmediler.

14 nisan tandoğan ve 29 nisan çağlayan… milyonlar, sabır taşının çatladığını haykırdı. acaba ders aldılar mı? bilmiyoruz! eğer yine de almadılarsa, onlara bir dörtlükle anlatmaya çalışayım:

hasandağı arpalıktır, eğer saban yürürse

her derede bir değirmen, eğer suyu gelirse

her kümesten bir tavuk, eğer millet verirse

güzel gidiş bu gidiş, eğer sonu gelirse!

abd ullah takma adlı arkadaş onu bırak başbakanın boyum kadar (bu arada boyum uzundur) uzunlugunda dosyalarla davaları dokunulmazlığından bekletiliyor. onu bırak zamanında ben mi şehlerin dizinin dibinde ellerini yaladım yanında tünedim neresinden tutsan elinde kalır. bide gelmiş yandaşını savunuyorsun, seçim yapsınlar bakalım kaç kişi çankayada görmek isteyecek uzun lafın kısası seçimlerde cevabı göreceklerinden korkuyorlar(nokta)

oluşturulan suni gündem ne kadar işinize yaradı? o kadar insan çağlayan da tandoğan da toplandı, ne oldu? (bu arada, acaba aynı tür mitingi daha önceki hükümetler döneminde yapabilirmiydiniz?) birileri 1 gecede trilyonlarına trilyonlar kattılar. tartışması bizlere kaldı…

dünyaca önemli toplantılar ankara'da yapılıyor. tüm dünya türkiye'yi izliyor. çünkü bulunduğumuz bölgede geleceği belirsiz olmayan tek ülke türkiye. en güvenilir ülke türkiye. peki kim bunlardan rahatsız olabilir.
1- dıştaki düşmanlarımız
2- içteki düşmanlarımız
3- kendisi gibi düşünmeyenleri düşman benimseyip, attıkları her adımı kötülemeye çalışan "gariban", "ne yaptığını bilmez", "düşünmekten aciz", sözde "laik" "at gözlüğüyle gezen" acınası vatandaşlarımız…

doğru sözlere ne denir? abdullah gül'ü eşi kapalı olduğu için istemeyenler milletin temsilcilerini ordunun silahlı tehdit etmesine alkış tutuyorlar. bu bence utanılacak bir durum. utanmayanın derisi keçeleşmiş derim ben. ben şahsen bu durumdan utanç duyuyorum. tayland'da askeri müdahale olduğunda o ülkeye acımıştım. simdi de cümle alem bize acıyordur herhalde. yazık.

tsk'ya kim kafa tutabilir sizce?başbakan mı?yapmayın etmeyin. bu ülkede hala halkın 95'i bu kuruma güveniyorsa, bir bildiği var demektir.(örn:bankalar şimdilik kredi vermeyi durdular.neden acaba?darbe mi geliyor ne?)
@özgür
arkadaşım ekonomiden bahsetmişsin ben sana bu konudan söyleyeyim.japonya bu hale geldiyse,başında bulunanların aklı fikri ve halkını yönlendirmesiyle gelmiştir. ülkeye mal olmuş,yüksek kar getiren şirketleri satarak değil.
@yengeç
kardeş o resimde yalandır(!),fotoşoptur 🙂 kasma sen,bırak sevsinler yandaşlarını.

gül taraftarı,cemil aksüt,abdullah gül isimli yorum yapan arkadaşlar utanmadan birde bize''sen az kıt bilgilerinle çoğunluktan bahsetmişin sevgili dostum önce demokrasi nedir ne işe yara ve nasıl işler bunları bir öğren gel sonra bu konuda yorum beyan edebilirsin. burada sana şimdi demokrasinin mantığını anlatamaya çalışmam saçma olur''demişsin gerçekten saçma olur çünkü herşeyimizle farklıyız sen belki imam hatiplerde okudun bizler ulu önder atatürkün resimleriyle süslenmiş üniversitelerde eğitim aldık aradaki fark bu işte senin gibiler yada sizin gibiler bize demokresiyi öğretemezler sizle bizler bir değiliz düşüncelerimiz ve seviyelerimiz gibi. ben bütün mitingleri sonuna kadar savunuyorum ve askeriyeyede laf söyletmem bence yerinde ve harika bir davranış ne oldu korktunuz galiba bu ülkede askere sesini sizin gibi atatürk ve cumhuriyet,laiklik düşmanı insanlara çıkartmazsa her 23 nisan günü ismini değiştirip apayrı şeyler yaparsınız ve 10 yıla kalmaz irana döneriz ama yok yemezler bizler ulu önder atatürkün miraslarını çiynetmeyiz ve laf söyletmeyiz gerekirse yüce türk silahlı kuvvetlerine gerek kalmadan bizler sivil kemalistler gerken darbeyi yaparız. sizin gibi şarlatan büyük islam dinini araç yapan insanlara bırakmayız. bu ülke laiktir ve laik kalacaktır!!!ne mutlu türküm diyene!!!

başı örtülü eşi olan ilk cumhurbaşkanı abdullah gül olmayacak ilki atatürktü. atatürkün eşi latife hanımın başı kapalıydı çünkü. geçen gün cnntürkü izleyenler görmüştür. onun için bu ilk olmayacak ancak ikinci olabilir. atatürkün köşkünde türbanlı bir kadının ne işi var filan diyenler bu gerçeği kaçırıyor sanırım. çankayanın ilk first ladysi türbanlıydı zaten. 🙂 kamu alanı diyerek bakan eşlerini çağırmayanlarada duyurulur.

@wolkanca

yazıklar olsun sen ne cahil bir adamıssın yahu,yazdıklarına uzun uzun cavaplar yazmıcam çünkü senin de safın belli senin dediğin gibi ne desem boş!

ama şunu bil:

1. türkiyenin en yüksek trajlı gazetesi zaman'dır.

2.posta tarafsız bir gazete dersen o haberin gerçek olduğunu söylersen sana bütün millet bir yerleriyle güler.

3.tandoğenda resmi rakamlara göre 580bin kişi vardı ve bunların yarısı yaşlı işi gücü olmayan bir takım menfaatlerle tolanmış diger yarısı yurdun dört bir yanından otobüslerle vize sınavlarının kötü gelecegi korkusuyla zorla getirilen üniversite öğrencileridir.

4. türkiye'de 70 milyon insan var ve sen 69,5 milyon insanı bir kenara atıp türkiyenin gerçek sahiplerinin o mitingdeki insanlar oldugunu söylersen zaten sen ve senin gibilerin gerçek amacını ortaya koymuş olursun…

@ volkan

sivil darbe yapacaklarmış. sen neye darbe yapıyosun yaa, kimsin sen bu hakkı nerden buluyorsun. siz o insanlar oraya nasıl çıktı zannediyosunuz. 4 oyu kimden topladı bu adamlar, seçimle gelmedimi bunlar, en çok oyu toplamadılarmı, kim verdi bu oyu türk halkı vermedimi? halk sivil darbe yapacakmış, hangi halkmış bu sivil darbeyi yapacak olan 🙂 sen orda 1 milyon kişi toplandı diye bütün türkiye adına halk böyle istiyo diyebilirmisin, türkiye bildiniz gibi 70 milyon beyler, geriye kalan 69 milyonuda sizinle aynı görüştemi sanıyosunuz 🙂 madem siz ve sizin gibiler bu kadar çoksunuz nasıl oluyoda akp 354 milletvekili ile tek başına iktidara gelebiliyor. birşeyin farkında değilsiniz galiba siz bu ülkenin sahibi değilsiniz, bu insanlarda türkiyeli ve türk, akp 4 oyu avrupadan almadı türk halkından aldı, bunları unutupda sanki türkiye sizinmiş, tek türk sizmişsiniz gibi konuşmayın lütfen akıllı olun biraz, bu kadar fanatikliğe gerek yok. yoksa sonumuz iyi olmaz.

burada yapılan yorumların ülkenin geleceğine yönelik olması, kutuplamşa kültüründen uzak olması beni umutlandırmıştı. ama hala sığ suda balık avlıyor arkadaşlar.sisli hava özlemi seziyorum. arabesk hayat yaşamıyor, televole kültüründen uzaklaşıyoruz sanmıştım.demokrasiye inancı olmayanlar yürüse ne olur yürümese ne olur.siyaset kültürümüz hala takım amigoluğundan öteye gidemiyor malesef.lütfen hoşgörüden ve diyalogtan uzaklaşmayalım. ülke hepimizin şucu bucu yok. çok kültürlülük güzel ama karşıdakine zarar vermediği sürece.

@mehmet ben sadece sana gülerim (yukardaki postumda açıkladım) çok sığ düşünüyorsun biraz ecdadının geçmişini araştır bütün cevapları orda bulacaksın zaten at gözlüğünü çıkaralım bu ülke ben türküm diyen herkesin içten pazarlıkçılara yer yok …. daha post felanda yazmayacam geriliyorum =)

bence abdullah gül gayet iyidir. biz daha iyisini söyleyene kadar en iyisi bu. zaten heralde sonunda halk seçecek bakalım halk seçincede bu kadar konuşulabilecek mi?

saygılar,
ve!

bu gün istanbul’da neler oldu bilen varmı? sizin hükümetiniz işte bu kadar hoşgörülü.

mehmet kardeş sen yazdıklarımı önce iyi bir oku sonra cevap yaz lütfen. ayrıca 1 milyon kişiyi bir araya toplayan bir parti yada bir grup değil o bir milyon kişinin çoğu kadındı zaten o bir milyon kişi aileleri ile birlikte bilmem kaç kişi gelemeyenler şudur budur hem şimdi yine rtakamlara girmeye gerek yok her şey ortada yazdıklarım aynene şöyle;

toplam seçmenin sadece %30 oyunu alıp tek başına iktidar olup meclis sandalyesinin %70 ini eline geçiren bir iktidar ülkeyi padişahlık sistemi gibi yönetmeye çalışıyor sizin çoğunluk dediğiniz koskoca ülkede oy verenlerin sadce %30 udur.
kahrolsun şu seçim sistemi ki sizin gibileri bu şekilde konuşturuyor.

@özgür
o miting bir muhtura idi ve anayasa mahkemeside kararını vermiştir konu kapanmıştır!

al sana sivil darbe nasıl beğenmedimi devamını bekleyin.

@nurfan bey
ben hep şunu savundum "siyaset hayatın ta kendisidir ve yaşamın her alanında vardır, eğer insansak düşünme yeteneğimiz varsa siyasi bir fikrimiz ve duruşumuz olmak zorunda" yok edilmek isteniyorsa buna karşı direnmeliyiz. yaşıtlarımdan umutluyum inşallah şu yaş sınırıda aşağı çekilecek ve şu yaşlı eski siyasetten kurtulacağız.
ben avrupada olduğu gibi başbakanın suratına domates atabilme ihtimali istiyorum! teknoloji ve bilim satın alan değil yapan bir ülke bırakmak istiyorum çocuklarıma!

http://video.google.com/videoplay?docid=-94159277…
turkerheryerde
wolkanca üyeleri şimdiye kadar hep siz konuştunuz abdullah gül yok şöyle posta şöyle yazmış felan hiç doğru mu olduğu gerekçesini düşündünüz mü ben yeriniz de olsam şimdi şu videoyu izlerdim ondan sonra konuşurdum. simdiye kadar hep içinizi kusutunuz abdullah gül yok cumhurbaşkanı olma diye kardeşim adam cumhur başkanlığına adaylığını koymuş bunu da meclis iradesi kabul eder ya da etmez chp anayasa mahkemesine kadar götürmesi zaten siyasi kırizi yaratan meseleyi kendi yapıyor hepinizin derdi cumhurbaşkanın hanım türbanlı olmasın köşke girmesin diyen ve bu yüzden cumhur başkanlığına izin vermeyen meydanlara çıkan siz değimlisiniz. size bir soru sizin annenizin ablanızın teyzenizin vs.. başı kapalı olan yok mu siz budurum da olsanız ne yapardınız. yok cumhuriyet laiktir laik kalacak sözleriyle zaten cumhuriyet laik bir cumhuriyet bu devleti şeyheler hocalar müftülaer yönetmiyor ki herkesin kişisel bir hakkı vardır kimi başı açık gezer kimi sokak da öpüşür sevgiliyse kimi top sakallı gezer kimi de türban takar hepinizin kendi hakkınız değil mi bunlar kimse de karışamaz. ozaman cumhurbaşkanına da kimse karışmamalı ben bir kayseriliyim kardeşim abdullah güle çocukken sevgiyle baglanan onun için meydanlar da dinlemiş biriyim hiç aklınıza gelmiyor mu kayseri 6 milletvekili akp’den çıkmış son bir chp’den millet vekili akp’ye katılarak 7’de 7 kayseri akp milletvekili vardır. e e size şimdi soru bu kayseri bu insana neden bu kadar bağlanmış hiç aklınız var mı benim şehrime gelseniz gezseniz kayseri yerlisine sorsanız bu insanın hiç kimseyle gönülden darğınlığının olmadığını görürsünüz bu şehir ona dört dörtlük sahip çıkmıştır. simdi siz wolkanca üyeleri yalan yanlış haberle kendinizi avuntmayın her şeyin gerçeği vardır. bu yazı kaçgün beni üzmüştür gönülden destek verdiğim insana yalan yanlış yazı yazmak beni gerçekten çok üzdü. hepinizin derdi anlıyorum seçime gidelim tabi gidelim seçim her şeyin üstesinden gelir ama akp bu kez tümden bir ikitidar sahibi olsa ne yapacaksınız bunu hiç düşündünüz mü.
o zaman darbe darbe diye mi bağıracaksınız. kardeşim yok şu meydan şu kadar kişi toplandı cumhuriyete sahip çıkacağız diye tamam cumhuriyet hepimizin yeri ama cumhuriyeti oluşturan tüm ülkenin meselesidir 1 milyonla şu kadar toplanmış diye hiç kendinizi yormaya gerek yok. kısaca
ben olayı siyasi olarak değil ama birkişin haklarına hiçe sayarak yalan yanlış yayınlamaktan hiç üşenmeyenlere cevabım şudur insanların haklarına yanlış sözler söylemeyin.
herkes bir yerde haklıdır ben siyasetin doğru olanı ve ahlaklı yapılanı severim.
hepineze seçimler de görüşmek dileğiyle

tahammül kabınızın ne kadar dar olduğunu bu satırlarda bile gösteriyorsunuz. sizlere bu milletin tarihinin 80 yıl öncesine değil 1000 yıl öncesine dayandığını hatırlatmak isterim. ve bu tarih içinde yöneticilerimizin hemen hemen hepsi dini inançları açısından abdullah gül'den daha irticacı!!! idi. benim vatanım için canını seve seve feda eden ecdadım ve edecek olan her bir mehmetçik abdullah gül'den daha dinci veya irticacı!… allah aşkına söyleyin, dinden ne zarar gördünüz şimdiye kadar? hangi imam hatip mezunu size ne zarar verdi? abdullah gül'ün kişiliğine, kabiliyet ve kalitesine kimsenin söyleyecek tek lafı olmadığı için gözünün üzerinde kaşı var diye neredeyse adamı asacaksınız. her ne şekilde olursa olsun, her ne şekilde düşünürseniz düşünün: ben ve benim gibi milyonlar abdullah gül'ün bu ülkeye a. n. sezer'den daha fazla zarar vermeyeceğine inanıyor.

@abdullah gül takma ismi kullanan sayın arkadaş
ne desek boş! biz meydanlardaydık diyeceğimizi dedik. şimdi neler olacak göreceğiz.

puaa @abdullah gül lakaplı arkadaşım yazmayacaktım ama son kelimeni okuyunca gulesim geldi sen sezerin tırnağı ol senin kölen olayım hangi aletlerle yıkanıyor beyinler bilemiyorumki anlamadım imam hatip mezunu imam veya hatip olmak için okur anlata bildimmi ben ne adamlar gördüm şimdi dine girme burda zararlı çıkarsın…
birisi beni uyarsın sözümde durmadım yine buraya yazdım bu son valla daha yazmayacam zorla yazdırıyorlar volkan kız bana yazma kardeşim felan de yaa!

bu doğru yada yanlış bir haber ancak bilinmelidirki abdullah gül adlı kişinin amaçları itiraf etmese bile içinde bu görüştedir..

artık bunları görmesi ve türk halkının; cumhuriyet, laik, ataturk çü turk halkının bayrağı devralması gerekli.. bende mitingde oradaydım arkadaşlar size duyguları anlatamam.. bu günleride gördüm dedim ve ağladım ilk defa turk lüğü orda bu kadar derinden hissettim atatürke bağlı halkı hissettim.. gözümü bozan kimse yoktu herkesin başı dikti haksızlığa herkes ne yapması gerektiğini biliyordu.. herkesin gözünde hırs vardı herkesin kalbinde atamız…

1920 li yılların halkı muhteşem bir bağlılıkla orda gözüktü.. buna çamur atmaya çalışan insanlar ne yazıkki burda bazı yorumlardada hissettiğim gibi heryerde, içimizde… bu kafaları temizlememiz lazım içimizdeki karışıklıkları halletmemiz lazım..

devlet işine din karıştırılamaz.. bu ülke laiktir ve laik kalacaktır.. bu ülke atatürkün her türlü görüşüne sıkı sıkı bağlıdır.. bunu değiştirmeye çalışan herkes turk halkının düşmanıdır..

demokratim, cumhuriyetimi seviyorum. bir kere vatanimi seviyorum.
akp benim ülkem icin iyi katkilarda bulundu ! ıyi hizmetlerde bulundu ! kim inkar edebilir?
son hükümetin sayesinde ülke tam bir kaosa sürklenmisti. akp bunu iyi toparladi ! yaptiklari ortada. sadece size duble yoldan bir örnek : cumhuriyet tarihinde 4500 km, akp 4,5 senede 6500 km duble yol yapmis. bunun gibi 50 örnek daha var fazla uzatmak istemiyorum.
bu hükümet gecen hükümetlerden ( yasim itibariyle hatirlayabilidigim kadaryila ) kat be kat daha dürüst, caliskan ve daha demokratlar. halkimiz bunu değerlendirecek !!!
mecliste halkin yarisi temsil edilmiyor diyorsunuz. bu sistemi, bu yasalari
akp cikartmadi dimi? sizin gibi düsünenler basta olunca 10 % baraj ne güzel, ama akp yanliz iktidar olunca " bu secim sistemide ne kadar adaletsizmis" oluyor !!! evet bir kasik suda firtina koparilmakta ! 1 milyon değil 2 milyon toplansin ! türkiyemiz suan 75 milyon sinirini zorlamakta !
geri kalan 73 milyon ne olacak? cumhuriyetin, laikligin hic bir yere gittigi yok ! bugün secim olsun akp en az gecen secimden 10 puan fazla almassa adam değilim ! bakalim ozaman ne yapacaksiniz?

türkiye kazansin !!!

bırakın artık fakir edebiyatını artık bu ülke şehleri,tekkeleri,padişahları başından ata bilmek için sakarya,menemen,çanakkale,gelibolu ve kurtuluş savaşında yeterikadar bedel ödemiştir. şimdi kanı beş para etmez abdgül ve onun yandaşlarına papuç bırakacak bir ordu ve onurlu bir halk vardır. bunu unutmayın.

entellektüel din?
senin kanın kaç para eder seningibiler ancak işte bu ülkeyi hortumlar senin gibiler ülkeyi satar senin gibiler adam öldürür işte senin gibi bilinçsizler gerzek gerzek konuşur. aslanım senin bildiğin istanbulla ülkeyi bir tutma merak ediyorsan abdullah gül yine meclisde olcak kayseri onu yıllardır elinden geleni yapmıştır şimdi kimin kanı beş para görürüz akıllysan adam akıllı yaz yazmanın bile adabını bilmiyorsun neyse senin gibi bebelerin seviyesine inemeyiz biz.

entellektüel din

ulan saf git tarihi araştır sakarya,gelibolu çanakkale savaşlarında senin taptığın yüksek şahsiyetler değil,savaşanların şehit olma arzusuydu,imanlarıydı…

adam gibi konuş bir ülkenin dış işleri bakanı ve cumhurbaşkanı adayına karşı kanı beşpara etmez diyemessin,zaten terbiyenden belli ne mal olduğun..

türk halkının dini laiklik değil islam'dır.siyasi görüşünüze ilah gibi tapmayın…

efem kimsenin bir yere gelmesine gerek yok siz şimdi konuyu nereden nereye getirdiniz, bizim dine ve dindar insanlara bişi dediğimiz falan yok zaten bizde dindar insanlarız hatta sizden fazla çünkü dinimizi yaşıyoruz sizin gibi buralarda tehşir etmiyoruz, lütfen asıl konuya gelin işte sizinde en büyük sorununuz hep köşeye sıkışınca din argümanını kullanmak, burada bir kez daha görüyoruz, ayrıca bu yıl mevlana yılı 2007 bu konudada bir çok araştırma ve döküman depoluyorum blogumda bildireceğim tekrardan.

biz veya ben aciziyette hissetmiyoruz şimdi burada siz biz diye ayrım yapmak istemem ama görünüşe göre bir siz varsınız ve bize siz diye hitap ediyorsunuz, her yazımın arkasında durduğum gibi bununda arkasında sonuna kadar dururum.

abdullah gül'ün kişiliği ve siyasi kimliğine dair bir lafımız asla yoktur fakat konu şudurki bu makama abdullah gül'ü çıkaran zihniyet bu milletin tamamının cumhurbaşkanını oraya atamayamaz. zaten -sokağa çıktınızda ne oldu diyenler ağzının payını aldı umuyorum zira siz şu anda emelinize ulaşamadınız ve hükümetiniz erken seçim kararı aldı.

biz eğerdemokratik bir ülkede yaşıyorsak sokağa çıkıp eylem yapmamız protesto etmemiz demokrasinin en önemli göstergesidir! bu millet bu gençlik artık politikayı ve siyaseti yapacak! apolitik bir gençlik artık yok olmayacak artık bunu iyi bellesinler. devleti yönetenler millete hizmet için oradalar millete eziyet için değil, %30 oy alıp %100'e cumhurbaşkanı atamak eziyetttir.

"devlet ve millet el ele" cümlesi kadar salakça bir şey olamaz, yani millet tabii ki sokağa çıkacak çünkü devlet milletinidir millet devletin değildir, tüm bu yazdıklarımdan sonra hitler gibi birine benziyorsam eğer demek ki hitlerde demokratik biriymiş (:

@wolkanca, meydanlarda tek taraf olmaz, tek taraf varsa orası meydan değildir, er meydanı hiç değildir. esas meydan sandık olacaktır. sizin bu aşırı öfkenizin nedenini az da olsa anlayabiliyorum. bunun sebebi bence kendinizi acziyet içinde hissetmeniz. sokaklara(meydan değil) ne kadar insan toplasanız da acziyetiniz ortadan kalkamayacak.
neden dinini seven ve inandığı gibi yaşamak isteyenlere bu kadar acımasızca(hitler tarzında…) saldırıyorsunuz?
"inandığı gibi yaşamayanlar yaşadığı gibi inanmaya başlarlar", sizlerin durumu ancak bu olsa gerek?…
sizleri hoşgörüye davet ediyorum. "gelin, ne olursanız olun yine gelin". ama lütfen gelin…

madem wolkanca abdullah kişiliğine siyasi kimliğine dair lafın yok bence şu aslı olmayan bu yazı kaldır. cumhuriyet gazetesi o günkü yazılan yazıyı bile çarpıtıp veriyor. şimdi size soruyorum basın sansür altın da mı cumhuriyet gazetesi kişisel haklara hatta aykırı yazıyor. gerçekleri görmek isteyen bunu izler . http://video.google.com/videoplay?docid=-94159277…
biz olayı din meselesi haline getirmedik aslı olmayan isimlerle kişiler yorum yaparsa kanı bozuk diye biz işte karışı çıkraız kardeşim.
cumhurbaşkanlığı tamam abdullah gül olmadı ama durun demek ki şimdiye kadar seçilenler örn. "ahmet necdet sezer" cumhurbaşkanı değilmiş çünkü niye anayasa mahkemesi iptaletti ya artık bu geçmişe sıkılmış bir kurşun oldu. simdi o zaman artık halk seçsin cumhurbaşkanını tekrar cumhurbaşkanı tekrar olmak için bu anayasa maddesi gereğini yitirmiştir.
ondan dolayı madem böyle kardeşim seçimdeyiz artık önüze iki sandık gelmesi dileğiyle bir de chp'liler uyarı korkmayın biz erken seçime nasıl gitmeden korkmadan kabulettiysek şimdi siz de cumhurbaşkanını halk seçmesi için korkmayın.

cumhuriyet gazetesinin bu olaya dair haberleri mahkeme tarafından asparagas olduğu için durdurulmuştur… bu yazıda durdurulmalı mı? (: hayır, ama habere mahkemenin kararı iliştirilmeli… yeterince çamur attık, onun diyetine…

@wolkanca,
mevcut sistemde yüzde 30 oy alan her hükümet milletin yüzde 100üne hükmder. sistem bunu gerektiriyor. simdiye kadar bu hep böyle idi…
ve sormak lazım; her hareketinden rahatsız olunan akp, kendi karşıtlarının hangi hakkını yasakladı ve hangi konuda zulmetti. malesef akp karşıtları iktidar olsa ilk yapacakları şey inananlara zulmetmek olacaktır, şimdiye kadar yaptıkları gibi…
ben ve benim gibi düşünenler emin olabilirsiniz ki sizler gibi kişilere takılmamaktadır. abdullah gül veya başkası farketmez, cumhurbaşkanını akp seçmeliydi. chp gelirse yüzde 30 ile o zaman da chp seçerdi. ama artık bu chp için hayal olmuştur. kendi kazdığı kuyuya düşmüştür… düşerken de anap ve dyp yi de beraberinde götürmüştür. 2-3 değil 5-10 parti birleşse milletin egemenliğine hükmedemeyeceklerdir.

burda kaç oy çıkmış şurda kaç oy çıkacak gibi söylemlerle bir yere varılmaz sadece vakit kaybedirici şeyler. anlaşılan sen şu yorum işini seçime kadar devam ettirmek istiyorsun galiba bence hiç yorulma wolkanca şeçimde sonucu yüzde yüz alırsın. sen bu işin suyunu da çıkardın yazı da senin kişisel yazındı bence sen artık siyasi yazıları lanblog da yaz ben seninle tartışmayı bırakıyorum çünkü kendi yazılarımızla söz hakkımız olmadığı için. burası senin yerin yalan dolan herşey yazabilirisin fazla takibe gereken bir konu olarak artık senin yeri görmüyorum. bundan sonra ki yorum yapacaklara benden uyarı kendi söz hakkınız sadece yorumla olduğu yere fazla yorum yapmaya gerek yok. sadece kendi yalan dolan yazısıyla yazana traj kazandırır .
***** bana göre son*****

ne zamandan beridir “eski? cumhurbaşkanı adayı abdullah gül’ün ingiliz gazetesi the guardian ile yaptığı röportajdan bahsediliyor. güya gül bu röportajda “cumhuriyet’in sonu geldi,? demiş. cumhuriyet gazetesi bunu reklam olarak kullanınca, trt’ye çıkan gül gazeteyi eleştirmiş ve “simdi bu yakışır mı böyle, türkiye’nin önemli bir gazetesine, tarihi bir gazetesine?? demişti.

bunun üzerine internetten röportajı araştırdım, ancak röportaj 1995 yılında yapıldığından the guardian gazetesinin arşivinde bulunmuyordu. tâ ki birileri gazetenin arşivlerine gidip, metni bulup internete koyuncaya dek. abdullah amcam gerçekten de öyle demiş. işte ifadenin çevirisi:

“cumhuriyet döneminin sonu bu,? diyor gül kesin bir şekilde. “eğer ankara nüfusunun %60’ı gecekondularda yaşıyorsa, bu durumda laik sistem başarısız olmuştur ve biz de bunu kesinlikle değiştirmek istiyoruz.?

ben metni ekşi sözlük’te buldum. sanırım ana kaynak orası. birkaç internet sitesinde daha bu metin yer alıyor, hepsi de aynı. ben de buraya ekleyeyim dedim. malum sözleri kalın yaptım. işte röportaj:

* * *
turkısh ıslamısts aım for power

the welfare party is on course for a green revolution in next month's general election, writes jonathan rugman in ankara

the guardian (manchester); nov 27, 1995; jonathan rugman; p. 009

full text: (copyright guardian newspapers, limited nov 27, 1995)

abdullah gul is dressed in a well-cut suit and tie. the mp may be the deputy leader of turkey's ıslamic revivalist welfare party, refah, but he speaks good english and seems to have been schooled within the political traditions of the west.

such is his charm that mr gul is often given the task of explaining welfare's policies to suspicious foreigners. yet his message is unmistakably radical, a direct challenge to turkey's unique status as the only secular democracy among 52 muslim countries.

"this is the end of the republican period," mr gul says flatly. "ıf 60 per cent of ankara's population is living in shacks, then the secular system has failed and we definitely want to change it."

with a general election less than a month away, and welfare performing well in the opinion polls, mr gul's message cannot be ignored.

an opinion poll by the true path party of the prime minister, tansu ciller, puts the ıslamists in second place, 3 per cent behind true path, while other parties rank welfare first.

last year welfare made sweeping gains in local elections, winning the mayoralties of ankara and ıstanbul and 20 per cent of the vote. next month it is aiming for 30 per cent – enough to form turkey's next government.

that percentage will probably be difficult to achieve, because of the vote is fragmented between numerous left and rightwing secular parties, which have, however, not united to combat welfare.

fifteen years after the last military coup, many turks are disillusioned with the failure of secular politicians to tackle their mounting social and economic grievances. analysts agree that welfare will attract a large protest vote.

"they are a serious political force," said a western diplomat in ankara. "very purposeful, very organised. they are preying upon real structural problems that need to be solved. ıf welfare comes to power, will it still be one man, one vote?"

the party says it wants to abolish un-ıslamic bank interest rates and pull turkish troops out of the war zone of the mainly kurdish south-east, where vague talk of "muslim brotherhood" between turks and kurds has won it much support.

mrs ciller is standing on a rightwing law and order platform, with leading security chiefs standing beside her as candidates. she has taken tea with religious leaders and is anxious to present herself as a good muslim. but in europe she presents the election as a straightforward contest between pro-western reformers and ıslamic fundamentalism.

her opposition to fundamentalism has won her broad secular establishment support, including that of cefi kamhi, an ıstanbul industrialist and the first turkish jew attempting to enter parliament since 1957. "ı see welfare as the major challenger," mr kamhi says.

welfare's leader, necmettin erbakan, is vehemently anti-jewish and has blamed christian armenians for turkey's social ills.

"europe is a continent of drug addicts – a cauldron of intrigue and oppression," mr erbakan said recently, describing welfare's mission to "forge the world unity of ıslam and rescue the west".

oguzhan asilturk, one of 38 welfare mps in the 440-seat parliament, refuses to rule out the possible introduction of ıslamic sharia law, because, he says, he does not want to hurt the feelings of welfare's supporters.

at the municipal level, welfare has been more restrained – championing headscarves against mini-skirts, promising to ban prostitution, describing ballet as indecent, demolishing "obscene" statues and painting bollards in ıstanbul an ıslamic green.

2003 yılında zamanın chp genel başkan yardımcısı onur öymen gül’ün şu sözlerini gündeme taşımış:

“fransa’da yasaklanan bir kitap var; büyük islâm âlimlerinden kardavi’nin “islâm’da helâl ve haram? diye türkçe’ye de çevrilen ve her yerde satılan kitabı, bölücülük yapıyor diye fransa’da yasaklanmıştır. avrupa’nın özgürlük anlayışı budur ve avrupa’nın özgürlük anlayışı sadece kendi çıkarlarınadır. dolayısıyla, bu konuda da gerçek yüzü bellidir. burada dikkati çekmek istediğim nokta budur. avrupa kulübünün gerçek tavrı budur. türkiye’ye bakışı da budur. müttefiklerin amacı türkiye’yi bölmektir.?

bunun üzerine gül gazetecilere açıklama gönderip, “meclis zabıtları ortadadır, hangi gün ve oturumda bu konuşmayı yaptığımı ispatlamalısınız,? demiş. gül amcam bu sözleri, avrupa konseyi parlamenterler meclisi’nin türkiye aleyhine aldığı bir karar üzerine, 2 mayıs 1995’te tbmm’de söylemiş (künyesi de şu: tbmm tutanak dergisi, dönem 19, yasama yılı: 4, cilt: 85, birleşim: 107). milliyet gazetesi yazarı hasan pulur bunu köşesinde yazınca, gül amcam pulur’u taa amerika’dan arayıp özür dilemiş. pulur da bunu “abdullah gül amerika’dan telefon etti: ‘özür dilerim, hata yapmışım! …’? diye yazmış. yazının başlığını da “abdullah gül takıyye yapmış? koymuş.

işte “bu adam? cumhurbaşkanı olacaktı. bu engellenince türkiye’de birtakım tipler “olanlar demokrasiye aykırı? diyerek ayağa kalktı. bu tiplerin önemli bir bölümü zaten abdullah gül’ün böyle bir adam olduğunu biliyorlar, ama amaçları başka olduğu için hâliyle böyle davranacaklar. “laik sistemi kesinlikle değiştirmek? istiyorlarmış. bunu söyleyen adam şimdi dışişleri bakanı ve az kalsın cumhurbaşkanı olacaktı. laik sistemin yerine ne koyacaklardı peki? bunların o dönemki lideri erbakan milleti “patates dininden bunlar? diyerek küçümsemiyor muydu? o zaman da aynıydılar, şimdi de aynılar. hiç değişmeyecek bunlar.

yav saçma bir şekilde konuşmayın abdullah gül veya başbakanımız öyle bir şey yapmak isteseydi avrupa birliğinin peşinden koşmazdık hiç şeriatçı avrupa birliği olur mu bu kadar düşüncesiz olmayın yani….. hiç kıskanmayın akp gelecek, ne yapsanız ne etseniz ne kadar kötüleseniz de akp gelecek

meydanlarda para için,pul için,belli menfatler için toplanan insanlar cumhuriyetin demokrasinin yada laikliğin savunucuları değillerdir. bu ülkenin iyiliğini isteyen insanlar meydanlarda ''birleşin birleşin'' diye aptalca slogan atmaz. türkiye''nin % 60 ını temsil eden meclise küfretmez heleki başbakanına ağızlarından salyalar akaraktan terbiyesizce saldırmaz. işte siz yani erdoğan,gül yada arın. düşmanları,din düşmanları,cami çok fazla ne gerek var dahasına diyen insanlar hem dünyada hem ahirette kaybedeceksiniz.nasıl hesap vericeksiniz bunu bile düşünmüyosunuz. müslümanım diyen bir insan nasıl olurda abdullah gül'ün eşi türbanlı çankayaya yakışmaz,rejim tehlikeye girer diyebilir. bu nasıl zihniyet.bir forumda tanen isimli arkadaşım demişki ''içki içen şerefsizdir diyene acırım.ya sen kendine acı,içki haramdır ve sen bunu inkar ediosan müslümanım diyemessin. allaha şirk koşmuş sayılırsın ve bence şerefsiz olmak imansız olmaktan kat kat iyidir…

peki hemen cumhuriyeti fes edelim, ahiret öbür dünya için çalışalım kuran kerim allahın kelamı ne diyorsa ona göre karar veren mahkemelerimiz olsun ona göre devlet yönetimi olsun adıda el-tayyip islam cumhuriyeti olsun bu sayede hem bu dünyada hemde öbür dünyada kazanalım.

ayrıca terbiyesizce kimse saldırmadıki güle burada bir şey var ve belgelendi.

biz arap değiliz, biz türküz kültürümüz arap kültürü gibi olamaz müslüman bir millet olduğumuz kadar türk milletiyiz ve islam tarihinde milletimizinde etkileri çoktur örneğin mevlana bu yıl 2007 mevlana yılıdır siz burada abdullah gülü savunacağınıza türbanı savunacağınıza mevlana'ya sahip çıkın yoksa araplar sizden önce mevlanaya çoktan sahip çıkmış uyandırayım ona göre.
bırakın devleti imanlaştırmayı siz kendi imanınıza ve kültürünüze sahip çıkında adam olun biraz.

bu tayyip ve saz arkadaşları yüzünden k.ıraktaki onun bunun çocukları cesaretleniyor ve saçmalıyor bunu gören terorist gruplar da cesaretlenip ankaraya kadar gelip bombalıyor bunu yapanda mülsümandır hatırlatırım.
adam gibi politika yapın bırakın dini kullanıp cepleriniz doldurmayı, bu ülkede ne kadar din adına ortaya çıkan adam varsa hepside yakın tarihe bakarsak hemen hepsi ceplerini doldurup gittiler zenginliklerine zengilnlik katarken siz gerçek dindarlar yani onlara inanan insanlar kaybettiniz.

uyanın artık yahu. nedir bu kardeşim birinin imanı dini senden az olduğunu nasıl söylersin sen bunu diyebiliyorsan sen çok ap ayrı bir insansın bana öre rahatsızsız ve dinden haberin yok. kardeşim bu ülkenin yurttaşları dinini istediği gibi yaşar. ve dünyadaki en istikrarlı en güzel islamın yaşandığı ülke bu atatürk cumhuriyetir atatürk deyince tüyleri diken diken olan asalaklarada asla meydanı boş bırakmayız merak etmeyin.

ben senden daha dindarım demek buda bir bölücülüktür bunu biliniz. iman ve paranın kimde olduğu bilinmez.

*mutlu olmanın sırrını peygamber efendimiz;den öğren de, allah sana ne verirse ona razı ol. başına gelen derde, balaya razı olur da, ses çıkarmazsan, o anda hemen sana cennet kapısı açılır.
üstünden atsın da güzelliği ortaya çıksın.

*ben yaşadıkça kur'an'ın bendesiyim
ben hz.muhammed'in ayağının tozuyum
biri benden bundan başkasını naklederse
ondanda bıkarım,o sözdende bıkarım…

volkan arkadaşım bu satırlar kime ait bir bakta yüzün kızarsınne diomuş bakalım bu büyük zat,hangi kafadaymış.laiklik peşindemi koşmuş,islamiyetten mi korkmuş.alllahın yasaklarındanmı. daha fazla konuşupta cahilliğinizi tescillemeyin…

sakin telasa dusup merak etmeyın. bu ülke yarın rahata erecek(refah demek ıstemıyorum pıyasada provakotorler frıng atıyor 🙂 bunu kım yapacagını hepımız bılıyoruz onlarda bılıyor ama ulkenın rahata ulasmasınından rahatı kacanlar war menfaatı zedelenen sahıslar topluluklar war abdullah gül sadece ulkesı ıcın bıseyler yapmaya calısıyor bana gorede meclıste menfaatı ıcın bulunmayan vatan ıcın bızım gelecegımız ıcın bıseyer yapmaya calısıyor ama bu gulu yuzunde zerre gulucuk bulunmayanlar kusturuyor engellıyorlar ama sonu elbet gelecek… allah onarın yar ve yardımcısı olsun

laiklik sorunu bence pkk sorunu kadar önemli bir sorun nasıl gidip pkk ile savaşmak istiyorsam laikliğe uzanan elleride koparmak için herşeyi yaparım kimse atatürk' ümüzün getirdiği rejimi yıkamaz, yıktırmayız.

wolkanca diyor ki:

01 mayıs 2007, 20:50 tarihinde
@özgür
o miting bir muhtura idi ve anayasa mahkemeside kararını vermiştir konu kapanmıştır!

al sana sivil darbe nasıl beğenmedimi devamını bekleyin.

wolkanca diyor ki:

01 mayıs 2007, 22:05 tarihinde
@abdullah gül takma ismi kullanan sayın arkadaş
ne desek boş! biz meydanlardaydık diyeceğimizi dedik. şimdi neler olacak göreceğiz.

@wolkanca ben buradayım, sen neredesin? bak neler olduğunu görebiliyor musun? daha net görebilmek için at gözlüklerini çıkart istersen?…

abdullah gül isimli arkadaşım evet bende buradayım millet akp ye tekrar oyunu verdi evet. büyük başarı tayyip erdoğanı kalben kutluyorum başarının mimarı ve sahibi odur. bravo. tayyip erdoğan gerçekten çok başarılı bir adam ve şu anda başbakan olabilecek türkiyeyi yönetebilecek tek adamdır. altarnatifi lsaydı seçilirdi ama yok.

siz neden bahsediosunuz ya adam bu ülkenin sehitlerine kelle demiş biri siz hala onu mu savunuosunuz sizler askerdeyken onun oğlu yatlarla katlarla gezio nasıl atatürk çocuklarısınız siz bu ülkeyi örümcek beyinlere mi emanet ediceksiniz nerde laik düşünce nerde atatürkçülük yazık suan ata mızın kemikleri titriyordur eminim inşallah biran önce darbe olurda bu millette anlar ne yaptığını yasasın kemalist düşünceler

ak parti, sizleri (diğerlerinin başörtülüleri dışladığı gibi) dışlamayacak, merak etmeyin. ak parti'nin iktidarında olası chp, mhp v.b. iktidarlarından çok çok daha fazla rahat edeceğinizden eminim. bunu geçen 4,5 yılda anlamış olmanız gerekirdi, ama hala anlayamadıysanız önünüzde bir 5 yıl daha var…
bu arada @deniz arkadaşım, sizin nesliniz (darbeci zihniyet) tükenmekte. bir darbenin ülkeyi en az 20 yıl geriye götürdüğünü yeni doğan bebeler bile biliyor…

sizle birlikte 50 yıl geriye gitmektense bizim gibi düşünenler yüzünden 20 yıl gitsin sorun olmaz bu ülke sizin gibi beyni örümcek ağalarıyla dolmuş üzerinde yasadığı toprağa ihanet eden insanlar varken buna bile razıyız

eyy, beyni örümcek ağlarıyla dolmamış vatandaş!…
bu ülkenin fertlerinin yarısının üzerinde yaşadıkları toprağa ihanet ettiklerini söylüyorsun ama bunun farkında bile değilsin. senin beynin(varsa) ne ile dolu acaba?
daha önce de söylemiştim, sizin gibilerin nesli tükenmektedir. son çığlıklarınızı atın atabildiğiniz kadar… serbestsiniz…

sen ve senin gibi yalakalar olduğu sürece o adam her istediğini yapar artık kafanda fesle dolaşırsın..

haa haaa haahaaahaaaaaa
çatlayın da patlayınnnnnnn…
büyük zafere saatler kaldı …
bakalım o zaman ne yapacaksınız ?

haytında yalan söylemeiş dürüst biri hele ~gül gibi adam bu ülkeye çok bile
yalancı somurtkanl ve
dogmatik inancı olmayanlar
neyimize yetmiyo di mi

hayatında hiç yalan söylememiş hak yemeyen biri yani gül gibi adam bu ülkeye fazla
dogmatik inancı olmayan birileri lazım di mi yaa

aptullah gül her zmn iyisini yapmıştır ve devamı gelecektir kimse itiraz etmesin güvensin aptullah güle herkese slmlarımı sunuyorum

yaa bu millet beni çıltıtıcak ne biçim birtürksünüz yaa laiklik diyonuz özgürlük diyonuz ama hiç birinizuygulamıyonuz mademki özgürlük var ozaman insan istediği kıyafetle dolaşabilir istediği yere gireilir hem siz orda çıplak çıplak dolaşırken iyi dimi siz müslüman değilmisiniz kardeşim hee şunu da söyleyeyim hepimiz kardeşiz aynı dünyada yaşıyoruz kürt laz türk ingiliz amerikan alman bunlarda etten kemikten bunlarda insan neden ayırıyosunuz ne üstülüğünüz var onlardan dimi yaa hiç bunları düşünmüyonuz yok laiklik yok demokrasi papağan gibi aynışeyi tekrarlayıp duruyonuz bide başbakan erdoğan gelmeden önce hergün zam geliyodu herşeye yalan sayalandeyin yaasizin bu cahilliğiniz insanı canından bezdiriyo varya aklınızı başınıza alın

abdullah gülün bu laiklik ve rejim karşıtı sözlerine şiddetle karşım çıkıyorum. çünkü bu ülkeden laiklik vecumhuriyeti kaldıracak adam daha anasının karnından doğmadı.bua kimsenin ama kimsenin gücü yetmez………………

zaten bu milleti dindi allahti peygamberdi diye bu günlere getiren sizsiniz. ve bana oğlunu askere göndermeyen çocuklarini bu devletin parasiyla amerikalarda yaşatan bir müslümani(!!!!!) savunuyorsunuz. siz müslümansaniz ben kesin satanistim(!!!!!)
bir gün sira sizede gelecek!!!

cumhuriyet devri son bulmayacak bu genclık varken bunu o kalın kafanıza soksanız ıyı olur basımızdakı adam talibanın onude dız cokuo sonra da terörle mücadeleyi sonuna kadar desteklıruz terorle mucdelede varız dıo buna vrya kardesım bıle ınanmaz uyan turk gencı uyan turku satıolar turkıyeyı satıolar satmadıkları yermı kaldı ne kaldı soleyın bunu atam bnm halkımı dıkkatlıce dınlerken sımdıkı bastakıler ananıda al gıt dıo ananıda al gıt dedıın halk sana oy verıo utan serefsız utan

hepinizin sonu gelecek bu cumhuriyetin sonu yok! yeni nesili bekleyin alçaklar!

ah kendini bilmez atasına ülkesine değerlerine değer vermzler.. siz gidin irana pakistana yerleşin hem orda özgrlük problemide olmz nede olsa özgrlğn olmdğı yrde hakkınızı hukukunuzu aramanznda gereği olmz. ben 17 yaşnda bir atatürk bir cumhuriyet genciyim ve benm gbi yüreği vatan millet ata sevgsi dolu binlrce yürek var..sizden korkan sizin gbi olsn..!!

cumhuriyete kimse son veremez türkiye'de ak partilileri yeni nesilde görcez. halkımız bilgisiz olduğu için size veriyo oyunu. yeni nesil gelince hepinizi görcez. zaten son seçimde gördük akp kaç şehir kaybettik bu kaybediş artacak. yavaş yavaş millet okumaya başladı yavaş ve sağlam adımlarla geliyoruz.

cumhuriyet'e ve kurucusu m.kemal atatürk nezdinde bu sözleri söyleyen vatandaş cumhurbaşkanı da olsa birgün bu sözlerinin hesabını her zaman varlığını sürdüren kuvay-i milliye ruhuna verecektir ! efendiler, zannetmesinler ki bu ülke ilkelerinden vazgeçecektir. bizi biz yapan değerlerimizin temeli cumhuriyet değil midir? elimizden değerlerimizi alırlarsa artık biz diye birşey kalır mı ortadaşkırsalda,köylerde,mezralarda ajitasyon yaparak insanları kandırmak işlerine geliyor. ne yazıktır ki toplumun tek düşmanı efendiler değildir. en büyük düşmanı belkide temelde ki tek sıkıntı cehalettir. evet toplumun düşmanı cehalettir.cehaletin düşmanı ise biz öğretmenleriz.değer yargılarımızı örgütlenme topaklarının üstüne basa basa öğreteceğiz.yakın gelecekte bu ülke hakkettiğini hatta daha fazlasını yaşayacaktır.

geçmişte böyle tutarsız,kemalist ideolojiye atatürkçülüğe tamamen aykırı sözler sarfeden birini ve onun partisini ikdidara getirenlere sesleniyorum: bu ülke sahipsiz değil . bu ülkede cumhuriyet rejimini,laikliği sonsuza kadar koruyacak vatan evlatları var…din gibi tamamen insanın hür iradesine ve vicdanına bırakılmış bir olgunun siyasete alet edilmesini ve şahsi çıkarlar uğruna kullanılmaasını kınıyorum. son söz; gazi mustafa kemal atatürk:"bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
ey türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! "…