Kategoriler
Hayattan

3. cinsiyet “İnterseks”

HermaphroditismBazı ülkeler hariç çoğu ülke 3. bir cinsiyeti kabul etmiyordu. Yani 2 adet olan “kadın” ve onun eşi olan “erkek”. Hatta resmi evraklarda insanların cinsiyet bölümünde sadece kadın ve erkek yazar. Ama artık kimlik, doğum kayıtları, pasaport, ehliyet gibi resmi evraklarda artık kadın ve erkek dışında üçüncü cinsiyete yer verilmesi gündemde. Bu üçüncü cinsiyet de “interseks” olarak geçecekmiş. Yani 2 cinsiyet arası.

Daily Telegraph gazetesi ve Reuters haber ajansının haberine göre bu amaçla ilk adım Avustralya’da atıldı. “İnsan Hakları ve Eşit Fırsatlar Komisyonu” tarafından hazırlanarak hükümete sunulan yasa tasarısında üçüncü cinsiyete yer verilmesi öngörülüyor.


İnterseks olmak ne demek? | +90

Avustralya’da atılan bu adımın sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen üçüncü cinsiyetin savunucuları siyasiler, hukukçular ve insan hakları örgütleri, Avrupa Birliği ülkelerinde de benzer bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını söylediler (Milliyet).

Bizde bu kabul edilir mi ya da edilirse adına ne denir bilmiyorum. Ama bildiğim şu var ki o arada kalanlar yani interseks olarak yaşayanlar çok zorluklar çekiyor. Benim de birkaç tane böyle arkadaşlarım oldu. Onlara yakın yaşayıp hayatlarına biraz girince gerçekten de farklı bir cinsiyet olduğunu anlıyorsun. Ama şu var. Genç insanların bazıları sırf meraktan ya da özenti biçiminde cinsiyetinin farklı olduğunu düşünmeye başlıyor. Aslında öyle değil ama çevresindekilerden etkilenerek öyle oluyor. Bence bunun için yani 3. cins kimliği için özel bir doktor kontrolü ve raporu gerekmeli.