Kategoriler
Tech

Bill Gates’in yakın gelecek öngörüleri

Bill Gates, yapay zekanın iş gücünde, sağlık hizmetlerini ve eğitimi dönüştürebileceğini düşünüyor ancak yine de öğretmenlere ihtiyacımız olacağını söylüyor.

Microsoft’un kurucu ortağı Salı günü kendi blogunda, yakın gelecek ve yapay zekanın geleceği hakkındaki görüşlerini özetleyen yedi sayfalık bir makale yayınladı – “Yapay Zeka Çağı Başladı(The Age of AI has begun)“. AI geliştirmenin “mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temel bir şey” olduğunu yazdı.

Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, gelecekte muhtemelen insanlar için belirli görevleri yerine getirebilecek kişisel bir dijital asistan yaratabilen şirketin yapay zeka alanındaki en güçlü şirket olacağına inanıyor.

Microsoft kurucusu Bill Gates, yapay zekanın Google Arama ve Amazon’u öldürebileceğini söylüyor.

Milyarder iş insanına göre bu teknoloji o kadar etkili olacak ki kullanıcı davranışlarını kökten değiştirebilir. Gates, “Kişisel asistanı kim kazanırsa kazansın, bu büyük bir şey, çünkü bir daha asla bir arama motoruna gitmeyeceksiniz, asla Amazon’a gitmeyeceksiniz” diyor. Gates, San Francisco’da Goldman Sachs ve SV Angel tarafından düzenlenen yapay zeka konulu bir etkinlikte yaptığı konuşmada, henüz geliştirilmemiş olan bu yapay zeka asistanının bir kişinin ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını anlayabileceğini ve “okumaya vaktiniz olmayan şeyleri öğrenmenize” yardımcı olacağını söylüyor.

Gates’e göre gelecekteki bu yapay zeka yarışının galibinin bir startup ya da teknoloji devi olma ihtimalinin yüzde 50. Bu konuda Microsof’ta atıfta bulunan Gates ayrıca Eski DeepMind yöneticisi Mustafa Suleyman tarafından kurulan Inflection.AI’ye değinerek “Inflection da dahil olmak üzere birkaç girişimden etkilendim” dedi.

Gates, geleceğin bu güçlü dijital asistanını herkesin kullanımı için biraz zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyor ve “O zamana kadar şirketler OpenAI’nin popüler ChatGPT’sine benzer yapay zeka teknolojilerini kendi ürünlerine adapte etmeye devam edecekler” diyor.

Gates ayrıca, ilgi çekici metinler üretebilen yapay zeka teknolojilerinin yükselişinin beyaz yakalı çalışanları etkileyeceğini düşünüyor. Gates, ileride şirketler için insan çalışanlardan daha ucuza gelecek olan insansı robotların mavi yakalı çalışanları büyük ölçüde etkileyeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

İnsan beyninin iç işleyişi bilim insanları için hâlâ bir gizem olsa da Bill Gates, insanlığın Alzheimer gibi hastalıkları tedavi etmek için yararlı ilaçlar yaratmaya yaklaştığına ve yeni ilaçlar için insan denemelerinin muhtemelen 10 yıl içinde gerçekleşeceğine inanıyor.

Gates, daha önce AI’nın geleceği için duyduğu heyecandan, yani eğitimde öğretmen olarak veya doktorların kolayca erişilemediği insanlara tıbbi tavsiye sağlamak için nasıl kullanılabileceğinden bahsetmişti.

Milyarder ayrıca blog yazısında, insanların onu kötüye kullanma riskinin yanı sıra yapay zeka teknolojisi zamanla geliştikçe “kendi hedeflerini oluşturabilecek” süper zeki veya “güçlü” yapay zeka olasılığı da dahil olmak üzere yapay zeka hakkındaki endişelerini de kabul etti.

Blog yazısında Gates, AI’nın hem insanların üretkenliğini artırmak için bir araç olarak nasıl kullanılabileceğine hem de işyerinde, sağlık hizmetlerinde ve eğitimde küresel eşitsizlikleri iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin düşüncelerini tartışarak bu fikirleri detaylandırdı.

Çeşitli görevlerde size yardımcı olmaya hazır bir beyaz yakalı çalışan

Gates, daha önce Şubat ayında bahsettiği bir fikir olan çalışan üretkenliğini artırmak için yapay zekanın iş gücünde bir “dijital kişisel asistan” olarak nasıl kullanılabileceği hakkında yazıyor. Gate, Microsoft Office gibi dijital çalışma araçlarına entegre edilen yapay zekanın e-postaları yönetmeye ve yazmaya yardımcı olabileceğini yazdı.

Şirketleri ve sektörleri hakkında geniş bilgi ve verilerle donatılmış olan yapay zeka tarafından oluşturulan bu “kişisel temsilciler“in, çalışanların iletişim kurması için kaynaklar olarak da kullanılabileceğini yazdı.

Bilgi işlem gücü ucuzladıkça, GPT’nin fikirleri ifade etme yeteneği, çeşitli görevlerde size yardımcı olacak beyaz yakalı bir çalışana sahip olmaya giderek daha fazla benzeyecek” diye yazdı.

Sağlık çalışanları için zahmetli işleri üstlenecek bir dijital yardımcı

Sağlık sektöründe Gates, yapay zekanın sağlık çalışanlarını sigorta taleplerini dosyalamak, evrak işlerini tamamlamak ve doktor ziyaret notları hazırlamak gibi belirli görevlerden kurtarabileceğini yazdı.

Gates, “bu ülkelerdeki pek çok insanın asla doktora gitmediği” yoksul ülkelerde yapay zekanın sağlık çalışanlarının gördükleri hastalarla daha üretken olmalarını sağlayabileceğini yazdı. Gates, AI’nın sağlık tesislerinin yakınında yaşamayan hastaların tedavisinde de yardımcı olabileceğini yazdı.

Gates, yapay zekanın sağlık hizmetlerinde tıbbi verileri analiz etmek ve ilaç tasarlamak için zaten kullanıldığını yazdı, ancak bir sonraki yapay zeka araçları dalgası, ilaçların yan etkilerini tahmin etmeye ve dozaj seviyelerini hesaplamaya yardımcı olabilir.

Gates, yoksul ülkelerdeki ekinler ve çiftlik hayvanları için yapay zekanın yerel iklimlere uygun tohumlar tasarlamaya ve çiftlik hayvanları için aşılar geliştirmeye yardımcı olabileceğini yazdı – “aşırı hava ve iklim değişikliği düşük gelirli ülkelerde geçimlik çiftçiler üzerinde daha fazla baskı oluşturduğundan” önemli olabilecek gelişmeler.

Öğretmenler ayrılmıyor – ancak uyum sağlamaları gerekecek

Gates, AI’nın bir öğrencinin öğrenme stiline göre uyarlanmış içerik sunarak ve bireysel öğrencileri neyin motive ettiğini ve konulara olan ilgilerini kaybetmelerine neden olduğunu öğrenerek önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde eğitimi dönüştürebileceğini tahmin etti.

Yapay zeka, kurs öğretimini planlamaya yardımcı olarak ve öğrencilerin sınıf konularını kavrayışını değerlendirerek öğretmenlere de yardımcı olabilir.

Blog gönderisinde, “Teknoloji mükemmelleştiğinde bile, öğrenme yine de öğrenciler ve öğretmenler arasındaki harika ilişkilere bağlı olacaktır” diyor. “Öğrencilerin ve öğretmenlerin sınıfta birlikte yaptıkları çalışmaları geliştirecek – ancak asla yerini almayacak.

Gates, “düşük gelirli hanelerdeki öğrencilerin geride kalmaması için” yapay zekanın ABD’deki ve dünya genelindeki düşük gelirli okullar için eşit derecede erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini yazdı.

Öğretmenler ayrıca sınıfta GPT gibi yeni teknolojileri kullanan öğrencilere uyum sağlamak zorunda kalacak. Gates, öğrencilerin bir makalenin ilk taslağını yazmaları için GPT’yi kullanmalarına olanak tanıyan ve daha sonra sonraki taslaklarda kişiselleştirmeleri gereken öğretmenlere ilişkin bir örnek listeledi.

Gates, “Bu olağanüstü yeni teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için hem risklere karşı önlem almamız hem de faydaları mümkün olduğunca çok kişiye yaymamız gerekecek” diye yazdı.

The Age of AI has begun - Artificial intelligence is as revolutionary as mobile phones and the Internet.
Bill Gates’in tam blog yazısını buradan okuyun: https://www.gatesnotes.com/The-Age-of-AI-Has-Begun