Kategoriler
Genel

Daha uzun uyumak ister misin? Arnavutluk’a taşın

Daha fazla uyumak istiyorsanız, daha az çalışmayı, daha iyi yemeyi ve daha fazla egzersiz yapmayı deneyin. Alternatif olarak, Arnavutluk’a göç edebilirsiniz.

7 saatten biraz fazla: Yeni araştırmalara göre dünya çapında ortalama bir insan her gece bu kadar uyur. Bu ortalama, yaş, eğitim, işe gidip gelme, cinsiyet ve coğrafya gibi çeşitli faktörler tarafından modüle edilir. Japonlar ve genel olarak Doğu Asyalılar, küresel ortalamanın altında uyuyor. En çok uyuyanlar ise Arnavutlar.

Engelliler ve Burada için Jonathan Soren Davidson tarafından Wikipedia / CC BY 4.0 aracılığıyla "Hipersomni Öz Bakımı"
Engelliler ve Burada için Jonathan Soren Davidson tarafından Wikipedia / CC BY 4.0 aracılığıyla “Hipersomni Öz Bakımı”

Uyku, “hayat ziyafetinin ana yemeği ve en besleyicisidir” der Shakespeare. Her gece doymak için ne kadar zaman harcadığımız, başta yaş olmak üzere birçok değişkene bağlıdır.

Nature’daki yakın tarihli bir makale, uyku süresiyle ilgili muhtemelen şimdiye kadarki en büyük küresel çalışmayı açıklandı ve dünya çapında uyuyanlarda erken, orta ve geç yetişkinliğe karşılık gelen üç farklı aşama gösteriyor.

Kültürel normlar ve coğrafya

Uyku düzenleri, işe gidip gelme süresi, eğitim düzeyi ve cinsiyet gibi diğer faktörler tarafından da düzenlenir. Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden 7,5 dakika daha fazla uyurlar.

Coğrafya da bir faktördür. Dünya ortalama uyku süresi 7 saatin biraz üzerindeyken, ülke düzeyinde ortalama bir saate yakın değişiklik gösteriyor. Araştırılan 63 milletten Arnavutlar, gecelik ortalama 7 saat 32 dakika ile en uzun süre uyuyanlardır. Bu, sadece 6 saat 38 dakikalık uykuyla idare eden ortalama bir Japon’dan çok daha fazla.

Peki, farkı ne açıklıyor? Araştırmacılara göre bunun nedeni kültürel normlar ve coğrafi konum.

Uyku süresinin dünya haritası (solda), özellikle Batı ve Doğu Avrupa (ek) arasında büyük bölgesel farklılıklar gösteriyor. Ülke sıralaması (sağda), küresel normdan (siyah orta çizgi) sapmayı gösteriyor; sırasıyla Arnavutlar ve Filipinliler öne çıkan fazla uyuyanlar ve uyuyamayanlar. (A. Coutrot ve diğerleri, Nat Commun, 2022)
Uyku süresinin dünya haritası (solda), özellikle Batı ve Doğu Avrupa (ek) arasında büyük bölgesel farklılıklar gösteriyor. Ülke sıralaması (sağda), küresel normdan (siyah orta çizgi) sapmayı gösteriyor; sırasıyla Arnavutlar ve Filipinliler öne çıkan fazla uyuyanlar ve uyuyamayanlar. (A. Coutrot ve diğerleri, Nat Commun, 2022)

İlkine bir örnek olarak, makale “bazı ülkelerde (örneğin ABD veya Fransa) hoş karşılanamayan, ancak komşuları (örneğin İspanya veya İtalya) tarafından normal kabul edilen” işyerinde uyuklamaya atıfta bulunuyor. Ayrıca, “Uzak Doğu ülkelerinin, özellikle Japonya’nın daha az uyuduğunu bildirdiği kaydedildi. Bu, kısmen bu ülkelerdeki çalışma kültürüyle açıklanabilir; Japonya, çalışan işçilerin %25’inin haftada 50 saatten fazla çalıştığı dünyadaki tek ülkedir.”

Şili, coğrafi çalışmaları için gidilecek yer

Araştırmacılar, coğrafi faktörün bir örneği olarak, enlemesine farklılıkları incelemek için özellikle uygun bir ülke olan Şili’deki uyku sürelerinde bir farklılık gösteren daha önceki bir araştırmaya atıfta bulunuyorlar. Bu çalışma, iş günlerinde ortalama uyku süresinin kuzeyde 7 saat 55 dakika ve güneyde 8 saat 20 dakika olduğunu buldu. Başka bir deyişle: Ekvatora daha yakın olan Şilililer, ülkenin başka yerlerindeki yurttaşlarından daha az uyumakta.

Çalışma, "ülke düzeyinde bildirilen uyku süresi ile ekvatora olan uzaklıkları arasında pozitif bir ilişki" olduğunu gösteriyor. (A. Coutrot ve diğerleri, Nat Commun, 2022.)
Çalışma, “ülke düzeyinde bildirilen uyku süresi ile ekvatora olan uzaklıkları arasında pozitif bir ilişki” olduğunu gösteriyor. (A. Coutrot ve diğerleri, Nat Commun, 2022.)

Bu çalışma, mevcut olandan biraz farklı sonuçlar verdi; bu, ortalama Şili’nin küresel ortalama uyku miktarına yaklaştığını gösteriyor. Bununla birlikte, Şili farkı, “ülke düzeyinde bildirilen ortalama uyku süresi ile ekvatora uzaklıkları arasında pozitif bir korelasyon” da gösteren küresel çalışmadaki bulgularla aynı çizgidedir.

Yedi kümede uyku süresi

Her iki faktörün birleşimi, ekonomik, tarihsel ve/veya coğrafi yakınlık nedeniyle her biri içinde ortalama uyku süresinin benzer olduğu yedi “küresel küme” ile sonuçlandı: Doğu ve Batı Avrupa, Doğu ve Batı Asya, Afrika, Latin Amerika ve “Batı Şubesi” (yani, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve ABD)

Ne kadar büyüleyici olsa da coğrafya, bu gece ne kadar uyuyacağınızı tahmin eden karmaşık faktörler karışımındaki unsurlardan yalnızca biridir. Bu nedenle, koyun saymak size yetmiyorsa, önce daha az çalışmayı, daha iyi yemeyi ve daha fazla egzersiz yapmayı deneyin. Ve bu işe yaramazsa, elbette: Arnavutluk’a göç edin.