Kategoriler
Genel

DeLonghi ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi deneyimlerim

Home ofis çalışmaya başlayalı almayı planladığım ve seçtiğim Delonghi marka filtre kahve makinesi hakkında.

Bilindiği gibi(tanıyanlar) kahve benim için vazgeçilmez bir şey ve Türkiye’de alkollü içkinin yasaklandığı konuşulduğu şu günlerde eğer bu kahve için olsaydı hemen şu andan itibaren kendimi eşkıya ilan ederdim. 🖤 Seviyoruz yani, yakarız bu gezegeni!

Bu benim için de kesinlikle doğru bir şey. #Coffee #CoffeeLover #Kahve

Giriş

Şu ana kadar çalıştığım şirketlerde hep ofisin en az bir tane iyi ve pahalı bir filtre kahve makinesi vardı, hatta Türk kahvesiydi, şusuydu busuydu çeşitler ve hatta 1 önceki plazanın altında bir Starbucks vardı vs. yani benim için kahveli hayat sorunsuzdu. Ancak bu pandemi başından beri yaklaşık 2 yıldır home ofis(home office(evden çalışma)’e geçmiş olduğumdan dolayı maalesef uzun zamandır hazır kahve batağına düşmüştüm ve bu durumdan hiç hoşnut değildim zira hazır kahveler(Nescafé vb.) hem demlemeye göre nispeten daha az sağlıklı olduğunu düşünüyorum(vardır bir araştırması, aramak lazım) hem de lezzetinden(isterse prm gold olsun) tatmin olamıyordum. Ve eve bir filtre kahve makinesi almaya karar verdim ancak alana kadar aylar geçti çünkü ofislerde kullandığımız makineler çok pahalı, makul fiyatlı olanlar da pek güvenilir değildi bu yüzden birçok yorum ve videolar izledikten sonra DeLonghi markasının bu konuda iyi olduğunu(hatta dünyanın 1 numarası diyorlar ki doğrudur İtalyanlar kahve konusunda en iyidir bunu İtalya’ya gittiğinizde Starbucks aradığınızda anlayabilirsiniz) ve modellerinin arasında bana en uygun olanı ICM2.1B Filtre Kahve Makinesi’ni tercih edip satın aldım(N11 Tercih sebebim).

🙋🏻‍♂️

Şimdi alışveriş sitelerinde göreceksiniz bu makine muadillerine göre oldukça yüksek satış rakamlarına sahiptir ve çok fazla yorum vardır, bu açıdan güvenilir marka ve model. Ancak yorumları incelediğinizde %90’ı kahve kültürüne pek güvenilmeyen veya hayatında çok fazla kahve makinesi kullanmamış insanlar tarafından gönderildiği anlaşılıyor. Bu yüzden ben bu makine hakkında kendi deneyimlerimi buraya yazmak istedim. https://www.google.com/search?q=Delonghi+ICM2.1B+Filtre+Kahve+Makinesi

Malzeme kalitesi

DeLonghi filtre kahve makinesinin malzeme kalitesi standartları karşılıyor, kaliteli. Plastik kokusu veya herhangi bir sorun görmedim.

Yedek parça

Yedek parça konusu bu cihazlarda da önemli, oldu ya cam demliği düşürdünüz ve kırıldı aynısını çok çabuk bulabilirsiniz diye düşünüyorum çünkü DeLonghi çok satılan bir marka. Diğer çoğu markada bu konuda problem yaşayabilirsiniz.

Damlatma

Arkadaşlar bu segmentte tüm makineler damlatmaz dese de emin olun eğer tecrübesizseniz ve şak diye demliği çekerseniz damlatır. DeLonghi’nin bu makinesine damlatmıyor diyemem, damlatıyor! Demliği/karafı makine çalışırken çektiğinizde damlatma mekanizması duracaktır ancak yine de birkaç damla damlattığına şahit olacaksınızdır, bunu önlemek için benim taktiğim öncelikle birkaç saniye demliği yarım çekmek ve sonrasında tam olarak çekmek, işe yarıyor.

Tat/Lezzet

DeLonghi’nin bu filtre kahve makinesinin lezzeti 10 numara 5 yıldız, filtre kağıdınızı kendi filtersini üzerine koyup o şekil demlediğinizde daha bir yoğun aroma oluştuğunu göreceksiniz, kendi filtresi ile asla yapmayın, kendi filtresi olması çok saçma zaten ama dediğim gibi filtresinin üzerine filtre kağıdını koyarsanız daha aromalı içeceğinizi bilin, eğer sadece filtre kağıdı ile yaparsanız tadı yine şahane ancak yoğunluğu bir tık daha az olur, seçim sizi ben aroması yoğun seviyorum. Bazı insanlar kahve tadından yakınmış ancak onlar çoğunlukla aromanın azlığından şikayetçi ve bunun için bir önceki cümlede önerdiğim çift filtre yöntemini kullanabilirsiniz. O da yetmiyorsa zaten siz $500 üzeri bir makine almalısınız mesela bu, şirket sahibi olsam alırdım.

Sıcaklık

Açıkçası makineyi kışın sonunda aldım ve havalar soğuktu ona rağmen ısıtıcısı 40 dakika boyunca kahveyi içilesi sıcaklıkta tuttu(köydeyim soba sadece bir odada var). Şu an havalar ısındı ve sıcaklığı yine şahane ve çok daha sıcak kalabiliyor. Yani benim gibi dağın başında soğuk bir yerde yaşıyor olsanız bile sıcak sıcak kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca 40 dakika sonra kendini kapatan makineye uyarı verip kapandıktan sonra düğmesine yeniden basarsanız ısıtıcı çalışmaya devam eder bu şekilde 40 değil 80 dakika daha sıcak kalması sağlanabilir ben öyle yapıyorum çünkü tek kişiyim ve tüketmem 45 dakikayı geçiyor, uzmanlara göre filtre kahve demlendikten sonra maksimum 1 saat içinde tüketilmeli(eğer termosa koymadıysanız). Hiç ısıtmıyor diyenler muhtemelen hayatında ilk defa filtre kahve makinesi kullananlar bu yüzden o yorumları göz ardı edin.

Demleme süresi

Makinenin 1000Wat gücü var ve muadillerine göre en iyi değer, daha yüksek watlı olanlar zaten daha üst düzey ve pahalı makineler. Demleme süresi çok iyi ve sorunsuz.

Ses

Makinenin sesi yok diyenlere inanmayın, her filtre kahvesinin sesi olur, bu ses haznedeki suyun bitiminde suyu çekme sırasındaki höpürtüdür ve DeLonghi’nin bu modelinde bu ses var. Başka ses yok sadece bu suyun bitimindeki höpürtüyü duyacaksınız.

Boyut

Arkadaşlar DeLonghi’nin bu filre kahve makinesinin boyutu muadillerine göre çok minimal, 1.25 litre hazneye sahip olmasına rağmen(10 büyük fincan/kupa) akıllı bir tasarımla oldukça az yer kaplıyor ki bu benim çalışma odamda kullandığım için önemliydi, çoğu diğer markada cihaz boyutları hem çok büyük hem de tasarım olarak bir sürü aç kapa çıkar tak vs. vardı, bu cihazda sadece yukarıya doğu açılan kapak var başka bir durum yok, tasarımda tek eksiği bana göre su haznesinin bir şekilde temizlenememesi, belki içerisine çıkarılabilir bir malzeme koyulabilirdi fakat kapasitesi düşebilir diye mühendisler bunu yapmamış da olabilir. Boyutu ufak.

Delonghi Filtre Kahve Makinesi Kutu Açılışı ve İnceleme

Özetle

Eğer ev için bir filtre kahve makinesi arıyorsanız hiç düşünmeden DeLonghi’nin CM2.1B Filtre Kahve Makinesini düşünmeden satın alabilirsiniz başka markalara bakmanıza gerek yok. Fiyat ve verdiği performansa bakıldığında bir FP ürünü olduğu söylenebilir, evet aynı işi yapabilen farklı markaların daha ucuz cihazları var ancak emin olun ya malzemesi(plastik,cam) ya da elektronik noktasında mutlaka bir eksiği ve sonradan size yapacağı bir yamuk vardır.

Eksiklik olarak; 1- Damlatma mekanizması iyi değil, 2- Su haznesine su doldurmak zor, haznenin tasarımı kötü, 3- Bir aroma düğmesi eklemek bu kadar zor olmamalıydı ki aroma özelliği sadece suyu bir tık daha az akıtmaktan ibarettir. Başka bir eksiği yok.

Ek not olarak filtre kahve önerisi eğer imkanınız varsa çekirdek olarak alın veya taze çektirin farkı göreceksiniz, çekilmiş filtre kahve olarak Starbucks’ın Colombia Arabica(Fındık notalarıyla dengeli kavrulmuş) çok hoş oluyor deneyebilirsiniz ayrıca Kurukahveci Mehmet Efendi Colombian’da benim damak tadıma uygun yıllardır sevdiğim markadır bunula birlikte Jacobs Monarch da her markette bulabileceğiniz bu makine ile güzel demlenen kahveler.

Bu tür ürünleri seçerken rahmetli Sakıp Sabancı’nın bu sözü(ona atfedilir) her zaman aklınızda bulunsun:

Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Sakıp Sabancı

Kahve hakkında eklediğim başka şeyler:

Kahve içmeniz için 15 neden: Kahve içmek için 15 sağlıklı nedeni listeledim. Kahveyi seviyoruz ❤
Kahve makinesi temizlemek: Kahve makinemize olan minnet borcumuzu ödeyelim, onu temizleyelim!
Buzlu kahve yapmak: Nescafe gibi hazır kahve ile evde, süt, şeker ve buz ilave ederek kolaylıkla buzlu kahve yapılabilir.
“Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Bir Kahve Belgeseli: Okan Bayülgen ve sürpriz konukların yer aldığı, kahve ile ilgili harika bilgiler öğrenebileceğiniz gizemli bir yolcuk.

Afiyet olsun! Firuze Özdemir’e sevgiler.