Kategoriler
Genel

Kahve makinesi temizlemek

Kahve makinemize olan minnet borcumuzu ödeyelim, onu temizleyelim!

Kahve, sabahları bizi uyandıran ve çok sevilen bir içecek. Kahve, hem kurtuluşunuz hem de umut ışığımız ve bu yüzden bu kafein sihrini genellikle minimum çaba ve hızla kahve makineleri ile yapıyoruz, kahve makinelerine büyük bir minnet borcumuz var.

Kahve makinelerine olan minnet borcumuzu bu yazıda bahsedeceğim yöntemle temizleyerek ödeyeceğiz 🙂 Tabii ki bu bir latife ancak neden mutlaka temizlememiz gerekiyor onu da aşağıdan okuyabilirsiniz. Yazdıklarım tamamen klasik ev/ofis tipi filtre kahve makinesi ile ilgilidir.

Neden

Araştırmalar mutfaktaki elektrikli cihazların evdeki en mikroplu şeyler olduğunu söylüyor. Bu yüzden de temizlik şart. Kahve makinesi, suyla düzenli olarak temas etmesi, ardından ısı ve hapsolmuş nem olması nedeniyle küf ve bakteriler için ideal bir üreme alanıdır. Başka bir deyişle, işler oldukça iğrenç hale gelebilir, bu nedenle uzmanlar kahve makinenizin çıkarılabilir parçalarını her gün yıkamanızı ve hazneyi ayda bir kez derinlemesine temizlemenizi söylüyor.

How to Clean a Coffee Maker

4 kolay adımda kahve makinesini temizlemek

Şu anda kahve makinenize bir göz atıyor olabilirsiniz, ancak buna gerçekten gerek yok çünkü bu iş gerçekten çok daha kolay. Aslında, videoyu izlerseniz ve birkaç basit adımı takip ederseniz, kahve makinenizi temizlemek çocuk oyuncağıdır. Not: Daha önce belirtildiği gibi, çıkarılabilir parçalar her gün yıkanmalıdır – aşağıdaki talimatlar, aylık olarak yapılması gereken derin bir temizleme ve kireç çözme işlemine ilişkindir.

Temizleme solüsyonu hazırlamak

İyi haber arkadaşlar: Bu iş için özel veya maliyetli ürünlere gerek yok. Kahve makinenizi eve getirdiğiniz gün kadar temiz hale getirmek için tek yapmanız gereken eşit miktarda su ile beyaz sirkeyi sulandırmak. Not: Kesin ölçümler kahve makinenizin kapasitesine bağlı olacaktır, ancak fikir onu ikisinin 1: 1 oranıyla doldurmaktır.

Kahve makinesine solüsyonu doldurun ve çalıştırın

Hazırladığımız solüsyonu(beyaz sirke ve su) kahve makinemizin su haznesine dolduralım ve temiz bir filtre kağıdı koyarak bu şekilde çalıştıralım. Sanki kahve yapıyormuş gibi çalıştırın. Kahve yapar gibi ancak çalışmanın tam ortasında makineyi durdurun ve makineyi bu şekilde 1 saat bekletin.

Tekrar çalıştırın

1 saat beklemeden sonra kahve makinenizi tekrar çalıştırın, tüm su hazneye dolana kadar bekleyin ve çalışma bittikten sonra makine artık temizlenmiştir.

Durulama

Sirke tamamen doğal ve sağlıklı bir maddedir ancak tadı ve kokusu rahatsız edebilir bu yüzden makineyi durulamak önemli. Kahve makinenize normal su doldurun ve birkaç defa döngüyle çalıştırın. Hepsi bu kadar.

Bu arada Electrolux veya Delonghi markasının çok beğendiğim kahve makineleri var bu yılbaşı kendime hediye olarak alacağım, siz de hediye edebilirsiniz tabii 🙂 Teşekkürler.

Afiyet olsun ☕