Kategoriler
Genel

Kahve içmeniz için 15 neden

Kahve içmek için 15 sağlıklı nedeni listeledim. Kahveyi seviyoruz ❤

Sağlık riskleri ne olursa olsun, muhtemelen çoğumuz asla sabah kahvenizi bırakmayacağını. İyi haber şu ki, birkaç küçük değişiklik yapmaya istekliysen, sabah kahvaltılarında ve diğer zamanlarda içilen kahve oldukça sağlıklı.

İşte kahve içmeniz için on beş neden…

Biraz kilo vermek istiyorsanız…

Sabah bardağınızı krema ve şekeri olmayan kahve için ve az yağlı sütü tercih edin veya fazla kaloriden kaçınmak için sade için.

Kahve, özellikle koyu kavrulmuş kahve, metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla kilo vermeyi destekleyen kafein içerir. Eklediğiniz malzemelerden elde ettiğiniz tüm bu yağ ve şekerin bu faydalarından daha ağır basmasını istemezsiniz!

Reflüden muzdaripseniz…

Daha koyu kavrulmuş kahve çekirdeklere karşı midemiz daha iyidir çünkü daha az mide asidi üretirler ve daha az kafein içerirler – iki ana asit reflü suçlusu.

Bunun en iyi yanı, bazı küçük değişikliklerle sabah kahvenizin tadını çıkarmaya devam edebilmenizdir. Çoğu zaman, büyük resmin yanı sıra diyetinizin ayrıntılarına da iner.

Zayıf diş minesiniz varsa…

Çürüyen dişler, insanları utandıran ve bundan kaçınmak için hemen her şeyi yaparız. Bu bağlamda kahvenin dişlerinizi olumsuz etkileyebileceğini düşünebilirsiniz ama aslında tam tersi.

Kahve, dişlerinizi kötü, çürüyen bakterilerden koruyan bir kalkan görevi gören bir kimyasal olan Trigonelline açısından zengindir. Bu yüzden iyi haber şu ki, günde 1-2 bardak içmek ağız sağlığı için bir artı – şekersiz olması kaydıyla.

Yüksek kolesterol konusunda endişeleriniz varsa…

Kahvenizi bir filtre kullanarak, tek servislik Keurig veya Tassimo fincanında demleyin, her ikisi de kolesterolü yükselten bir madde olan cafestol içeren ve kolesterolünüzü yaklaşık yüzde 10 artırabilen bir Bodum veya Fransız presi kullanın.

Kahvenizin filtreden geçmesi kafestolü azaltır, sabah kahvenizi gerçekten iyi yapan bir fincan kahve

Kırışıklıklar konusunda endişeleniyorsanız…

Kırışıklıklar konusunda endişelenmeyen çok az insan vardır. Kırışıklıklar uzun bir hayat yaşadığınızı gösterir. Aynı zamanda süreci hızlandırmak istemezsiniz!

Önleyici tedbirler almak istiyorsanız, oksidasyonu, hücre hasarını ve genel yaşlanma sürecini azaltmaya yardımcı olmak için antioksidanlarla dolu organik ürünler kullanın.

Uyumakta zorlanıyorsanız…

Sabah kahveleri mantıklı çünkü günün ilk yarısında o küçük kafeine ihtiyacınız olacak. Sorun, birden fazla fincan kahve içmeye başladığınızda değerli uyku döngünüze müdahale etmeye başlamasıdır.

Çözüm olarak, ölçülü bir şekilde kahve için ve yatmadan önceki 7 saat içinde asla içmeyin. Neden? Çünkü araştırmalar, kafeinin vücudunuzdan atılmasının 7 saate kadar sürdüğünü gösteriyor.

Prostatınızla ilgili endişeler…

Ne tür bir kahve içtiğinizin prostatınızın sağlığına (veya yokluğuna) katkıda bulunabileceğini kim bilebilirdi! Prostat endişeleriniz olduğunda, vücudunuz için doğru kahveyi tükettiğinizden emin olmak için kahve makinenize dönün.

Sağlıklı bir prostata yönelik önleyici adımlar atarken, sade kahve içmeyi tercih edin. Son araştırmalar, sade ve koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerindeki besinleri ve antioksidanların prostat kanseri riskini yüzde 60’a kadar azalttığını gösteriyor.

Ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa…

Ailenizde kalp hastalığı olması çok yaygın bir genetik eğilimdir. Bunu takıntı haline getirmek istemeseniz de, sağlıklı bir kalbi desteklemek için sağlıklı bir yaşam tarzı yaşadığınızdan da emin olabilirsiniz.

Kalp hastalığını önlemeye çalışırken, kafeinsiz kahveye geçiş yapın, bu da kalp krizi riskini azaltır, çünkü tansiyonunuzu aniden yükselten kafein sarsıntısından yoksundur.

Hafıza kaybını önlemek için…

Çoğumuz, bırakın çocukluğumuzdan hatıralar bir yana, dün akşam yemeğinde ne yediğimizi hatırlamakta güçlük çekiyoruz! Yaşlandıkça, anılarımız bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Alzheimer gibi bazı durumlarda ciddi bir sorun haline gelir.

Tam çekirdek biçiminde satın alınan koyu kavrulmuş kahvenin, hafif kavrulmuş kahve çekirdeklerine kıyasla daha düşük Alzheimer riskiyle bağlantılı olan daha zengin bir antioksidan kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Bütün çekirdekler, antioksidan özelliklerini ihtiyacınız olduğu kadar öğüttüğünüzde daha uzun süre korur (bu aynı zamanda ekşimeyi de önler).

Kolon kanseri riskinizi azaltmak için…

Kolonunuzu sağlıklı ve kanserden uzak tutmak mı istiyorsunuz? Günlük kahveniz, birkaç küçük değişiklik yaparak bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Daha hafif bir rosto seçin – örneğin, daha kısa süre kızartılan ve bu nedenle içindeki kanserle savaşan bileşikleri tutabilen ve genellikle daha koyu rostolarda tahrip olan Amerikan rosto veya Fransız rosto.

Karaciğer hastalığı olasılığınızı azaltmak istiyorsanız…

Her gece şarabınızı veya biranızı seviyorsanız, bu sizin için iyi bir ikram olabilir, ancak karaciğerinize dikkat etmeniz gerekir! Karaciğeriniz içmeye gelince oldukça dayak atıyor.

Birincil Sklerozan Kolanjit (PSC) riskinizi azaltmak istiyorsanız, kahve sizin için harika bir kaynaktır. PSC, yaygın olmayan ancak içenleri etkileme riski yüksek olan bir otoimmün hastalıktır. Günde bir ila iki fincan kahve içerseniz, PSC alma şansınızı% 66 oranında azaltabileceğiniz söyleniyor.

Tip 2 diyabet şansınızı azaltmak istiyorsanız…

Tip 2 diyabetin, her seferinde her zaman parmağımızı koyamayacağımız çok çeşitli nedenleri vardır. Bununla birlikte, kesinlikle denemeye değer şeker hastalığına yakalanma şansınızı azaltmaya yardımcı olmak için alabileceğiniz önlemler vardır.

Günlük olarak kahve tüketmek, aslında tip 2 diyabete yakalanma şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Yine de bu mükemmel sıcak içeceğe yüksek şekerli malzemeler eklemediğinizden emin olun!

Kafein kazasından kaçınmak istiyorsanız…

Genellikle vücudumuzdaki uyanış etkileri için kahve içeriz, ancak çok uyanık hissettikten sonra meydana gelen kafein kazasından nadiren bahsediyoruz. Kahve içtiğimizde, kafein enerjiye dönüşen glikoz salınımını tetikleyerek daha uyanık hissetmemize neden olur. Bu, insülinimizi yükseltir ve bu insülin normale döndüğünde yoruluruz.

Aç karnına kahve içmek yerine önceden güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Bu, insülin artışını yavaşlatmaya ve kafeinin olumlu etkilerinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız…

Kahve, sıcaktır ve sıcak bir içecektir, bu da genellikle soğuk havalarda kahveyi yudumlamayı seven birçok insanın olduğu anlamına gelir. Soğuk hava genellikle vücudumuzun soğuk algınlığı ve nezle ile hastalanmaya başladığı zamandır, ki bu asla eğlenceli değildir!

Kahvenize her gün 1-2 çay kaşığı hindistancevizi yağı eklemek sadece daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda o lezzetli kahve aromasını güçlendirmeye de yardımcı olur. Laurik asit, çeşitli soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan aynı bileşen olan hindistancevizi yağının yağ asitlerinin% 50’sini oluşturur.

Başkalarının da sizin gibi sağlıklı olmasını istersiniz…

Çoğu zaman, nereden geldiğini düşünmeden market rafında tanıdığımız ilk kahve poşetini hızlıca alırız. Son birkaç yılda yiyeceklerimizin nereden geldiğine dair artan farkındalığı fark etmiş olabilirsiniz ve aynı ilgi kahveye de verilmelidir.

Kahve çekirdeği toplayan birçok kişiye iyi ödeme yapılmaz veya iyi davranılmaz. Bu, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluk döngüsünü teşvik ederek insanların daha iyi bir hayata ulaşmasını zorlaştırıyor. Bir dahaki sefere kahve almaya gittiğinizde, çantanın üzerinde adil ticaret amblemi olup olmadığını kontrol edin. Bu sertifika ile, çalışanlara ülkelerinde iyi muamele gördüğünden ve yaşanabilir bir ücret aldıklarından emin olabilirsiniz. Kahve hiç bu kadar hayat değiştirmemişti!

Kahveyi seviyoruz ❤