Kategoriler
Tech

Akıllı priz deneyimim

Akıllı priz yani WIFI bağlantısı olan priz hakkında.

Akıllı evler için geliştirilen teknolojiler son yıllarda çok çeşitlendi ve nesnelerin interneti noktasında büyük gelişmeler yaşandı.

Akıllı priz sanırım akıllı ev teknolojilerinde en giriş seviyesi ürün, ben geçen ay bu üründen bir tane aldım ve ofisimde bu ürün sayesinde oldukça rahat ettim.

Kullanım amacım belli zamanlarda cihazlarıma elektrik gücünün verilmesi ve gücün kapanması gibi senaryolar ve cihazı oldukça çeşitli şekillerde programlayabiliyor olmak çok iyi örneğin gelen elektriğin Volt geriliminin düşüşünde veya harcanan enerjinin Watt miktarına göre de programlayabilmek çok iyi ayrıca priz üzerinden harcanan enerjiyi de kaydediyor dolayısıyla ne kadar elektrik enerjisi harcadığımı da takip edebiliyorum.

Piyasada 3-5 iyi marka var Philips özellikle akıllı ev ürünlerinden oldukça iyi, kaliteli ancak pahalı ve ben en ucuz olan model Bilicra Join modelini seçtim, açıkçası Apple uyumunun olmaması hariç harika bir cihaz, Apple Home ile uyumlu olan modellerin fiyatı 2 katından fazlaydı bu yüzden tercih etmedim. Bilicra Join akıllı priz kendi web sitesinde pahalı gibi ancak e-ticaret sitelerinin bazılarında uygun kampanyalı fiyatlar vardı, ben neredeyse ayrı fiyatına yani normal 3lü priz fiyatına aldım diyebilirim. Apple Home uyumunun olmaması yanında bu üründe uygulamanın tasarımı da pek iyi değil ancak iş her şey var, Alexa ve Google Asistan uyumu var.

Harika Bir Akıllı Priz Arayanlara! – Bilicra Join Akıllı Priz İncelemesi

Akıllı priz alırken göz önünde bulundurmanız gereken en hayati şey akım amper değeridir, bu değer ülkemiz için minimum 16 amper olmalıdır zira daha düşük değerlerde cihazlar gereken enerjiyi alamayıp arızalanabilir, bu sadece akıllı priz değil herhangi bir priz için de geçerlidir.

Akıllı prizlerde amper değerinden sonra bir diğer dikkat edilmesi gereken şey kullanılacak WIFI bağlantısında 2.4ghz olmasıdır, günümüzde 5ghz bağlantıları sıkça kullanıyoruz ve eğer WIFI ağınız sadece 5ghz ise akıllı priz bağlanamayacaktır, bağlanması için modem/router cihazınızda 2.4ghz seçeneğini açmalısınız.

Hepsi bu kadar ben Akıllı WIFI priz öneriyorum çok faydalı bir cihaz, bundan önce geri sayımı olan WIFI bağlantısı olmayan farklı prizler de kullandım ancak ağ bağlantısı olması bu prizi dünyanın her yerinden kontrol edip takip edebilmemi sağladı.