Kategoriler
Genel

İyi kahve nasıl yapılır?

İyi kahve nasıl yapılır? Demleme el kitapçığı. TAFT Coffee Co.

TAFT Coffee Co. isimli firmanın hazırlamış olduğu kitapçığı burada paylaşıyorum. Firmanın kahvelerini bazen kullanıyorum, yani çok sert harmanlanmış kahveler olduğu için sık değil ara sıra kullanıyorum ve beğeniyorum zira kavrulma oranı, çekirdeklerin seçimi gibi şeyler noktasında muazzam kaliteli F/P ürünü, verdiği bu performansa göre fiyatları oldukça uyguna geliyor. Ben zaten kahve gurmesi gibi bir şeyim, demem de kahve gurmesiyim desem hiç sırıtmaz yani, kavrulma oranı, koku, aroma ve asidite düzeyi vb. şeylerden biraz anlarım.

Bu kahve markasının kafein oranı çeşitli yerlerden onaylı, İsviçre merkezli SGS Gıda Laboratuvarı’nın analiziyle TAFT Kahve, kilogramda 23,2 gram kafein ile açık ara dünyanın en yüksek kafeinli kahvesidir. Kafein oranı ile bu kahve sporcular için de kullanılabilir hale gelmiş oluyor zira kafein vücudu spordan önce hızlandırmaya yani spora hazırlamaya yardımcı bir madde ayrıca fazladan yağ yakımı da sağlar.

Bu kitapçığı ayrıca ücretsiz olarak PDF olarak sitelerinden indirebiliyorsunuz, ben de onların reklamlarını da yaparak paylaşmış olacağım. Eğer pdf dosyasını yukarıdaki görüntüleyicide görüntüleyemiyorsanız buton ile görüntüleyip indirebilirsiniz

ÖN SOZ

Kahve gurmeleri bilir ki, lezzetli bir filtre kahve
hazırlarken demleme adımlarını doğru uygulamak en az kaliteli kahve çekirdekleri kullanmak kadar önemli.
Demleme ekipmanlarının detaylıca anlatıldığı ve kullanım aşamalarının adım adım tarif edildiği bu kitapçık, kahve demlemeye yeni başlayanlar ve halihazırda kahve demleyen ancak püf noktalarını öğrenerek ustalığını artırmak isteyen kişiler için altın değerinde bilgiler içeriyor.
Hazırlayacağın lezzetli kahveler ve öğreneceğin havalı bilgilerle arkadaş ortamının gözdesi olmana çok az kaldı. Çevrendekilere bizden bahsetmeyi unutma! TAFT COFFEE CO. www.taftcoffee.com

Kahve demlemeyle alakali genel kurallar

  1. Kahve-Su Oranı: Demleme sırasında kullanacağın su ve kahve miktarını ölçmek ideal aromaya ulaşmana yardımcı olur. Ortalama ölçü demleme yöntemine göre farklılık göstermekle birlikte 15 ml su için 1 gr kahvedir. Kahvenin çok yoğun veya çok seyrek olmaması için bu ölçüye dikkat etmen gerekiyor.
  2. Kahvenin Tazeliği: Kahve öğütüldüğü andan itibaren bayatlayarak aromasını ve kokusunu kaybetmeye başlar. Kahve keyfini artırmak için kahveni çekirdek formunda alıp demlemeden hemen önce kendin öğütebilirsin. Taze kahve içmeye bir kez alıştıktan sonra bir daha öğütülmüş kahve kullanmak istemeyeceksin.
  3. Suyun Sıcaklık Derecesi: En büyük hatalardan bir tanesi 100 derecede kaynayan suyla demleme yapmaktır. Bu sıcaklıktaki su kahvenin yanmasına ve aromasını kaybetmesine yol açar. Suyunu kaynattıktan sonra 1 dakika kadar dinlendirerek 95 dereceye düşmesini bekle.
  4. Öğütüm Kalınlığı: Her ekipman için ideal bir öğütüm kalınlığı bulunmaktadır. Ekipmanın filtre gücüne ve demleme süresine göre belirlenen bu ölçü, kahve demlerken dikkat edilmesi gereken temel noktalardan bir tanesidir.
  5. Demleme Süresi: Kahveyi çok kısa veya çok uzun sürede demlemek aromasını kaybetmesine ve kötü tatların oluşmasına yol açabilir. Kullandığın ekipman için ideal demleme süresini rehber bölümünde öğrenerek bu süre içerisinde demleme işlemini tamamlamalısın.
  6. Suyun Kalitesi: Bir kupa kahvenin büyük bölümü sudan oluşur. Demleme yaparken kullandığın suyun kalitesi kahvenin tadını doğrudan etkiler. Kahve demlerken tercih edilen su 6,5 ile 7,5 ph arasında ve doğal olmalıdır. Çeşme suyu kullanmak kahvenin lezzetini olumsuz etkiler. İdeal aralıkta ph’ye sahip su markalarından herhangi birini tercih edebilirsin.

Doğru ekipman seçimi

Demleme ekipmanlarının materyal ve uygulama farklılıkları demlenen kahvenin aroma yapısını belirleyen faktörlerden biridir. Demleme süresi, filtre türü ve öğütüm kalınlığı gibi etkenlerin rol oynadığı tadım farklılıklarını avantaja çevirmek için sana en uygun tadım tercihlerini belirlemelisin. Sonrasında ekipmanların özelliklerini inceleyerek kendin için en uygun ekipmanı tercih edebilirsin.

French press

Cam bir sürahi ve süzgecin yer aldığı iki parçalı demleme ekipmanı- dir. 19. yüzyılda Fransa’da icat edimiştir ve ilk patenti 20. yüzyılda İtalyanlar tarafından alınmıştır. Basit mekanizması ve hızlı kullanımıyla kahveyi kolayca demler.

Chemex

Kum saatine benzer görüntüsüyle dikkat çeken chemex, ekipmanın Üst bölümüne filtre kağıdı yerleştirilerek kullanılan bir demleme ekipmanıdır. 20. yüzyılda Almanlar tarafından geliştirilmiştir. Ahşap, mantar ve cam tutacağa sahip seçenekleri bulunur.

Filtre kahve makinesi

Tek bir demlemede fazla sayıda kişiye kahve hazırlanmasını sağlar. Elektrik gücüyle kahveyi kolayca demler. Kağıt filtreli makineler lezzeti ön planda tutarken metal filtreli makineler çok daha düşük maliyetli ve kolay bir kullanım imkanı sunar.

V60

Kupa veya sürahiye oturtularak üzerine filtre kağıdı yerleştirilir. İsmini V şeklinden ve 60 derecelik açıdan alır. 20. yüzyılda Japonlar tarafından icat edilerek çoğu kahveseverin favorisi olmuştur. Zaman içerisinde porselen, cam, seramik ve plastik çeşitleri üretilmiştir.

Aeropress

Çoğunlukla kamp ve gezi müdavimleri tarafından tercih edilir. Basınç gücüyle kahvenin çok kısa sürede demlenmesini sağlar. Silindir şeklinde bir hazneden ve pistondan oluşur. 2005 yılında Amerikalı oyuncak tasarımcısı Alen Adler tarafından icat edilmiştir.

Moka pot

İtalyanların kahveseverlere armağanı moka pot demlediği yoğun kahvelerle espressoya yakın bir tat sunar. Kıvamlı ve sert bir kahve demler. Ocak üstü ekipmanların en popüleri olan moka pot 3 hazneden oluşur. Alt bölüme su, orta bölüme kahve eklenir.

Afiyet olsun.