Kategoriler
Genel

Dünyanın en çok para kaybeden insanı

Elon Musk, bir yılda 182 milyar dolar kaybederek dünyanın en çok para kaybeden insanı oldu.

Elon Musk, bir yılda 182 milyar dolar kaybetti ve bu tarihteki en büyük kişisel servet kaybı oldu. Geçtiğimiz yıl sosyal medya platformu Twitter’ı satın alan Musk, Guinness Dünya Rekorları’na göre tarihteki en büyük kişisel kayıp rekorunu kırdı. Guinness Dünya Rekorları Musk’ın Kasım 2021’den Aralık 2022’ye kadar yaklaşık 182 milyar dolar kaybettiğini açıkladı.

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Elon Musk, bir yılda 182 milyar dolar kaybetti ve bu tarihteki en büyük kişisel servet kaybı oldu. Musk bu mağlubiyetle bir Guinness Dünya Rekoru kırdı.
Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, bu kez servetini kaybederek gündeme geldi.
Geçtiğimiz yıl sosyal medya platformu Twitter’ı satın alan Musk, Guinness Dünya Rekorları’na göre tarihteki en büyük kişisel kayıp rekorunu kırdı. Guinness Dünya Rekorları Musk’ın Kasım 2021’den Aralık 2022’ye kadar yaklaşık 182 milyar dolar kaybettiğini açıkladı. Ancak Guinness, Forbes verilerine dayanarak mülk kayıplarının kesin sayısını belirlemenin imkansız olduğunu söyledi.
Birçok kaynağa göre, rakam yaklaşık 200 milyar dolara ulaşmış olabilir. Forbes’a göre Musk’ın mevcut net değeri yaklaşık 138 milyar dolara düştü.

Musk’ın geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldığı Kasım 2021’den bu yana net değer kaybı, Japon teknoloji yatırımcısı Masayoshi Son tarafından bildirilen 2000 yılındaki 58,6 milyar dolarlık rekor kaybı aştı.
Musk’ın dünyanın en zengin insanı konumunu Louis Vuitton moda markasının sahibi Fransız Bernard Arnault’ya kaptırdığı da biliniyor.

Kaynak: guinnessworldrecords.comcnbc.com

Tesla hisselerindeki düşüş

BBC’de yer alan bir analize göre ise Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla elektrikli otomobil firması Tesla’nın hisseleri değer kaybetti. Tesla’nın, 2022’de hisse senedi fiyatında yüzde 65’lik bir düşüş yaşadığı ve firmanın yıl boyunca sadece 1.3 milyon araç satışı yaparak Wall Street beklentilerinin altında kaldığı aktarıldı.

Bununla birlikte, Musk’ın, Twitter’ı satın aldıktan sonra çok sayıda personeli işten çıkarması ve içerik denetim politikalarını değiştirerek tartışmalara yol açması da hisselerdeki düşüşünün bir kaynağı olarak gösterildi.