Kategoriler
Tech

Windows PowerShell geçmişini temizlemek

Windows Poweshell konsol geçmişini yönetmek hakkında.

Bir sebepten ötürü PowerShell komut geçmişinizi görmek veya temizlemek isteyebilirsiniz, bunu yapmak çok basit.

Windows PowerShell kullanımında yazdığınız tüm komutlar kullanıcının geçmişine kaydedilir ve daha sonra kullanulmak üzre PowerShell içerisinde yukarı aşağı oklarla bunlara ulaşabilirsiniz. Bu büyük kolaylık elbette ancak bazen tümünü veya bir kısmını temizlemek isteyebilirsiniz, bu durumda aşağıdaki göstereceğim şekilde yapabilirsiniz.

Öncelikle PowerSell’in gençmişi kaydettiği yeri keşfedelim, bu genelde \Users\Kullanıcı_Adı\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\PowerShell\PSReadLine\ içerisinde olur ancak yapılandırmaya göre farklılık olabilir bu yüzden dosyanın nerede olduğunu (Get-PSReadlineOption).HistorySavePath komutu ile öğürenebilirsiniz.

Ardından ilgili dosyanın bulunduğu klasöre gidip ConsoleHost_history.txt görebiliriz, bu dosya içerisinde PowerSell konsol geçmişini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz veya komple silebilirsiniz.

Bu arada farklı kullanıcıların konsol geçmişini de bulabilir ve müdahale edebilirsiniz bunun için ilgili kullanıcının klasörü altında ConsoleHost_history.txt dosyasını aramanız gerekir.

Windows CMD komut geçmişi: Windows PowerShel kullanarak komut geçmişini tutabilir ve bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca 3. parti bir yazılım olan Clink uygulaması ile de aynı şeyi, yapmanız mümkün.

Kolay gelsin.