Kategoriler
Tech

Windows CMD komut geçmişi

Windows PowerShel kullanarak komut geçmişini tutabilir ve bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca 3. parti bir yazılım olan Clink uygulaması ile de aynı şeyi, yapmanız mümkün.

Cmd.exe, Windows’un varsayılan Komut satırı uygulaması. Bu uygulama ile komutlar çalıştırılabiliyor ve deneyimli kullanıcılar bunu birçok iş için kullanır. Peki cmd.exe’de kullanılan komutların geçmişine nasıl ulaşılır veya kaydedilmesi sağlanır? Maalesef öyle bir şey yok ancak bunu cmd.exe yerine Windows PowerShell kullanırsanız yapabilmektesiniz, veya dilerseniz Martin Ridgers’ın yazdığı ufak, basit portable uygulaması Clink de kullanabilirsiniz.

Ben uzun süre Clink uygulamasını kullandım ve aşırı memnundum, herkese tavsiye ederim.

Ancak daha profesyonel ve güçlü, yönetici olarak çalışmak isterseniz Windows PowerShell elbette en iyisi. Bir süredir Windows PowerShell kullanıyorum ve her işimi görüyor, yukarıda bahsettiğim gibi cmd.exe‘ninn yağamadığı komut penceresinde yazdığınız komutların geçmişini tutuyor ve daha önce yazdığınız komutları yeniden kullanabiliyorsunuz, ayrıca birçok ek yeteneğe de sahip.

 Windows PowerShell vs. CMD
Windows PowerShell vs. CMD

Evet Windows PowerShel ile komut geçmişinizi kaydetmek ve kullanmak mümkün. Windows 10’da PowerShell’i varsayılan olarak kullanabilmek için ayarlardan “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmından “Geliştiriciler için” ekranında ilgili ayarları işaretlemeniz yeterli. Google’da Windows PowerShell vs. CMD araması yaparak aralarındaki farkları görebilirsiniz. PowerShell kabaca CMD’nin daha gelişmiş bir versiyonudur, CMD ile yapılan her şey, her komut aynı şekilde PowerShell’de de çalışır, CMD 1981 yılında, PowerShell 2006 yılında ortaya çıktı, PowerShell Linux sistemleri de destekler ve Cloud ortamına bağlanabilir ve komutlar çalıştırabilir vs. birçok farklı yönleri vardır.

Örnekler:

/* Dosya adı değiştirmek */

/* Cmd: */ 
rename c:\eski.txt yeni.txt

/* Powershell: */
Rename-Item "c:\eski.txt" -NewName "yeni.txt"
/* Sistemi kapatmak */
/* Dosya adı değiştirmek */

/* Cmd: */ 
shutdown /s

/* Powershell: */
Stop-Computer

Powershell her iki kodu da çalıştırır.