Kategoriler
Tech

OpenAI “Sora” tanıtıldı

OpenAI, yazılanları video haline getiren Sora’yı tanıttı. Paylaşılan örnekleri burada görebilirsiniz.

OpenAI, yazılanları görsel/resim hale getiren DALL-E sonrasında video üretimi tarafına da el attı ve “Sora” isimli aracını tanıttı. Bu makale içerisinde OpenAI resmi ve CEO Sam Altman’ın X hesabında paylaştığı örnek videolar da bulunmakta, yapay zekanın yaptığı videolar am anlamıyla bir Fotorealizm örneği yani bir ressam çizse bu kadar gerçekçi şeyleri çizemezdi.

AI-generated video made with OpenAI’s Sora. COURTESY OF OPENAI

Firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, kişilerin yazdıklarından 60 saniyelik videolar üretebiliyor (Bu süre rekabetin oldukça ötesinde) ve aşağıdaki X paylaşımı içerisinde gösterildiği kadarıyla çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, Sora’nın olası güvenlik risklerine karşı ilk aşamada belirli kişilere açılacağını belirtiyor. Sistemin kötüye kullanımını engellemek adına herkese açık genel çıkışı daha sonra yapacaklarını söyleyen firma, Sora’nın çok sayıda karaktere/ insana/canlıya/objeye sahip kompleks sahneler üretebildiğini belirtiyor, gösterilen ilk örnekler de bunu doğruluyor. Kişilerin isteklerini fiziksel gerçeklik ile harmanlayan sistem, henüz mükemmel değil ve OpenAI da bunu kabul ederek bazı zayıf yanların olduğunu açık olarak belirtiyor.

Elbette DALL-E gibi zaman içerisinde daha iyi hale getirilecek Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. Sora’nın yapabildiklerini Twitter paylaşımlarından da görebilirsiniz.

Komut istemi: “Birkaç dev yünlü mamut, karlı bir çayır boyunca yürüyerek yaklaşıyor, uzun yünlü kürkleri yürürken rüzgarda hafifçe uçuşuyor, karla kaplı ağaçlar ve uzaktaki dramatik karla kaplı dağlar, incecik bulutlarla birlikte öğleden sonra ışığı ve tepelerde güneş var. mesafe sıcak bir parıltı yaratıyor, alçak kamera görüntüsü büyük tüylü memeliyi güzel fotoğraf ve alan derinliğiyle yakalıyor.”

Yapay Genel Zekâ’ya odaklandıklarını belirten OpenAI CEO’su Sam Altman, “Sora” ile üretilmiş çok sayıda video paylaştı

OpenAI CEO’su Sam Altman, “Sora” ile üretilmiş çok sayıda video paylaştı. Yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve gerçekten müthiş sonuçlar ortaya koyuyor.

Şirket CEO’su Sam Altman dünden beri Sora ile ilgili çok sayıda paylaşımda bulunuyor. Görsel modelleri gibi insan elleri konusunda ciddi sorunları olan ancak genel olarak inanılmaz görünen sistemin bazı örnekleri şunlar:

Paylaşılan örnekler:

1- OpenAI CEO’su Sam Altman yapay zeka(SORA) videosu
2- OpenAI CEO’su Sam Altman yapay zeka(SORA) videosu
3- OpenAI CEO’su Sam Altman yapay zeka(SORA) videosu
4- OpenAI CEO’su Sam Altman yapay zeka(SORA) videosu
@OpenAI yapay zeka(SORA) videosu

Kaynak linkler:

Bu konudaki diğer makalelere bakmak isteyebilirsiniz:

Stable Video Diffusion – Fotoğrafları video haline getirebilen yeni sistem: Stable Video Diffusion.
FlexClip, yapay zekalı online video üretimi – Esnek kurgu, çarpıcı klipler. Marka, pazarlama, sosyal medya, aile ve diğer amaçlar için kolayca videolar oluşturun ve düzenleyin.
Metinden görüntüye Microsoft Image Creator – Microsoft metinden görüntü üreten DALL-E teknolojisini doğrudan tarayıcıya entegre etti.

Ek not olarak bazı iddialar; “OpenAI, direkt olarak Google’a rakip bir arama çözümü sunabilir.” şeklinde yayılmaya başladı, ben bunun mümkün ve güzel olacağını düşünüyorum ancak tekel olan Google ve Bing bir hamle ile bunu devirir, veya Bing ismini değiştirebilir sonuçta OpenAI şirketinin büyük bölümünün Microsoft’ta olduğu biliniyor en son Microsoft OpenAI şirketine 1 milyar dolar yatırmıştı. Bu arada Google’ın da arama tarafını kaderine terk etmediğini ve arama sonuçlarına üretken yapay zekayı entegre ettiğini, bu konuda bazı ülkelerde herkese açık testler gerçekleştirdiğini de bilmekteyiz.

Hayırlı zekalar ve teknolojiler dilerim.