Kategoriler
Tech

Google Fotoğraflar’da yapay zekâ araçları ücretsiz

Google Fotoğraflar “Magic Eraser, Photo Unblur ve Portrait light” gibi yapay zeka temelli fotoğraf düzenleme araçları artık ücretsiz.

Google Fotoğraflar’ın kullanışlı düzenleme araçlarını seviyor musunuz? Google, bu araçların herkes için daha erişilebilir olmasını sağlamak için bazı değişiklikler yapıyor. İşte bilmeniz gerekenler.

Google Fotoğraflar / Google Photos, yapılan resmi açıklama ile duyurulduğu kadarıyla “yapay zeka” temelli düzenleme araçlarını ücretsiz yapıyor.

AI düzenleme araçları ücretsiz

Magic Editor, Photo Unblur, Magic Eraser ve daha gelişmiş düzenleme özellikleri tüm Google Fotoğraflar kullanıcılarına geliyor; abonelik gerekmiyor tamamen ücretsiz.

15 Mayıs’tan itibaren, Magic Eraser, Fotoğraf Bulanıklaştırma ve Portre ışığı gibi yapay zeka destekli düzenleme araçlarımızın çoğu, Google Fotoğraflar’ı kullanan herkesin kullanımına sunulacak, abonelik gerekmez ve ücretsiz. Ayrıca bu özelliklere Pixel tabletler de dahil olmak üzere daha fazla cihazda erişebileceksiniz.

İşte bu düzenleme araçlarından bazılarına ve fotoğraflarınızı nasıl güzelleştirebileceklerine daha yakından bir bakış:

Bulanık Giderme.
Sihirli Silgi.
Portre ışığı.

Google Fotoğraflar (Photos) içerisinde olan “MagicEraser” özelliği, şimdiye kadar Pixel 6 serisi, Pixel 6a ve Pixel 7 gibi Google imzalı cihazlara özel bırakılmıştı. Daha sonra bu konuda güzel bir adım atan Google, özelliğin Android ve iOS’da tüm Google One abonelerine açıldığını duyurmuştu. Bu özellik eğer bilmiyorsanız kişilerin fotoğraflardan istenmedikleri objeleri / kişileri silmesine imkân tanıyor. Bu konuda mobildeki en güçlü seçeneklerden olan ve çok hızlı çalışan etkili özellik, yeni adım kapsamında çok eski telefonlara dahi getiriliyor olmasıyla sevindirmişti ancak yine de ücretli abonelik altında yer alıyordu. İşte bu durum değişiyor, “Magic Eraser, Photo Unblur ve Portrait light” gibi yapay zeka temelli fotoğraf düzenleme araçları ücretsiz hale getiriliyor (Yani araçları kullanmak için Google One aboneliğine gerek olmayacak). Bunun için 15 Mayıs tarihi paylaşılıyor, kullanıcılar çok memnun ediliyor.

Google Fotoğraflar, daha önce Pixel’e özel olan bazı özelliklere sahipti. Örneğin uygulamada çok popüler bir “kilitli klasör” özelliği vardı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, hizmet içindeki hassas fotoğraf ve videoları şifre/parmak izi ile kilitleyerek gizleyebiliyor. Şirket şöyle açıklıyor: “Fotoğraflar uygulamasında cihazınızın ekran kilidi tarafından korunan bir klasöre hassas fotoğraf ve videolar kaydedebilirsiniz. Kilitli Klasör’deki öğeler Fotoğraflar tablosunda, anılarda, aramalarda veya albümlerde görünmez ve cihazınızdaki fotoğraflarınız ile videolarınıza erişimi olan diğer uygulamalar tarafından kullanılamaz.” Uzun süredir bu kullanışlı özellik yalnızca belirli Pixel cihazlarda mevcuttu. Daha sonra bu durum değişti ve özellik artık Android ve iOS’ta herkesin kullanımına sunuldu.

Kaynak: AI editing tools are coming to all Google Photos users – Magic Editor, Photo Unblur, Magic Eraser and more enhanced editing features are coming to all Google Photos users — no subscription required. @google AI editing tools are coming to all Google Photos users