Kategoriler
SEO

İşte Çalıntı Fotoğraflarınızı Çevrimiçi Bulmanın Yolları

DupliChecker’ın görseller arama aracı.

Her türlü veriyi hırsızlardan ve fotokopi makinelerinden korumak artık kolay değil. Bir resim, video veya başka herhangi bir veri türü çevrimiçi olduğunda kontrolden çıkar.

İnternete ve bu verilere bağlantıya sahip olan herkes onu alabilir ve kendi lehlerine kullanabilir. Bu nedenle çoğu insan kişisel verilerini herhangi bir web sitesine yüklemez.

Bazı dolandırıcılar başkalarının resimlerini kullanır, tanıdıklarıyla iletişime geçer ve maddi yardım ister. Ne yazık ki, birçoğu tuzağa düşüyor ve dolandırıcıların talep ettiği parayı veya diğer şeyleri gönderiyor. Sonra gerçek bir insanla konuştuklarında, onlarla hiç bu tür şeyler için iletişime geçmediklerini bilirler. Bunun yanı sıra, insanlar başkalarının grafik verilerinin yardımıyla birçok farklı türde dolandırıcılık yaparlar. Bu dolandırıcılıklara flört dolandırıcılıkları, stoksuz satış dolandırıcılıkları, kedi avı dolandırıcılıkları vb.

Kendilerini ve başkalarını bu tür dolandırıcılıklardan kurtarmak isteyenler, insanların görüntülerini çalmasına izin vermemelidir. Birisi onu çalsa bile, nereye yüklendiğini bilmeli.

Bu yazıda, çalınan görüntüleri bulmanın en iyi yollarını keşfedeceğiz. Birden fazla yol olabilse de, bu makale aslında güvenilir ve orijinal olan yalnızca dördünden bahsetti.

Gelin bu yolları tek tek inceleyelim!

Metin Tabanlı Aramayı Deneyin

Birçok kişinin kullandığı ilk ve en yaygın yol, metin tabanlı aramadır. Genellikle internet üzerinden resim yüklediğimizde, bu resimlere bazı isimler veya alt etiketler veririz. Birçok içerik hırsızı bu metinsel aramaları kullanarak resimlere ulaşıyor. Ayrıca, web sitelerine veya sayfalarına fotoğraf yüklediklerinde genellikle aynı veya benzer adları kullanırlar.

Metin tabanlı arama, çalınan resimlerinizi bulmakta oldukça yardımcı olabilir. Görüntü dosyasına verdiğiniz adın aynısını kullanın ve muhtemelen o resme gelirsiniz. Aynı ad işe yaramazsa, bazı benzer anahtar sözcükleri veya tümcecikleri kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, resimlerinizi web üzerinden keşfedebileceksiniz.

Ancak bazen bu numara işe yaramıyor, özellikle insanlar bu görüntüleri sosyal medya kanalları üzerinden yüklediklerinde veya bu görüntü dosyasına belirli bir ad vermediklerinde. Bu yöntem resimlerinizi bulmanıza izin vermiyorsa endişelenmeyin. Deneyebileceğiniz üç seçenek daha var.

Benzer Web Sitelerini Kontrol Edin

Çalınan resimlerinizi bulmanın başka bir yöntemi de benzer veya rakip web sitelerini veya platformları keşfetmektir. Bazen dolandırıcılar ve rakipler, rakiplerinin web sitelerindeki ürün resimlerini kullanır, bunları mağazalarına yerleştirir ve başkalarının verilerini kullanarak düşük kaliteli ürünler satar. Bu uygulama yasa dışı olsa da, çoğu kişi yalnızca kolay para kazanmaya çalıştıkları için buna güveniyor.

Öyleyse, durum buysa, bu yöntemi deneyin. Benzer web sitelerini keşfetmek, resimlerinizi platformlarında kimlerin kullandığını bulmanıza yardımcı olabilir.karşı hemen harekete geçebilir hırsızlara ve fotoğraflarınızı kullanmalarını engelleyebilirsiniz.

Bu yöntem, çoğu zaman rakipler daha fazla yaratıcılığa ihtiyaç duydukları veya ürünlerini satmak için gerçek şirketin adını kullanmak istedikleri için rakiplerinin resimlerini çalıp e-Ticaret mağazalarına yerleştirdiklerinden oldukça faydalıdır.

Ters Görsel Arama Yöntemi

Yukarıdaki iki yöntem çoğu durumda çok etkilidir. Ancak, çabanızın karşılığında hiçbir şey elde etmenize yardımcı olmazlar. Ayrıca, zamanınızın çoğunu alabilirler. Ancak bu yöntem, doğru sonuçlar vermede ve zamandan tasarruf etmede en iyisidir.

Tersine görsel arama, giriş sorgusu olarak resimsel verileri kullanarak internet üzerinden bazı verileri arama yöntemidir. Resimlerinizin nereye yüklendiğini ve onları kimin çaldığını kontrol etmek istiyorsanız, en çok ters resim arama motorlarına güvenmelisiniz. Tersine resimli arama yönteminde, çeşitli metin sorguları denemenize veya tonlarca çok sayfalı web sitesini keşfetmenize gerek yoktur. Bunun yerine, tek bir sorgu, resimleriniz çalınırsa onları keşfetmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, çalınıp çalınmadığını öğrenmek istediğiniz bir ürün resminiz varsa https://www.duplichecker.com/tr/reverse-image-search.php veya en güvendiğiniz herhangi biri, resmi yükleyin ve arama düğmesine basın. Birkaç saniye içinde onlarca sonuç göreceksiniz. Resminiz herhangi biri tarafından çalınır ve yüklenirse, onu orada kolayca bulabilirsiniz. Tam görüntü sonuçlarda yoksa, hiç kimse resimlerinizi çalmadı.