Kategoriler
Kodlama

Photoshop ile WebP dosyaları

Eski sürüm Photoshop uygulamasında ile WebP dosyaları ile çalışmak ve fazlası hakkında bilgi.

Benim gibi Photoshop 23.1 ve alt sürümlerden birini kullanıyorsanız WebP uzantılı dosyaları açmak ve üzerinde çalışmak için WebPShop isimli eklentiyi kullanabilirsiniz. AVIF için ise Avif Format v1.0.7 isimli eklenti işinizi görecek.

Web işleri ile uğraşıyorsanız, tasarımcı olmasanız bile bir şekilde görsellerle işiniz olur, yeni nesil web medyası uzantıları olan WebP ve AVIF dosyalarını bilgisayarınızda ve eski sürüm Photoshop uygulamasında kullanabilmek için yapmanız gerekenleri aşağıya yazdım.

AVIF ve WebP dosya uzantıları hakkında

AVIF JPEG/PNG dosyasını aynı kalite ile %50 daha az boyutlu olabilmesini sağlıyor ama tarayıcı desteği henüz çok yüksek değil, WebP ise daha popüler(Google şirketi geliştirdi) ve tarayıcı desteği yüksek ve aynı kalite ile %30 daha az boyut sağlıyor, yani AVIF %20 daha fazla sıkıştırıyor ama WebP daha yaygın ve işlevsel, benim tercihim elbette WebP zira sadece web sayfalarına görsel hazırlıyorum, benim için uyumluluğun çoğu durumda önemi yüksek.

Photoshop için WebP

Photospop’a eklenti eklemek için kurulu olan dizine gidip C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop 2020\Plug-ins içerisine (MacOS için /Library/Application Support/Adobe/Plug-Ins/ içerisine atabilirsiniz.) https://github.com/webmproject/WebPShop veya https://developers.google.com/speed/webp/docs/webpshop adresinden WebPShop_0_4_3_Win_x64.8bi isimli dosyayı koymanız yeterlidir.

Photoshop için AVIF

Phosohop’da AVIF kullanmak için ise avif.io/blog/tutorials/photoshop/ adresindeki eklentiyi kullanabilirsiniz.

Photoshop eklenti eklemek

Kurulu Photoshop versiyonuna göre dizinler değişebilir, bunun için bilgisayarınızda aşağıdaki dizinleri kontrol edin hangisi varsa indirdiğiniz dosyayı oraya atın, ben eskiden kalma 2022 kullanıyorum çünkü amatörüm ve çok basit ve kolay işimi hallediyorum, profesyoneller zaten son sürümü kullanmalı ayrıca bu eklentiye de ihtiyaç duymazlar, yeni sürümlerde yapay zeka vs. araçlar var aslında şahane ama benim için gereksiz ve pahalı.

Windows paths:

  • C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CC
  • C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CC\File Formats
  • C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop 2022\Plug-ins

MacOS paths:

  • /Library/Application Support/Adobe/Plug-Ins/CC
  • Applications/Adobe Photoshop/Plug-ins/

23.1 ve sonrası Photoshop sürümlerinde bunlara gerek yoktur, daha fazla bilgi için: helpx.adobe.com/tr/support/photoshop.html

Eklentileri ekledikten sonra Phosohop’da çalıştığınız dosyaları WebP ve AVIF olarak kaydetmek için CTRL+Shift+S ile kaydederken dosya formatı seçebilirsiniz, ek olarak Windows için WebP ve AVIF uzantılarını görmek açmak ve üzerinde çalışmak için Microsoft’un kendi uzantılarını kullanabilirsiniz: AV1 Video Extension – Microsoft Apps ve Webp Image Extensions – Microsoft Apps, kolay gelsin.