Kategoriler
SEO

Google sürekli kaydırma

Google aramaları masaüstünde de sürekli kaydırma/sonsuz kaydırma ile çalışacak.

Google’ın geçtiğimiz yıl mobil cihazlar için kullanıma sunduğu “sonsuz kaydırma” veya sürekli kaydırma özelliği masaüstü arama sonuçlarında da olacak. Bu sayede arama sonuçlarında ilk sayfada olmanın önemi bir miktar düşebilir.

Google bu değişikliği ilk olarak ABD ve İngilizce aramalar için kullanıma sundu, özelliğin geçen yıl mobil cihazlarda kullanıma sunulmasına bakarsak ilerleyen dönemlerde bu özellik tüm dünyaya, herkesin kullanımına sunulacak gibi duruyor.

Google Arama, sürekli kaydırmayı masaüstüne getiriyor

Artık sizden bir “Daha fazlasını gör” düğmesini tıklamanızı istemeden önce altı sayfaya kadar sürekli sonuç yükleyecektir.

Google, arama sonuçlarını bir süredir mobil versiyonlarında sayfalara bölmek yerine sosyal medya platformlarından alışık olduğumuz sürekli kaydırma özelliğiyle listelemeye başlamıştı. Geçtiğimiz Ekim ayında mobil cihazlara gelen özellik şimdi de masaüstüne geliyor ve arama sonucu sayfasının altında yer alan sayfa numaraları tarihe karışıyor.
Google sürekli kaydırma özelliği
Google’ın bu değişikliği sayesinde ilk olarak altı sayfalık arama sonucu listelenecek. Aşağıya doğru kaydırdığınızda yeni sonuçlar ekrana düşecek. Altı sayfalık sonuç bittikten sonra ise “Daha fazlasını gör” düğmesi gösterilecek.

Şirket, Google’ın masaüstündeki arama sonuçlarının sayfalara bölünmek yerine sürekli kaydırma şeklinde yükleneceğini duyurdu. Hareket, geçen yıl Ekim ayında mobil cihazlarda yapılan benzer bir değişikliği takip ediyor, ancak tam olarak “sonsuz” bir kaydırma değil. Bunun yerine, Google, kullanıcılara daha fazla sonuç göstermek için “Daha fazlasını gör” düğmesini sunmadan önce altı sayfalık sonucu tek bir kaydırmaya yükleyecektir.

Google, değişikliğin ilk önce ABD’de İngilizce aramalar için kullanıma sunulduğunu söylüyor, ancak özelliğin mobil cihazlarda kullanıma sunulmasına bakılırsa, zaman içinde ek pazarlar ve diller görmeyi beklemek güvenli görünüyor.

Aşağıdaki Tweette bir GIF, “yatak odası için tasarım fikirleri” aramasını görüntüler ve sayfanın en altına ulaştığınızda daha fazla sonucun görüntülendiği yeni sürekli kaydırma özelliğini göstermekte.

Starting today, we’re bringing continuous scrolling to desktop in English in the U.S. so you can continue to see more search results easily. When you reach the bottom of a search results page, you’ll now be able to see up to six pages of results.

Değişiklik, kullanıcılardan daha fazla gönderi için tıklamalarını veya dokunmalarını istemek yerine, bir sayfada aşağı kaydırdıkça sürekli olarak yeni içeriğin yüklendiği çoğu sosyal medya beslemesinin tasarımını yansıtıyor. İdeal olarak, aramayı daha hızlı hale getirecek ve web sitelerinin arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almasını daha az önemli hale getirmelidir. Google daha önce “ek bilgi isteyen çoğu kişinin” genellikle “dört sayfaya kadar arama sonucuna göz atacağını” söylemişti. 

Bununla birlikte, ilk birkaç sonuç ile ilk sayfanın geri kalanı arasında meydana geldiği bildirilen tıklamalardaki büyük düşüş göz önüne alındığında, sayfadaki ilk site olma mücadelesi muhtemelen her zamanki kadar yoğun olacaktır. 

Google mobil sonuçlarda sürekli kaydırmaya geçiyor.
Google mobil sonuçlarda sürekli kaydırmaya geçiyor ve bu önemli ve birçok performans farklılıklarına yol açacak bir değişim.