Kategoriler
Tech

Google One VPN

Google One VPN hakkında aklınıza gelebilecek 6 soru.

Google One VPN ile cihazınızdaki çevrimiçi etkinliğinizi daha fazla koruyabilirsiniz. Google One üye premium planları (2 TB ve üzeri) için zaten mevcuttur. Bugünden itibaren Pixel 7 ve Pixel 7 Pro sahipleri, Google One’ın VPN’ini bu cihazlarda ek ücret ödemeden kullanabilir.

Ancak VPN nedir? Neden önemlidir? Google One VPN nasıl çalışır? Teknoloji, nasıl çalıştığı ve yaklaşımımız hakkında en sık sorulan soruların altı yanıtını burada bulabilirsiniz.

Google One VPN şu an 20 kadar ülkede hizmet veriyor ve an itibariyle Türkiye’de yok.

VPN günümüzde neredeyse bir ihtiyaç haline geldi, hem gizlilik, hem kısıtlamaları atlamak hem de iş ile ilgili ihtiyaçlar için olukça fazla VPN hizmeti veren servis var. Çoğu VPN servisinin bölge/ülke seçme ayarı var ve bu özellikle ülkelere göre sınırlı hizmet veren internet uygulamalarını farklı ülkelerden kullanabilmek için harika bir çözüm ancak Cloudflare WARP’da olduğu gibi Google One’da da ülke seçme özelliği sanıyorum yok ben görmedim ülkeyi kendi sizin bağlandığınız ip adresinin konumuna göre otomatik seçiyor. Öte yandan Google One VPN ve Cloudflare WARP VPN servisleri doğal olarak stabil ve hızlı, doğal olarak dedim çünkü kendileri zaten küresel bir CDN servisi yani altyapıları muazzam güçlü ve bu kendilerine ait başka yerden satın almıyorlar. Diğer irili ufaklı VPN servislerinin sunucuları genelde Google, Amazon, Microsoft vb. sunuculardan hizmet satın alarak hizmet vermekte. Güvenlik olarak Google One VPN’in kefili olmam mümkün değil zira Google tüm bağlantı sinyallerini pazarlama için kullanabilecek bir şirket, açıklamasında “asla verilerinizi kullanmıyoruz” dese de kullanma imkanı bana göre yüksek. Tüm bunlarla birlikte insanları artık sadece bir hosting/sunucu satın alarak kendi VPN servislerini oluşturabildiğini de unutmayalım, açıkçası kendi vpn’ini yapmak kulağa hoş geliyor ama sadece bir tek ip adresine bağlı kalmak çok hoşuma gitmiyor.

Google’ın yerleşik VPN servisi. 👌💯
Google’ın yerleşik VPN servisi. 👌💯

VPN nedir ve neden önemlidir?

İster bir kafede halka açık Wifi’dan banka hesabınıza erişiyor, ister hareket halindeyken telefonunuzdan çalışıyor veya evde alışveriş yapıyor olun, bir VPN — veya Sanal Özel Ağ — bağlantınızın gizli ve güvenli olduğu konusunda size gönül rahatlığı verir. Bir gizlilik pelerini gibi çalışır ve internet etkinliğinize, onu kulak misafiri olan bilgisayar korsanlarından ve ağ operatörlerinden (internet servis sağlayıcınız, operatörünüz veya genel Wifi sağlayıcınız dahil olabilir) koruyan bir şifreleme katmanı ekler. Ayrıca, IP adresinizi ziyaret ettiğiniz sitelerden ve uygulamalardan gizler; bunlar aksi takdirde zaman içindeki etkinliğinizi izlemek veya konumunuzu türetmek için kullanılabilir.

Google One’ın sunduğu VPN nasıl çalışır?

Google One’dan VPN, cihazınız ile uzak bir VPN sunucusu arasında “şifreli bir tünel” oluşturur. Cihazınızdan gelen ağ trafiği bu tünel üzerinden yönlendirilir ve bu nedenle herhangi bir ağ gözlemcisi veya operatörü tarafından gizlenir. Uzak VPN sunucusu, trafiği İnternet’teki nihai hedefine, yani bağlandığınız uygulama veya siteye yönlendirecek ve trafiğin cihazınız yerine bu güvenli sunucudan geldiğini görerek sizi veya kesin bilgilerinizi takip etmeyi zorlaştıracaktır. yer. Şöyle düşünün – bir kardan adam kalabalığının içinde bir kardan adam kostümü giydiğinizi hayal edin. Herkesle kaynaştığınız için dışarıdan gözlemcilerin sizi tanıması, nerede olduğunuzu veya nereye gittiğinizi görmesi zor olacaktır.

Google One’dan VPN’in nasıl çalıştığını gösteren çizgi diyagramı.
6 questions you might have about VPN by Google One

Yalnızca belirli trafik için geçerli olan diğer çözümlerin aksine, Google One tarafından sağlanan VPN çalıştıran bir cihaz, her gün kullandığınız tarayıcılardan ve uygulamalardan gelen tüm trafiği korur.

Google, VPN’e bağlıyken yaptığım her şeyi görebilir mi?

Basitçe söylemek gerekirse – hayır. Google One’dan VPN, Google’ın ağ trafiğinizi kimliğinize bağlamamasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde oluşturulmuştur ve durumun böyle olduğundan emin olmak için birkaç adım atıyoruz.

İlk olarak, sunucularımızın kimliğinizi VPN bağlantınızla ilişkilendirmediğine dair daha güçlü bir garanti sağlamak için kör imzalama kullanıyoruz. İkinci olarak, yalnızca “anında” işlenen IP adresinizi veya ağ trafiğinizi günlüğe kaydetmiyoruz. Hizmet kalitesini sağlamak için bir miktar minimum günlük kaydı vardır, ancak bu asla IP adresinizi veya ağ trafiğinizi içermez. Üçüncüsü, istemci kitaplıklarımızı açık kaynaklı hale getiriyoruz, böylece uzmanlar sistemin nasıl çalıştığını inceleyebilir ve bağımsız olarak doğrulayabilir. Dördüncüsü, üçüncü bir taraf uçtan uca sistemimizi denetledi ve raporlarını herkesin incelemesi için yayınladı.

Şimdi, kendinize soruyor olabilirsiniz… zaten “kör imzalama” nedir?

Google sunucuları, fazladan bir gizlilik katmanı sayesinde etkinliğinizi görmez. VPN’imiz, hiç kimsenin, hatta Google’ın, ağ trafiğinizi hesabınız veya kimliğinizle bağlayamamasına yardımcı olmak için, şeylere erişme yönteminiz (örneğin Google hesabınız aracılığıyla) ile trafiğinizi gerçekten yönlendiren sunucular arasında kesin bir ayrım oluşturur. Burada daha fazla bilgi edinin.

VPN’i ne zaman kullanmalıyım?

VPN, en fazla faydayı açtığınızda ve açık tuttuğunuzda sağlar, böylece sizi daha güvende tutmak için her zaman arka planda çalışır. Güvenilir performansı sayesinde açık olduğunu bile fark etmeyeceksiniz.

Bununla birlikte, açıp kapatmayı tercih ederseniz, kafelerde çalışmak veya havaalanı Wi-Fi’ye bağlanmak gibi, onu kullanmanın özellikle yararlı olduğu anlar vardır. VPN, daha zayıf güvenliğe sahip olabilecek ağları kullandığınızda veya güvenliğin ne kadar güçlü olduğundan emin olmadığınızda, başka hiç kimsenin trafiğinizi görememesi için gönül rahatlığı sağlar.

Google One tarafından sağlanan VPN’i kimler kullanabilir?

Google One’dan VPN şu anda 20’den fazla ülkede Premium 2TB planına abone olan tüm Google One üyeleri tarafından kullanılabilir . Ek olarak, abonenin aile grubunun bir parçası olan aile üyeleri, VPN’i altı adede kadar cihazda kullanabilir. Bugünden itibaren Pixel 7 ve Pixel 7 Pro kullanıcıları, bu cihazlarda ek ücret ödemeden Google One tarafından sağlanan VPN’e de erişebilecek. Google One üyeliği olmadan da Google One uygulaması aracılığıyla Google One tarafından VPN’i etkinleştirebilirler.

Kaynaklar: