Kategoriler
SEO

Google Search Console robots.txt raporu

Yeni Google Search Console robots.txt Raporu, Robots.txt Test Aracının(Robots.txt Tester Tool) yerini aldı.

Google, Google Search Console’nda yeni bir robots.txt raporunu duyurdu ve aynı zamanda eski robots.txt test aracının sonlandırılacağını söyledi. Yeni araç, sitenizde Google’ın bulduğu robots.txt dosyalarını, son taramaları ve karşılaşılan herhangi bir uyarı veya hatayı göstermektedir.

Google Search Console, Google tarafından sunulan ve Google Arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, yönetmenize ve sorunları gidermenize yardımcı olan ücretsiz bir hizmettir.

We’re excited to announce the new Search Console robots.txt report, available from the settings page. We’re also making relevant info available from the Page indexing report. As part of this update, we’re sunsetting the robots.txt tester. Check the updated help center page https://support.google.com/webmasters/answer/6062598

Rapor, sitenizin robots.txt dosyasının içeriğini ve Google’ın onu nasıl algıladığını anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Araç, aşağıdaki bilgileri sağlar:

  • Sitenizdeki en iyi 20 sunucu için robots.txt dosyalarını listeler.
  • Her bir robots.txt dosyasının son taranma tarihini gösterir.
  • Her bir robots.txt dosyasında karşılaşılan herhangi bir uyarı veya hatayı gösterir.

Rapora erişmek için, Google Search Console’da Ayarlar > Tarama sekmesine gidin. Robots.txt raporunu görüntülemek için “Robots.txt raporu” bağlantısını tıklayın.

Raporun nasıl kullanılır

Rapor, sitenizin robots.txt dosyasını kontrol etmek için değerli bir araçtır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir:

  • Sitenizin robots.txt dosyasının içeriğini doğrulamak için.
  • Google’ın sitenizi nasıl algıladığını anlamak için.
  • Sitenizin robots.txt dosyasında herhangi bir uyarı veya hatayı belirlemek için.

Uyarılar ve hatalar

Rapor, robots.txt dosyanızda karşılaşılan herhangi bir uyarı veya hatayı gösterir. Uyarılar, Google’ın robots.txt dosyanızı anlamakta sorun yaşayabileceğini gösterirken, hatalar, robots.txt dosyanızdaki bir hatayı gösterir.

Uyarılar ve hatalar için bazı yaygın nedenler şunlardır:

  • Robots.txt dosyanızdaki dilbilgisi veya sözdizimi hataları.
  • Robots.txt dosyanızdaki geçersiz URL’ler.
  • Robots.txt dosyanızdaki eksik veya yanlış yazılmış izinler.
  • Uyarı veya hata görürseniz, robots.txt dosyanızı düzeltmeniz ve Google Search Console’daki robots.txt raporunu güncellemeniz gerekir.

Google Search Console’daki yeni robots.txt raporu, sitenizin robots.txt dosyasını kontrol etmenin ve optimize etmenin kolay bir yoludur. Araç, sitenizin Google tarafından nasıl algılandığını anlamanıza ve performansını iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Search Console Insights, Google Search Console Adres Değişikliği Aracı, Arama motorlarına site haritası gönderme yöntemleri ve Google Data Studio ile SEO raporları başlıklı konular da ilginizi çekebilir.

Daha fazla bilgi ve kaynak: support.google.com/webmasters/answer/6062598