Kategoriler
Eğlence

En popüler biyografi filmleri

IMDb verilerine göre en popüler biyografi filmleri, listede 2023 yapımı “Oppenheimer” da var.

Oppenheimer filmi tüm dünyada bir anda patladı, gerçekten çok yüksek izlenme rakamlarına ulaşan filmin türü biyografi. Ben de benzer biyografi türündeki en popüler diğer filmleri listeledim, listeyi hazırlarken gördüm ki çoğunu izlemişim demek ki bu tür filmleri seviyorum.

IMDB’ye göre En popüler 20 biyografi filmi

Biyografi filmleri, gerçek hayat hikayelerini beyaz perdeye taşıyan, izleyicileri hem bilgilendiren hem de duygulandıran filmlerdir. Bu filmler, tarihe damga vurmuş, başarılarıyla, mücadeleleriyle veya trajedileriyle tanınan kişilerin yaşamlarını anlatır. Bazı biyografi filmleri ise daha az bilinen ama ilham verici öykülere sahip olan insanları konu edinir. Bu türde pek çok başarılı film yapılmıştır ve bu yazıda, IMDB’ye göre en popüler 10+ biyografi filmine göz atacağız.

Oppenheimer (2023) | IMDb Puanı: 8.6

Oppenheimer

Kai Bird ve Martin J. Sherwin tarafından yazılan 2005 yapımı American Prometheus kitabından uyarlanan film, Manhattan Projesi’nde ilk nükleer silahın geliştirilmesinde büyük rol oynayan Amerikalı teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını konu almaktadır.

Schindler’in Listesi (Schindler’s List, 1993) | IMDb Puanı: 8.9

Schindler’in Listesi

Steven Spielberg’in yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda yaşayan ve Yahudilere yardım eden bir iş adamı olan Oskar Schindler’in gerçek hikayesini anlatıyor. Schindler, savaş boyunca fabrikasında çalıştırdığı 1100’den fazla Yahudiyi soykırımdan kurtarmayı başarıyor. Film, insanlığın en karanlık dönemlerinden birinde umut ve iyilik arayanların dramını gözler önüne seriyor.

Can Dostum (Intouchables, 2011) | IMDb Puanı: 8.6

Can Dostum

Fransa yapımı bu film, yamaç paraşütü kazası sonucu boyundan aşağısı felç olan zengin bir aristokrat olan Philippe ile banliyöde yaşayan ve yeni hapisten çıkan Driss’in arkadaşlığını konu ediniyor. Philippe, evinde kendisine yardımcı olması için Driss’i işe alır. Driss ise bu iş için hiç de uygun değildir. Tamamen farklı dünyalara ait olan ve her konuda zıt zevklere sahip olan bu ikili, hem komik hem de duygusal bir dostluk kurarlar.

Piyanist (The Pianist, 2002) | IMDb Puanı: 8.5

Piyanist

Roman Polanski’nin yönettiği ve Altın Palmiye ödüllü bu film, II. Dünya Savaşı sırasında Varşova Gettosu’nda yaşam mücadelesi veren ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Szpilman, Nazi işgali altındaki Polonya’da ailesini ve arkadaşlarını kaybederken, müziğe tutunarak hayatta kalmaya çalışır. Film, savaşın acımasızlığını ve sanatın gücünü gösteriyor.

Temple Grandin (2010) | IMDb Puanı: 8.4

Temple Grandin

Claire Danes’in başrolünde oynadığı ve Emmy ödüllü bu film, otizmli bir hayvan bilimci ve yazar olan Temple Grandin’in gerçek hikayesini anlatıyor. Grandin, çocukluğunda konuşma güçlüğü çekerken, annesinin desteğiyle eğitimine devam eder ve hayvanlarla özel bir bağ kurar. Grandin, hayvanların dünyasını anlayarak onların refahını arttırmak için çeşitli buluşlar yapar ve otizmli insanların topluma katkısını kanıtlar.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street, 2013) | IMDb Puanı: 8.3

Para Avcısı

Martin Scorsese’nin yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, Wall Street’te zengin olma hayaliyle çalışan bir borsacı olan Jordan Belfort’un gerçek hikayesini anlatıyor. Belfort, 1980’lerde kurduğu saadet zinciriyle milyonlarca dolar kazanırken, aynı zamanda uyuşturucu, seks ve yolsuzluk batağına saplanır. Belfort’un hızlı ve çılgın yaşamı, FBI’ın dikkatini çeker ve onu yakalamak için operasyon başlatılır.

Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia, 1962) IMDb Puanı: 8.3

Arabistanlı Lawrence

David Lean’in yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, 1. Dünya Savaşı sırasında Arap isyanına katılan İngiliz subay T.E. Lawrence’ın hayatını anlatıyor. Peter O’Toole’un başrolde olduğu bu film, tarihi bir macera olarak izleyiciyi büyülüyor.

Özgürlük Yolu (Into the Wild, 2007) | IMDb Puanı: 8.2

Özgürlük Yolu

Sean Penn’in yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, macera tutkunu bir genç olan Christopher McCandless’in gerçek hikayesini anlatıyor. McCandless, üniversiteden mezun olduktan sonra tüm mal varlığını bağışlar ve Alaska’ya doğru yola çıkar. Yolda tanıştığı insanlardan ve doğadan ilham alan McCandless, kendini bulmak için vahşi yaşama adapte olmaya çalışır.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind, 2001) | IMDb Puanı: 8.2

Akıl Oyunları

Ron Howard’ın yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, Nobel ödüllü matematikçi ve şizofreni hastası olan John Nash’in gerçek hikayesini anlatıyor. Nash, gençlik yıllarında gizli bir hükümet projesinde çalışırken, paranoyak halüsinasyonlar görmeye başlar. Nash, hem akademik hem de kişisel hayatında zorluklarla karşılaşırken, eşi Alicia’nın desteğiyle hastalığıyla mücadele eder.

Zafere Hücum (Rush, 2013) | IMDb Puanı: 8.2

Zafere Hücum

Ron Howard’ın yönettiği ve Altın Küre ödüllü bu film, 1970’lerde Formula 1 yarışlarında rekabet eden iki sürücü olan James Hunt ve Niki Lauda’nın gerçek hikayesini anlatıyor. Hunt, İngiliz bir playboy iken, Lauda ise disiplinli bir Avusturyalıdır. Bu iki zıt karakter, pistte kıyasıya bir mücadeleye girerler. Ancak 1976 yılında Almanya’da yapılan yarışta Lauda’nın kaza geçirmesi, ikilinin ilişkisini değiştirir.

Kelebek ve Dalgıç (Le scaphandre et le papillon, 2007) | IMDb Puanı: 8.1

Kelebek ve Dalgıç

Julian Schnabel’in yönettiği ve Altın Küre ödüllü bu film, Elle dergisinin eski editörü olan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hikayesini anlatıyor. Bauby, 43 yaşındayken geçirdiği inme sonucu tüm vücudu felç olur ve sadece sol göz kapağını hareket ettirebilir hale gelir. Bauby, hemşiresinin yardımıyla sol göz kapağıyla alfabe harflerini işaret ederek bir kitap yazmaya başlar. Bu kitap, onun hayal gücünün ve yaşama sevincinin bir ifadesi olur.

Ip Man (2008) | IMDb Puanı: 8.1

Ip Man

Wilson Yip’in yönettiği ve Hong Kong Film Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü kazanan bu film, Bruce Lee’nin ustası olan efsanevi Wing Chun ustası Ip Man’in gerçek hikayesini anlatıyor. Ip Man, 1930’larda Çin’in Foshan kentinde saygın bir hayat sürerken, Japon işgali altındaki ülkesinde dövüş sanatlarını korumak için mücadele eder. Ip Man, hem ailesini hem de gururunu savunmak için Japon generallerle karşı karşıya gelir.

Bonus 5 tane daha:

 1. Sıkı Dostlar (Goodfellas, 1990) IMDb Puanı: 8.7
  Martin Scorsese’nin yönettiği ve gerçek bir suç öyküsünden uyarlanan bu film, New York’ta bir mafya çetesine katılan Henry Hill’in yaşadıklarını konu ediyor. Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci’nin oynadığı bu film, mafya dünyasının acımasızlığını ve çekiciliğini gösteriyor.
 2. Cesur Yürek (Braveheart, 1995) IMDb Puanı: 8.4
  Mel Gibson’ın yönettiği ve başrolde olduğu bu film, 13. yüzyılda İskoçya’yı İngiliz işgalinden kurtarmak için mücadele eden William Wallace’ın hayatını anlatıyor. Tarihi bir epik olan bu film, özgürlük için verilen savaşı ve aşkı anlatıyor.
 3. Amadeus (1984) IMDb Puanı: 8.3
  Milos Forman’ın yönettiği ve Oscar ödüllü bu film, 18. yüzyılda yaşamış olan müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatını anlatıyor. F. Murray Abraham ve Tom Hulce’un başrolde olduğu bu film, Mozart’ın müzikal başarılarını ve rakibi olan Antonio Salieri’nin kıskançlığını gösteriyor.
 4. Lansky (2021) IMDb Puanı: 7.8
  Eytan Rockaway’in yönettiği bu film, Amerikan mafyasının kurucularından biri olan Meyer Lansky’nin hayatını anlatıyor. Harvey Keitel ve Sam Worthington’un başrolde olduğu bu film, Lansky’nin geçmişini ve günümüzdeki durumunu gösteriyor.
 5. Kasabanın Namusu (A Bronx Tale, 1993) IMDb Puanı: 7.8
  Robert De Niro’nun yönettiği ve oynadığı bu film, 1960’larda New York’ta bir İtalyan-Amerikan mahallesinde büyüyen Calogero’nun hayatını anlatıyor. Chazz Palminteri ve Lillo Brancato’nun da oynadığı bu film, Calogero’nun babası ile yerel mafya lideri arasında kaldığı ikilemi gösteriyor.

İyi seyirler.