Kategoriler
SEO

Google, arama sonuçlarında notlar ve takip

Google, arama sonuçlarını “notlar” ve takip ile daha sosyal hale getiriyor

Google eklediği notlar ve takip seçenekleri ile arama sonuçlarını daha sosyal hale getiriyor.

Arama sonuçları üzerinde notlar bırakabilmek güzel bir özellik, bir şeyi niye neden ne zaman aradığınızı ve arama sorgunuz, sonuçlar hakkındaki düşüncelerinizi ekleyebiliyorsunuz, bu sayede arama sonuçlarında değişiklik olsa da sizin notlarınız sabit kalarak daha sonra aynı aramayı yaptığınızda size fikirler verebilir, örneğin bu aramanız yemek tarifleri olabilir ve aldığınız notlardan hızlıca faydalanıp işinizi halledebilirsiniz.

New ways to Search: Notes & Follow – Search has always been about connecting human curiosity with the expanse of human wisdom that’s found on the web. Cathy Edwards and Rajan Patel, product leaders for Google Search, introduce Notes, a new experiment to help people better learn from the experiences of others right on Search; and Follow, a new way to stay on top of what matters to you.

Google, bugün “Notlar” altyapısını kullanıma sunmaya başladı. Henüz herkese açılmayan bu altyapı sayesinde arama sonuçlarına okuyucu yorumları dahil ediliyor. Bu özellikle beraber Google Arama sonuçlarında çıkan bazı web sayfalarına Hikaye benzeri bir formatta herkese açık yorumlar ya da şirketin tercihiyle notlar bırakabiliyor.

Şu an sadece mobilde

İlk aşamada sadece Google mobil uygulaması üzerinde çalışacak altyapıda, yukarıdaki video içerisinde görebileceğiniz şık bir arayüz kullanılacak. Bu sistemde kişiler arama sonuçlarında çıkan örneğin bir yemek tarifinin kalitesi hakkında notlar paylaşabilecek, bu notları bahsi geçen tarif sonuçlarda karşısına çıkan diğer kişiler görebilecek ve bu kişiler gördükleri notları hoşlarına giderse beğenebilecek. Kişiler notlara bahsi geçen tarifi uygulayarak pişirdikleri yemeğin fotoğrafını da koyabilecek. Başkaları tarafından yazılan notlar direkt olarak Google sonuçlarında çıkan internet sayfalarının alt kısmında olacak.

Google aramada çıkacak her sayfanın notlar içermesine de izin vermeyecek. Özellikle, tıbbi bilgiler içeren veya pornografik ya da şiddet içerikli sayfalarda notlar olmayacak. Notların hem otomatik sistemler hem de özel bir çalışan ekibi tarafından denetleneceğini belirten şirket, bu sistem ile arama sonuçlarını başlıkta da belirttiğimiz gibi çok daha sosyal hale getirecek. Bu notlar altyapısı içerik kalitesini yükseltme konusunda da fayda sağlayacak.

Ekran Görüntüleri

-Yarı maraton antrenmanı- araması yapan ve Arama sonuçları sayfasında -takip et-e dokunan birini gösteren akıllı telefon animasyonu.
-Yarı maraton antrenmanı- araması yapan ve Arama sonuçları sayfasında -takip et-e dokunan birini gösteren akıllı telefon animasyonu.
Google Arama yarı maraton antrenmanıyla ilgili makaleleri ve içeriği görüntüleyen birini gösteren akıllı telefonun animasyonlu resmi.
Google Arama yarı maraton antrenmanıyla ilgili makaleleri ve içeriği görüntüleyen birini gösteren akıllı telefonun animasyonlu resmi.

Kaynak: blog.google/products/search/google-search-november-2023-update/