Kategoriler
Tech

Windows 11 çıktı

Son birkaç günde Microsof’un yeni çıkaracağı Windows sürümü olan Windows 11 hakkında bazı bilgi ve haberler.

Daha önce Windows 10 X ismi ile çıkacağı düşünülen ancak sonra Windows 11 olarak piyasaya sürülmesi kesinleşen ve internete sızdırılan Windows 11 tüm önceki Windows 10 kullanıcılarına Windwos Uptade olarak ücretsiz sunulacak. Android uygulamaları da Windows 11’de çalışacak.

Yani halihazırda bir Windows 10 sürümü kullanıyorsanız Windows 11’i ücretsiz alacaksınız, yeni almak istetirseniz elbette lisans ücreti var.

Bir Microsoft hesabının olması Windows 10 için de vardı ancak zorunlu değildi, Windows 11 Home sürümü kullanabilmek veya kurulum yapabilmek için Microsoft hesabı zorunlu tutulmuş. Dieğr sürümler için öyle bir şey yok aynı Windows 10’da olduğu gibi.

Ayrıca bomba bir haber de Windows 11’in Android uygulamalarını çalıştıracağı yönünde geldi, bu doğru ise Windows 11 Apple’a karşı bir gol attı diyebilirim zira bazı mobil uygulama ve oyun için Windows kullanacak insan sayısı oldukça fazla, ben bile bazı Android oyunları veya uygulamaları bilgisayarımın ekranında görmek ve oradan çalıştırmaktan hoşlanırım, ek emulatörlere gerek kalmadan ve bunu performanslı da yapabilir se şahane.

Bakıldığında yeni Windows 11 artık neredeyse tamamen mobil olan dünyaya yönelik bir adıma atmış, ben şahsen inceledim ve çok hoş, elbette kısa sürede onlarca update ile çok fazla değişecektir ama ara yüz mantığı ve temeli gayet güzel.

Introducing Windows 11 – Windows 11 brings you closer to what you love.
Family, friends, obsessions, music, creations — Windows 11 is the one place for it all. With a fresh new feel and tools that make it easier to be efficient, it has what you need for whatever’s next.
Coming soon.

Windows 11 ile ilgili merak edilenler

Minimum sistem gereksinimleri?

İşlemci 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
Bellek 4 GB RAM
Depolama 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
Grafik kartı DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
Ekran 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
İnternet bağlantısı Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir

Windows 10 ile Windows 11 arasındaki fark nedir?

Windows 11, Windows 10’un tüm gücünü ve güvenliğini, yeniden tasarlanmış ve tazelenmiş bir görünümle sunar. Ayrıca yeni araçlarla, seslerle ve uygulamalarla birlikte gelir. Her ayrıntı düşünüldü. İşte bunların hepsi, bilgisayarınızda size ferahlatıcı bir deneyim sunmak için bir araya geliyor.

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklendiği bir bilgisayarı ne zaman satın alabilirim?

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklendiği bilgisayarlar bu yılın ilerleyen aylarında satışa çıkacak.

Windows 11 yüklü bir bilgisayarın fiyatı nedir?

Değişir! Birçok farklı üretici, Windows 11 işletim sistemini çalıştırabilecek farklı cihazları farklı fiyat aralıklarında sunar.

Windows 11 yüklü bir bilgisayarı nereden satın alabilirim?

Windows 11 işletim sisteminin önceden yüklü olduğu bilgisayarlar, bu yılın ilerleyen aylarında çok sayıda satıcıda satılmaya başlayacak. Ayrıntılar çok yakında.

Aksesuarlarım Windows 11 ile çalışacak mı?

Windows 10 ile çalışan ve Windows 11 gereksinimlerini karşılayan aksesuarlarınız Windows 11 ile de çalışacaktır. Emin olmak istiyorsanız lütfen aksesuarınızın üreticisine danışın.

Şu anda bilgisayar satın alırsam daha sonra Windows 11 yükleyebilir miyim?

Şu anda satılan Windows 10 bilgisayarların büyük çoğunluğu Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilecektir. Bilgisayarın Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilmesi için minimum donanım gereksinimlerini karşılaması ve bazı özellikler için belirli donanımlara sahip olması gerekir. Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının, henüz kesin olmamakla birlikte 2021 yılının son aylarında başlayacağı ve 2022 yılında da devam edeceği öngörülmektedir. Zamanlama, cihaza göre değişiklik gösterir.

Yeni bir Windows 10 bilgisayarın minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarım?

Öğrenmenin birkaç yolu vardır. Şu anda yeni bir bilgisayar satın alacaksanız bilgi etiketinde “Ücretsiz Windows 11 yükseltmesi” ibaresini arayın. Teyit etmek için satış görevlisine de sorabilirsiniz.

Windows 10 cihazımda Windows 11 yükseltmesini ne zaman yapabilirim?

Mevcut Windows 10 bilgisayarınız Windows 10’un en güncel sürümünü çalıştırıyorsa ve minimum donanım gereksinimlerini karşılıyorsa Windows 11 işletim sistemine yükseltilebilecektir. Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının, henüz kesin olmamakla birlikte günümüzde kullanılmakta olan cihazların çoğu için 2022 yılının ilk aylarında hazır olacağını öngörmekteyiz. Yükseltme seçeneği, Windows 11 yükseltmesine uygun olan Windows 10 bilgisayarların tümüne aynı anda sunulmayacaktır. Bilgisayarınızın yükseltmeye uygun olup olmadığını görmek için Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin ve çalıştırın. Yükseltmeler kademeli olarak sunulmaya başladığında, Ayarlar/Windows Update bölümüne giderek cihazınız için hazır olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

Windows 11 için minimum donanım gereksinimleri nelerdir?

Minimum donanım gereksinimlerini burada bulabilirsiniz.

Mevcut Windows 10 bilgisayarımın Windows 11 donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarım?

Mevcut bilgisayarınızın minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını görmek istiyorsanız Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin ve çalıştırın.

Bilgisayarım minimum donanım belirtimlerini karşılamıyorsa ne yapabilirim? Windows 10’da kalabilir miyim?

Evet! Windows 10, Windows’un harika bir sürümü olarak kalmaya devam ediyor. Windows 10’u 14 Ekim 2025’e kadar destekleyeceğiz.

Kaynaklar:

Microsoft Windows 11 event in 7 minutes: Android Apps, New Start Menu, Free Upgrade

Microsoft’s Windows 11 is officially announced. After weeks of teases and leaks, Microsoft showed us all of the UI changes that are coming — including a new Start menu, an updated Windows store, Microsoft Teams, and the ability to download Android apps like TikTok via the Amazon Appstore.

theverge.com/2021/6/24/22546791/microsoft-windows-11-announcement-features-updates