Kategoriler
Tech

Klavye tuşlarının işlevini değiştirmek veya iptal etmek

SharpKeys isimli kurulum gerektirmeyen portable program ile klavyedeki istediğimiz tuşun istediğimiz işi yapmasına veya tuşu tamamen iptal etmek mümkün.

Sizde benim gibi kullandığınız klavyede, bu ister external bir klavye ister dizüstü bilgisayarın kendi klavye siolsun, bazı tuşların hiç olmamasını veya yerlerini değiştirmek veya farklı işlevlere sahip olmasını mutlaka istemişsinizdir. SharpKeys isimli ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen portable program bunu yapabiliyor.

Windows için sorunsuz çalışan programla dilediğiniz klavye tuşuna farklı bir işlev ekleyebiliyorsunuz, isterseniz ilgili klavye tuşunu devre dışı da bırakabiliyorsunuz. Ben açıkçası klavyede “ins/insert” tuşunu 1999 yılından beri hiç kullanmadım 🙂 Bu yüzden onu farklı bir şey için kullanıyorum, ayrıca ses açma ve ses kapama ve mute butonu olarak birkaç F tuşunu atadım çok kullanışlı oldu. Size bu programı tavsiye ederim, programı incelemek için: https://github.com/randyrants/sharpkeys sayfasına bakabilirsiniz. Son sürümünü indirmek için: https://github.com/randyrants/sharpkeys/releases

How To Remap A Key Using SharpKeys

Klavyenizdeki çeşitli tuşların işlevini değiştirin
Windows’ta klavyenizin eşlemesini değiştirmek için yapabileceğiniz çok az şey vardır, ancak SharpKeys farklı tuşların farklı işlevler gerçekleştirmesini sağlar.

Pratik bir uygulama şudur: Sürekli olarak yanlışlıkla belirli bir tuşa isabet ediyorsanız – Caps Lock tuşu gibi – Caps Lock işlevini SharpKeys ile farklı bir anahtara çevirebilir veya kapatabilirsiniz. Aslında bu kadar çok kişi yapmış olsaydınız, klavyenizde artık herhangi bir şeyin nerede olduğu konusunda karışıklık yaratacak olsanız da, 104 farklı kombinasyona kadar harita oluşturabilirsiniz.

Benim için en sinir bozucu şeylerden biri, “insert” tuşuna bastığımda, metin içinde yazı yazmaktan ziyade metnin üzerine yazmamla sonuçlanan ve SharpKeys’in oldukça acısız bir şekilde beni devre dışı bırakmamı sağlamasıdır. Ancak tüm tuşlar için işe yaramıyor gibi gözüküyor – bunun nedeni, bazı klavyelerin onunla uyumlu olmaması. Emin değilim.

Ancak, SharpKey, klavye anahtarlarınızı beğeninize göre yapılandırmak için hızlı ve kolay bir yoldur.

SharpKeys tanıtım – https://sharpkeys.softonic.com.tr/

Önemli not: bu tür yazılımları mutlaka üreticinin kendi offical profilinden indirmelisiniz çünkü çoğunlukla başka siteler bu ufak yazılımlar içerisine kendi ıvır zıvır şeylerini hatta virüs dahi koyabiliyorlar.

Alternatif olarak Microsoft® Mouse and Keyboard Center uygulamasını da deneyebilirsiniz ancak yukarıda verdiğim uygulama hem kurulum gerektirmiyor hem küçük ve hızlı. Microsoft’un Mouse and Keyboard Center uygulaması biraz daha gelişmiş görünüm sağlıyor tek farkı bu.