Kategoriler
Eğlence

Komut isteminde Star Wars nasıl izlenir

Bilgisayarınızdaki telnet komutunu kullanarak tamamen ASCII karakterleriyle işlenmiş bir Star Wars animasyon versiyonunu nasıl izleyeceğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Bu wikiHow makalesi sana, “Star Wars”un (Yıldız Savaşları) (çok fazla boş zamanı olan kişiler tarafından) tamamen ASCII karakterleriyle oluşturulmuş bir sürümünü Windows’da Komut İstemi’ni Terminal’i kullanarak nasıl izleyeceğini öğretir.

2021 itibariyle, Star Wars’ın ASCII versiyonunu barındıran sunucu eskisi kadar çevrimiçi değil ama merak etmeyin, Star Wars’ın ASCII animasyonlu versiyonunu gerçekten izlemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Java sürümünü her zaman orijinal yaratıcının web sitesinde görüntüleyebilirsiniz.

www.asciimation.co.nz
www.asciimation.co.nz
How to watch Star Wars the right way!!

Adımlar

 • Windows’da Komut İstemi’ni(CMD) açın. telnet yazıp ↵ Enter, ardındano yazın ve ↵ Enter basın. towel.blinkenlights.nl yazıp↵ Enter tuşuna basarak Star Wars’a erişin. Sunucu açıksa bağlanacaksınız.
Komut İstemi - CMD açmak
Komut İstemi – CMD açmak

Komut İstemi’ni açın. Bunu yapmanın en kolay yolu , arama çubuğunu etkinleştirmek için Windows tuşu + S’ye basmak, yazmak cmd ve ardından arama sonuçlarında Komut İstemi’ni tıklatmaktır. Halihazırda internete bağlı değilseniz, devam etmeden önce bağlı olduğunuzdan emin olun.

Telnet
Telnet

Telnet’in kurulu olup olmadığını kontrol edin. Telnet, uzak sunuculara bağlantı kurmak için kullanılan bir araçtır. Telnet eskisi kadar yaygın kullanılmadığından (ve daha güvenli seçenekler mevcut olduğundan), artık çoğu Windows sistemine önceden yüklenmiş olarak gelmiyor. Telnet’iniz olup olmadığını öğrenmek için:

 • telnet Komut istemine yazın ve Enter tuşuna basın.
 • “Microsoft Telnet İstemcisine Hoş Geldiniz” ve ile başlayan bir istem görürseniz Microsoft Telnet, zaten telnet’iniz var demektir. Şimdilik, telnet’ten çıkıp komut istemine geri dönmek için a yazıp Enter’a basmanız yeterli.
 • “-telnet- dahili veya harici bir komut, çalıştırılabilir program veya toplu iş dosyası olarak tanınmadı” şeklinde bir hata görürseniz, telnet’i yüklemeniz gerekir.
Kurulu değilse telnet kurun.
Kurulu değilse telnet kurun.

Kurulu değilse telnet’i kurun. Halihazırda telnetiniz varsa bir sonraki adıma geçin. Değilse, kolayca nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Windows Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Uygulamalar ve Özellikler öğesini seçin.
 • Sağ panelde (“Uygulamalar ve özellikler” altında) İsteğe bağlı özellikler’i tıklayın.
 • Aşağı kaydırın ve alttaki Diğer Windows özellikleri’ni tıklayın.
 • “Telnet İstemcisi”nin yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.
 • Komut İstemi’ni kapatın ve yeniden açın.
 • Veya CMD komut: “dism /online /Enable-Feature /FeatureName:TelnetClient
telnet yazın ve ↵ Enter tuşuna basın.
telnet yazın ve ↵ Enter tuşuna basın.

telnet yazın ve ↵ Enter tuşuna basın. Bu, telnet arayüzünü açacaktır.

o yazın ve ↵ Entertuşuna basın.
o yazın ve ↵ Entertuşuna basın.

o yazın ve ↵ Entertuşuna basın. “O”, “aç” anlamına gelir ve bu komut telnet’e bir bağlantı açmasını söyler.

towel.blinkenlights.nl
towel.blinkenlights.nl

towel.blinkenlights.nl yazın ve ↵ Enter tuşuna basın. Bu, sizi Star Wars animasyonunu barındıran sunucuya bağlar. Biraz kredi aldıktan sonra film başlayacak!

 • Animasyonu durdurmak ve telnet’ten çıkmak için Ctrl + ] tuşlarına basın .
 • Star Wars animasyonunu barındıran sunucu kapalıysa, bağlanmaya çalışırken bir hata alırsınız. Ne yazık ki sunucu eskisi kadar sık ​​çalışmıyor. “Ana bilgisayarla bağlantı açılamadı, bağlantı noktası 23’te: Bağlantı başarısız” şeklinde bir hata görürseniz, sunucu şu anda bağlantıları kabul etmiyordur. Filmi yine de web tarayıcınızda www.asciimation.co.nz adresinden her zaman izleyebilirsiniz.
ascii-movie.mp4

Kaynaklar:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Komut isteminde Star Wars nasıl izlenir başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.