Kategoriler
Kültür Sanat

Zamanı çoktan geldi barışmanın

ZAMANI ÇOKTAN GELDİ BARIŞMANIN Sabah kahvemi içtikten sonra, falıma baktım. Uzun uzun yollar gördüm 🙂 Sürekli şehir değiştiren ve gezen biri olarak neredeyse bir buçuk senedir hiç bir yere gidemedim.
Ne çok özledim seyahat etmeyi. Otobüsle şehirlerden geçerken evleri ve insanları izlemeyi, başımı cama dayayıp hayal kurmayı, yolculuk esnasında defterime bir şeyler karalamayı, terminaldeki insanların ruh hallerini çözümlemeyi, oranın hasret ve ayrılık kokan havasını içime çekmeyi.

Terminallerdeki, tren garlarındaki hüznü severim ben. Kavuşmanın heyecanı, ayrılığın ağırlığı içinize işler o mekanlarda. Eğer gidenseniz, yüreğinizin yarısını bırakıp gitmenin acısı oturur içinize. Kalansanız eğer, gidenin dönüp dönmeme gerçeği saplanır kalbinize, beklemek sizin için hem umut hem işkencedir artık.

Bir de gidenin döneceğine emin olmak ve gitmek zorunda kaldığınız yere tekrar döneceğinizi bilmek var. Bu en güzeli ve özelidir. Özlemle beklemek, geleceği günü hesap etmek en keyifli iştir. Ben hepsini yaşadım, giden de oldum bekleyen de. Ama en çok aşkla beklenen oldum.

Şimdi beklediğim de yok, artık beklenen de değilim. Yıllar sonra sevdamın beni aşkla beklediği o şehre gideceğim planlarımı aksatacak işle ilgili bir problemim olmazsa. O terminalde beni bekleyen olmayacak bu kez, bir daha gitme diye bakan o ela gözler karşılamayacak beni, biliyorum. Gideceğim; mutluluğu, iki günlük ayrılıkların sonunda yaşadığımız kavuşmanın heyecanını tadamayacağım ama hüznü yaşayacağım bu kez. Yıllardır gitmeye cesaret edemediğim, küstüğüm şehirle barışacağım artık.