Kategoriler
Internet

Yer imlerimi paylaşıyorum

Bu gece aklıma geldi lan explorerimda Firefox ımda Opreamda ve safarimdeki sık kullanılanları yer imlerini paylaşayım anasını satiim dedim. Aslında bunu del.icio.us digg gibi harika siteler var ama bunları kulanmaya üşenen arkadaşlarım için dedim ben favori yer imlerimi burada paylaşayım. İnternette tarayıcı olarak %95 Firefox kullanırım ve yer imlerim Firefox uyumlu olacak yani eğer benim paylaştığım yer imlerini almak istiyorsanız önce bir Firefox sahibi olmalısınız. Bu yer imlerini farklı tarayicilarden bir birlerinede geçirebilirsiniz bu program sayesinde: Bookmark Converter 3.2 (beta 2) (4.1 MB). Ye imlerini Firefox a aktarmayı düşük düzey kullanıcıları düşünerek anlatmak ve ekran görüntüleriyle aşağıda;

Yer imlerini aktarma

Firefox’un İçe Aktarma Sihirbazı sayesinde (Dosya > İçe Aktar) yer imlerinizi diğer uygulamalardan (ör. Internet Explorer) kolayca Firefox’a aktarabilirsiniz. Bu sihirbaz işinizi görmezse aşağıdaki yolu izleyin.

Öncelikle araç çubuğundaki yer imleri menüsünden yer imlerini düzenle menüsüne tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki Yer imleri yöneticisi oenceresi çıakcak, buradan Dosya içeri aktar menüsünü takip ediyoruz ve daha sonra buradan indirdiğiniz bookmark dosyasını gösteriyoruz. İşlem tamam.

Internet Explorer’dan aktarma

Windows’ta Firefox’u kurduktan sonra ilk açışta ya da yeni kimlik yarattığınızda İçe Aktarma Sihirbazı Internet Explorer’da Sık Kullanılanlar dizini altında sakladığınız yer imlerini Firefox’a aktarır. Aktarılan bağlantılara Yer İmleri menüsünden ulaşabilirsiniz.

Plain Old Favorites eklentisini kullanarak IE’deki bağlantılarınızı Firefox’a aktarmadan doğrudan kullanabilirsiniz.

IE’deki bağlantıları Firefox ya da SeaMonkey’ye elle aktarmak için ilkin bunları IE’den almalısınız.

IE’den dışa aktarma

  1. IE’yi açın.
  2. Dosya > Al ve Ver… yolunu izleyin ve İleri’ye tıklayın.
  3. “Sık Kullanılanları Ver” seçeneğini işaretleyip İleri düğmesine basın. Bir sonraki adımda hangi bağlantıların aktarılacağını seçip yine İleri düğmesine basın.
  4. “Dosya veya Adrese Ver” seçeneğini işaretleyip bağlantıların nereye kaydedileceğini belirleyin.
  5. Sırasıyla İleri ve Son düğmelerine basın. Böylece yer imlerini IE’den alma işlemi tamamlanmış olacak.

Firefox ya da SeaMonkey içine aktarma

  1. Firefox ya da SeaMonkey uygulamasını açın.
  2. Yer İmleri > Yer İmlerini Yönet yolunu izleyin.
  3. Firefox yer imi yöneticisindeyken Dosya > İçe Aktar > Dosyadan yolunu, SeaMonkey’dekindeyken ise Araçlar > İçe Aktar yolunu izleyin.
  4. IE’den alarak kaydettiğiniz bağlantıları seçerek Aç’a basın ve aktarılan yer imlerini istediğiniz gibi düzenleyin.

Opera’dan aktarma

Firefox aktarma sihirbazı çalışmazsa Bookmark Converter gibi üçüncü kişilerce hazırlanan bir yazılımla Opera’daki yer imlerinizi Firefox’a aktarabilirsiniz.