Kategoriler
Internet

Opera Turbo: cep sörf de gaza gelmek

Norveç’in soğuk bozkırlarında doğan Opera, mobil tarayıcı için geliştiremye devam ettiği tarayıcıda benzersiz bir yenilikle karşımızda.

opera-turbo

Bu yenilik tarayıcının internetten aldığı verileri mobil cihazınıza indirmeden evvel kendi sunucusunda sıkıştırması ve bu sıkıştırılmış hali ile cihazınıza göndermesi. Bu sıkıştırma ile sayesinde sayfaların açılması aşağıdaki videoda göreceğiniz gibi daha hızlı olmuş oluyor. Buna bandwith compression yani Opera Turbo bandwidth sıkıştırması deniyor.

Bu Mobile World Congress’de açıklanmıştı.

Opera, son cep tarayıcısını 16-19 Şubatta, İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenecek olan Mobile World Congress’de ortaya çıkartacak.

Opera Turbo, aralarında Flash ve Ajax’ın da bulunduğu internet teknolojilerine tam destek verecek. Özellikle ticari müşterilere uygun olmak için Opera Desktop, Opera Mobile ve Opera Turbo gibi ürünler bant genişliği harcamasını sıkıştırarak azaltacak. Böylelikle PC ve cep cihazlarında işlenip gönderilen veri miktarı yüzde seksene kadar artacak. Sonuç olarak operatörler ağ trafiğini azaltıp, veri iletişimini koruyabilecek.

Opera Turbo önemli bir söz veriyor: Sıkıştırma teknolojisi en küçük veride bile kullanılacak ve veri kaybına da izin vermeyecek.

Opera CEO’su Jon von Tetzchner açıklaması şu yönde: “Web erişiminin en doğal hak olması gereken bir zamanla mekanda yaşıyoruz. Teknoloji bizi öyle bir noktaya getirdi ki, her yer ve zamanda web erişimini sağlayan cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor, artmaya da devam edecek.”

Buraya ve buraya tıklayarak indirebilir bilgi alabilirsiniz.