Kategoriler
Gündem

Yazılım inovasyon merkezi kurulacak

Bilişim sektörünün önde Gelen firmalarından HP Türkiye, Tübitak ve İtü ile birlikte 500 milyon dolarlık bir yazılım inovasyon merkezi kuracak.

YAZILIM İNOVASYON MERKEZİ KURACAĞIZ

Ş. Şahin TulgaİTÜ ve TÜBİTAK ile yazılım inovasyon merkezi kuracaklarını belirten Tulga, bu merkezin 500 bin dolara mal olacağını söyledi. Tulga, şunları kaydetti: Yazılım İnovasyon Merkezi, yarım milyon dolara mal olacak. Bu ilk birinci yıl yatırımımız. Dünyanın dört bir yanından insanlar gelip burada çalışacak ve yazılım geliştirme çalışmaları yapılacak. Türkiye’de donanım üretsek bunun katma değeri yüzde 50 den fazla olamaz ama bilgi yoğun bir şey üretirsek, -yazılım da bunun en önemli parçasıdır- bunun Türkiye’ye katma değeri yüzde 50 civarındadır. Bu nedenle Türkiye’de yolumuzu bu yönde inşa ettik. Bu son derece hayırlı bir adımdır. Türkiye yazılım konusunda niye Hindistan olmasın?
Her sektördeki fırsatları trene benzeten Tulga, fırsatların, ülkelerin istasyonlarında durup tekrar hareket ettiğine dikkati çekti. Tulga, şöyle devam etti: Fırsatlar gelir istasyonunuzda durur ve tekrar harekete geçer. Yazılım konusunda, hizmetler konusunda Türkiye’ye bu tren geldi ve geçti ama başka bir tren gelecektir. Şimdi gelecek tren genel yazılım treni değil. Bundan sonra gelecek olan da spesifik yazılım trenidir. O trene binme şansımız var. Bundan neyi demek istiyorum? İş yaşamında, özel yaşamdaki her bir süreci bir yazılım haline getirebiliyoruz. O tür yazılımlar ve o tür yazılımlara destekler bir fırsattır. Bunlar Türkiye’nin önündeki en önemli fırsatlardır. Biz de bunları adreslemek istiyoruz.

No, this is not

YEDEK PARÇA SORUNU

Tulga, bilgisayar yedek parça konusunda Türkiye’de sıkıntı yaşandığını belirterek, devletin, o yıl üretilen yedek parça ithalatına izin verdiğini anımsattı. Türkiye’de yılda 1 milyon adet PC sattıklarını ve bunun 80 bininde sorun yaşandığını ifade eden Tulga, yedek parça temini konusunda yaşanan sıkıntının müşteriyi ve şirketi olumsuz etkilediğini belirtti. Tulga sözlerini şöyle tamamladı: Bu sorunu aşamıyoruz. Sektörümüzde birçok değişik ürün var. O yıl üretilmiş olması gerektiği için yedek parça temininde zorluk çekiyoruz. Buna rağmen bizce çok iyi iş çıkartıyoruz. Devlet bize 2006, 2007 yıllarında üretilen yedek parçaları da getirin dese hiçbir problem olmayacak. Anında tamir edip müşterilere yollayacağız. Yedek parça temininde müthiş sorunlar yaşıyoruz. Ama bu sorun sadece Türkiye’de var. O zaman kurmuş olduğunuz müşteri hizmetleri sistemi de çökmüş oluyor. Müşteri veryansın ediyor. Bir şekilde durumu idare etmeye çalışıyoruz. İllegal bir iş de yapamayız. Ne yapıyoruz. Rusya’ya giden 2008 yılı ürünü yedek parçayı yalvar yakar alıyoruz. Bir yerde yangını söndürmek zorunda kalıyoruz…
Teknoloji ürünleri gümrüğünde aynı yıl üretim şartı kalkmalı. Kalktığı zaman tüm sistem rahatlayacak.

[ via: Bilim Merkezi Kurulması Destek Çağrısı Bilgilendirme Toplantısı ]
[ via: Pc Magazine ]
[ via: HaberTürk ]