Kategoriler
Blog

SEF (Search Engine Friendly) nedir?

Sef’in açılımı “Search Engine Friendly” dir. Geçen hafta Google dostu bir blog oluşturmak, nasıl? başlıklı yazımda bahsettiğim Arama motorları ile dost olan bir web sitesi gelişritmeye SEF deniyor.
Sef nedir ve faydaları nerlerdir konusunda şurada arkadaşımın yazdığı yazıyı aynen buraya geçiyorum;

Sef Nedir? (Maddeler);

  1. Adı üstünde olduğu gibi arama motoru dostu demektir.
  2. SEO nun bir parçasıdır.
  3. Arama motorlarında size bir avantaj sağlar.
  4. Script uzantılarını arama motorunun seveceği şekilde düzenlemektedir.

Sef Nedir? (Anlatım);

  • Sef SEO değildir, SEO nun bir parçasıdır. Çoğu kişi sef i SEO olarak tanımlar fakat SEO çok geniş bir kavramdır ve sadece sef ile SEO olamaz. Sef htaccess ile site uzantılarıyla oynayarak (php to html gibi…) siteyi arama motorlarında avantajlı duruma getirmektir.
  • Scriptlerde alt sayfalar index.php?sayfa=06 gibi çıkmaktadır. Anlatımımı şiir sitesi örneğinde göstereceğim. Şiir sitemize bir şiir ekledik. (örneğin: Namık Kemal’in Hürriyet Kasidesi). Sitemizde bu siir.php?id=39 olarak çıktı diyelim. Google aramalarında siir.php?id=39 olarak görünecektir sayfa. Sef yapılmış olsaydı sitemizde bu site.com/namik-kemal/huriyet-kasidesi.html ya da site.com/siirler/namik-kemal-hurriyet-kasidesi-03.html gibi çıkacaktır. (Bu sizin ayarlamanıza göre değişecektir, htaccess ile uzantıyı düzenleyebilirsiniz.) Sef li olanın avantajı aramalarda site linkinde o kelimenin çıkması arama motorlarında size + olarak dönecektir.
  • Sef tek başına size bir fayda sağlayamaz:
    Meta taglardan tutun, sitenin güncelliği, özgünlüğü, kalitesi durumunuzu etkileyecektir. Sef yaptım sitemin SEO su var diyemeyiz. Arama motoru optimizasyonunun birçok yapılması gereken düzenlemelerden sadece bir tanesidir sef.

Search Engine Friendly

Konu ile alakalı daha geniş bilgiyi Wikipedia dan alabilirsiniz.