Kategoriler
Blog

Yazı içi etiketlere bağlantı, neden ve nasıl?

Geçtiğimiz aylarda WordPress'n Simple Tags eklentisine bir yazımda kısaca değinmiştim.
Son zamanlarda blogumda kullandığım bazı yöntemler hususunda artan sorular üzerine bu yazımı yazıyorum. En çok sorulan sorulardan bir tanesi, yazılarda ve rss feedlerde yazı içindeki kelimelere verilen etiket(tag) bağlantıları.

Yazı içinde bulunan kelimeler eğer aynı kelime blogda etiket olarak var ise ona bağlantılanıyor(linkleniyor), bu yöntemi 2008 yılının başından beri kullanıyoruz bu blogda. Bildirgec.org sitesi de sanırsam şimdi bu sisteme geçti, bildirgec deki yazılara bakarsanız aynı şekilde içerikte, etiket isimleri olan kelimeler etiket sayfalarına bağlantılanıyor.

WordPress Simple Tags Plugin

Öncelikle bunun ne gibi bir faydası veya zararı var onu yazacağım sonra bunu WordPress bloglarında nasıl yaptığımızı yazmaya çalışacağım.


Neden yapıyoruz?
Bu yöntem elbette blog okurunun o blogda daha fazla sayfa dolaşmasını sağlar fakat asıl amacı aslında okurun o etikete olan ilgisi düşünülerek belki bu içeriğe benzer içerikler okuma isteğine hizmettir. Örneklersek, bu yazıyı okuyan ve bu yazı ile ilgilenen bir okur elbette WordPress ve eklentileri hakkında diğer içerikleri de okumak isteyecektir, bu yazıda geçen Eklenti kelimesine etiket atar isek bu okurun bu isteğine karşılık vermiş olacağız.
Arama motorları açısından da fayda sağladığı düşünülebilir fakat kişisel tavsiyem bu eklenti bağlantılarının nofollow olarak verilmesidir çünkü çok fazla etiket bağlantısı ters tepki yapabilir arama motorları nezdinde.

Peki bunu nasıl yapıyoruz?
WordPressWordPress, eklentileri ile gelişen ve mükemmeleşen bir içerik yayınlama sistemi, eklentileri sayasinde harika şeyler yapılabiliyor. Bu yazı içi etiketleme yöntemi de bir eklenti ile otomatik olarak yapılıyor, yani elimiz ile tek tek etiketlere bağlantı vermiyoruz.
Eklentinin ismi Simple Tags, WordPress 2.3 ve sonrası tüm sürümleri ile çalışıyor ve ihtiyaçlara, hatalara bağlı olarak sürekli yeni versiyonları çıkıyor.
Eklentinin onlarca özel fonksiyonu mevcut, bu etiketleme yöntemi de bunlardan biri ve bunu eklentiyi blogunuza kurduğunuzda ayarlardan aktif etmeniz gerekiyor bu ayarın ismi "Active auto link tags into post content".
Bu fonksiyonu aktif hale getirdiğinizde yazdığınız yazılarda geçen kelimeler eğer blogunuzda var olan etiketlerden biri ise etiket sayfasına bağlantı olacaklar, tekil yazılarda sadece o yazının etikerlerine Rss feedler ve arşiv sayfalarında ise blogda bulunan tüm etiketleri baz alarak bağlantılama yapacaktır.

Eklentiyi indirmek için [via]
Geliştiricinin blogu için [via]

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr

@erdal

o sizin bakış açınıza göre öyle. gereçek okur için öyle değil. siz gerçek okur olmuyorsunuz bu durumda. (: seo için yapmşsın eyvallah diyorsun da, bu sistem bu blogda 3 aydır var ve bu blog 3 yıldır var. okura yönelik bir şey olduğunu söylemek istiyorum yani kısaca. bence yorucu bir şey değil.

volkan abi peki bu eklentide mesela etiketlemelerine sınırlama koyabiliyor muyuz?
mesela minimum 1 maksimum 5 tane otomatik link etiketlesin?

volkana katılıyorum öncelikle okur için iyi birşey bu. alakalı diğer bir yazıyı bulması açısından önemli bence.

müsadenle volkan bir hususu ilave etmek istiyorum. normalde wordpress excerpt kullanımında bütün linkleri kırpar, html kodlarını yok sayar ancak yukarıdaki şekilde otomatik etiket atadığınız zaman yanlış bilmiyorsam simple tags eklentisi add_filter uyguluyor excerpt'e ve bu şekilde bu blogda gördüğünüz gibi etiket linkleri excerpt durumunda bile çalışıyor. ben blogumda excerpt kullanmaya başladığım için bu özelliği kesinlikle kullanacağım. sadece olayından emin değildim onu da sağolsun volkan belirttmiş. teşekkürler volkan.

merhaba.
ben etiketleme de herhangi bir eklenti kullanmıyor,wp nin kendi etiketleme sistemini kullanıyorum.o sistemden buna geçiş yapmam mümkün mü? nasıl?

@ahmet
bu simple tags eklentisi zaten wordpress in 2.3 versiyonu ile birlikte gelen ve 2.3 öncesi versiyonlarında olmayan tümleşik etiketleme sistemi üzerine çalışıyor.
yani evet senin wordpress ine bu eklenti kurulur, zaten 2.3 öncesine kurulmaz, 2.3 ve sonrası için bu eklenti ve tümleşik yani senin bahsettiğin sistemin üzerine çalışan bir eklenti. güvenle kullanabilirsiniz, bu bir geçiş değil üzerine eklenti oluyor.

ben bu olayı çok beğeniyorum. okuyucunun yazının ait olduğu etiketlerle ilgili diğer yazıları okuma isteği duyma ihtimali çok yüksek. bu sistem ilede onu aramaktan kurtarıyorsunuz. çünkü buraya bilgi için geldiyse konu ile ilgili bütün bilgileri almak isteyecektir. malesef bloggerda böle bişey yok (bildiğim kadarıyla) bu işlemi elle bağlantı vererek yapmaya çalışıyoruz

peki mesela yazımda 7 tane eklenti kelimesi 10 tane wordpress kelimesi falan kullandım.17 ediyor. ben bu etiketleme sayısını nasıl belirliyebilirim.mesela minimum 1 etiket seçeneği var fakat maksimum kaç etiketi otomatik etiketlesin seçeneği yok.
ayrıca [*wikipedia]volkan[*/wikipedia] eklentisiyle çakışıyor 🙁
volkan abi bilgilendirirsen sevinirim 🙁

@sercan
pek mühim şeyler değil bunlar takma kafan fazla.
o dediğin sayıyı sanırım belirleyebilen bir ayar vardır o eklenti de, ama sanırım, yoksa talep edelim veya biz yapabilitmiyiz bilmiyorum.

sayın wolkanca bloguma eklentiyi attım. belirtiğiniz bütün özellikler wordpress'im için geçerli ancak bir türlü çalışmadı eklenti. auto ayarıda vermem rağmen oluşturamadım. acaba eklentiyi attıktan sonra aktifleştirip başka bişey yapmak gerekiyormu.

ve gene ayrıca eski yazılar için geçersizmi?

@qatsel
sayın okunuşu ile "kastel" abicim eklentiyi etkinleştirdin ise ve o bahsettiğin ayarı da yaptın ise çalışmaması için hiç bir sorun yok. başka bir şeye gerek yok, ha bir şey lazım o da yazılara etiket eklemen (:

bende kullanmaya karar verdim fakat wordpress'in kendi içindeki etiketleme sistemiyle nasıl çalışıyor. wordpress'teki etiketleri eklentiye aktaracakmıyız?

nofallow olarak ekleyin demişsiniz (sanırım nofollow demek istediniz) ama neden siz nofollow olarak eklemediniz? sizinkiler rel:tag olarak görünüyor.

teşekkürler

@hakan
evet nofollow yazım hatası yapmışız uyardığın için teşekkürler.
biz neden nofollow yapmamışız, ihtiyacımız olmadığından sanırım, ama ben nofollow yapmanızı öneririm rel="tag nofollow" olacak yaparsanız.

ihtiyacımız olmadığından sanırım,

şu kısmı biraz açabilirmisin? yani uzun zamandır araştırıyorum.siteni linkleri nofollow yapayım mı yapmayayım mı diye. fakat bazı makalelerde fazla link çıkışı zararlı diyor,bazılarında ise google artık algoritmasını değiştirdi ve normal şekilde link vereni seviyor diyor.tabi bunlar site içi linkler ama kararsız kaldım.tam değiştirmek üzereyken vaz geçiyorum. bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

@hakan
bakın site içi linkleri nofallow yapmak google örümceklerinin o linkler ile ilgilenmeyeceği anlamına gelir dolayısıyla o içeriğin diğer bağlantıları örneğin benzer yazılar fallow ise onlara yöneir ve değer katar ayrıca içeriğin içindeki dış bağlantılara da değer verir. yani örümceği oyalamamış oluruz.

ha bu minik bir şey tabii ki ama ben şahsen blog.wolkanca.com değil başka bir site yeni bir site yapsaydım yönetseydim nofallow yapardım etiketleri daha faydalı olsun diye.

burada blog.wolkanca.com da buna gerek yok çünkü gerçekten çok çok fazla örümcek var buralarda ve bunlara iş vermiş oluyorum, yeni bir sitede bu sitedeki kadar örümcek iş yapmaz daha az sayıda gelirler veya daha seyrek gelirler bu yüzden nofallow yaparak gereksiz veya çok fazla iç linklerle onları uğraştırmamış oluruz, tabii ki içerğin bir yerinde etiketler diye bir şey olabilir ha yoksa bu sefer nofallow olmasa da olur. demek istediğim yazı içinde olan etiket bağlantıları eğer o içerik sayfasında etiketler diye başka linkler yoksa nofallow olmayabilir ama eğer varsa nofallow olması arama motorunun işini kolaylaştırır.

simple tags ile ilgili sıkıntı en azından benim yaşadıgım mysql i inanılmaz şekilde yorması bunun için bir çözum var mı binlerce etiket girdim ve durdurmak zorunda kaldım simple tags eklentisini.
sistemi database tarafında yormayan ama etiket yönetimini başarılı bir şekilde aktif hale getiren başka bir sistem var mı acaba?

@fatih murat
yanlış düşünüyorsun aslında o dediklerini wordpress template tag leri ile de yapıyorsun.

bu eklentinin adı "simple tags" daha önce wp2.3 den önce var olan bir eklenti varı adı "simple tagging" onunla karıştırmayın.

bu eklenti hakkında şuralarda yazmışımdır arama da yapabilirsiniz.

ayrıca eklenti değil yoran sizin onu kullanım tarzınız. bir fonksiyonu ağırlaştırıyordur o fonkisyonu eklenti ayarlarından kapatırsanız sorun kalmaz.

bu eklentinin yazı içinde etiketlere verilen bağlantı fonksiyonunu yapan bir baika eklenti var sadece bu iş için yapılmış bir eklenti adı http://centrostudilaruna.it/huginnemuninn/2007/12…

bu işin kategoriler halini ise bu yapıyor: http://centrostudilaruna.it/huginnemuninn/2007/12…

simple tag ile sanki eşleşen tagları kullanıp aynı zamanda yönetimini rahatca sağlayabiliyoruz diye dusunuyorum. aynı zamanda var olan etiket yumaklarını sunmada sanki simple tag yardımcı oluyor acaba yanlış mı düşünüyorum?

güzel bir eklenti. denedim oldu. peki bu etiketli linkleri postlarımızda normal linklerden farklı renkte göstermek için style dosyasına hangi kodları eklememiz gerekir?

güzel bir eklenti. denedim oldu. peki bu etiketli linkleri postlarımızda normal linklerden farklı renkte göstermek için style dosyasına hangi kodları eklememiz gerekir?