Kategoriler
Blog

WordPress RSS feed akışını Feedburner’a yönlendirmek, ama!

feedburnerMerhaba arkadaşlar, uzun süredir böyle uzun uzadıya bir şeyler yazma isteğim yok, bir sene olacak açık olmam gerekirse çok sıkıldım ve bir şeyler yazmak bana hiç keyif vermiyor çoktandır. Bunun nedeni belki tonla kişinin aynı şeyleri yazmasıdır, blogu herkes artık medya, yayın organı gibi çalışıyor, bir konu hakkında yazacakken bakıyorum buralarda zaten elli kere yazılmış çizilmiş ve hemen vazgeçiyorum. Bir diğer neden de yazarken yazıma benim verdiğim değerin başka insanlar tarafından verilmemesi. Dolayısıyla yaklaşık 1 yıldır yazdığım yazılara ben yazdım demiyorum, çünkü hiç özenip yazdığım şeyler değildir çoğu.

Bu gün ilk defa içime bir şey yazma hissi geldi, hava kötü sabah yağmur vardı ne yapsam etsem derken kendi kendime şu blogcuların bir sıkıntısını gidereyim dedim.

Sıkıntı: Blogumuzun Rss Feed’ini Feedburner’a yönlendiriyoruz ama bunu yaptığımızda kategori, etiket ve yazarların feedlerine abone olmak isteyenler de Feedburner’a yönleniyorlar ve blogun ana Rss’ine gidiyorlar.

Çözüm: Bunu çözmek için öncelikle blogunuzda kullandığınız o Feedburner’a yönlendirmesini sağlayan eklentiyi kaldırın, daha sonra blogun .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin;
RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9} /(feed|wp-atom|wp-feed|wp-rss|wp-rdf|wp-commentsrss)(.+)
HTTP/ [NC,OR]
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^feed [NC]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} !^(FeedBurner|FeedValidator) [NC]
RewriteRule .* http://feeds.feedburner.com/sizinblogunuz? [R=307,L]
RewriteRule ^comments/?.*$ http://feeds.feedburner.com/sizinblogunuzyorumlar
[L,R=302]

Yukarıdaki .htaccess kuralı Feedburner robotu hariç diğer tüm kullanıcıları Feedburner’a yönlendirecek ve bu sayede kategori, tag gibi blogunuzun diğer Rss leri de çalışacak.