WordPress Rss feed akışını Feedburner'a yönlendirmek, ama!

feedburnerMerhaba arkadaşlar, uzun süredir böyle uzun uzadıya bir şeyler yazma isteğim yok, bir sene olacak açık olmam gerekirse çok sıkıldım ve bir şeyler yazmak bana hiç keyif vermiyor çoktandır. Bunun nedeni belki tonla kişinin aynı şeyleri yazmasıdır, blogu herkes artık medya, yayın organı gibi çalışıyor, bir konu hakkında yazacakken bakıyorum buralarda zaten elli kere yazılmış çizilmiş ve hemen vazgeçiyorum. Bir diğer neden de yazarken yazıma benim verdiğim değerin başka insanlar tarafından verilmemesi. Dolayısıyla yaklaşık 1 yıldır yazdığım yazılara ben yazdım demiyorum, çünkü hiç özenip yazdığım şeyler değildir çoğu.

Bu gün ilk defa içime bir şey yazma hissi geldi, hava kötü sabah yağmur vardı ne yapsam etsem derken kendi kendime şu blogcuların bir sıkıntısını gidereyim dedim.

Sıkıntı: Blogumuzun Rss Feed'ini Feedburner'a yönlendiriyoruz ama bunu yaptığımızda kategori, etiket ve yazarların feedlerine abone olmak isteyenler de Feedburner'a yönleniyorlar ve blogun ana Rss'ine gidiyorlar.

Çözüm: Bunu çözmek için öncelikle blogunuzda kullandığınız o Feedburner'a yönlendirmesini sağlayan eklentiyi kaldırın, daha sonra blogun .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin;
RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9} /(feed|wp-atom|wp-feed|wp-rss|wp-rdf|wp-commentsrss)(.+)
HTTP/ [NC,OR]
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^feed [NC]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} !^(FeedBurner|FeedValidator) [NC]
RewriteRule .* http://feeds.feedburner.com/sizinblogunuz? [R=307,L]
RewriteRule ^comments/?.*$ http://feeds.feedburner.com/sizinblogunuzyorumlar
[L,R=302]

Yukarıdaki .htaccess kuralı Feedburner robotu hariç diğer tüm kullanıcıları Feedburner'a yönlendirecek ve bu sayede kategori, tag gibi blogunuzun diğer Rss leri de çalışacak.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

yazıda yorumlar için de rss var, sizin blogda yorumlar için feedburner rss i yoksa o satırı kaldırabilirsiniz.
şöyle olur;
<code>rewritecond %{the_request} ^[a-z]{3,9} /(feed|wp-atom|wp-feed|wp-rss|wp-rdf|wp-commentsrss)(.+)
http/ [nc,or]
rewritecond %{query_strıng} ^feed [nc]
rewritecond %{http_user_agent} !^(feedburner|feedvalidator) [nc]
rewriterule .* http://feeds.feedburner.com/sizinblogunuz? [r=307,l]</code>

teşekkürler sesimi duyan biri oldu 🙂 yalnız ben yonlendırme kullanmıyordum. dırek temadakı rss linklerini feedburner yaptıydım 😀 şimdi ben tekrar orjınal rssye dondurup mu bu dedıgın seyı yapayım?

@tamkarisik
olmuş. şimdi o feedburnerin sayısı biraz yükselecektir muhtemelen, mutlu olursun umarım 🙂 .

bir de sen blogunun temasında header.php dosyasına girip şu aşağıdakileri sil
<code><link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="rss 2.0" href="http://tamkarisik.com/feed/" /><link rel="alternate" type="text/xml" title="rss .92" href="http://feeds.feedburner.com/tamkarisikblog" /><link rel="alternate" type="application/atom+xml" title="atom 0.3" href="http://tamkarisik.com/feed/atom/" /></code>

bir tek bu kalsın yeterli.
<code><link rel="alternate" type="text/xml" title="rss .92" href="http://feeds.feedburner.com/tamkarisikblog" /> </code>

@wolkanca
inşallah 🙂 çünkü sayı az gösteriyo bende üzülüyorum 🙁 yani takip eden yoksa google'ın gonderdıklerı pek mutlu etmıyo benı. yorum bırakan zıyaretcıler rssden gelıyor cogunlukla cunku 🙂

ergazinosunu forum sitesine çevirmiştim şimdide blog sitesine çevircem tema felan güzel durur

son kodu ekledim yorumların çıkartılmış olanı ama hala ketegori feed ler feedburnere yönlememekte

merhaba;
blogger kullanıyorum. çok ciddi bir sorunum var. bu yüzden feedburnerden nefret ediyorum.feedburner ile rss yönlendirme yapmıştım. google site haritası olarakta atom beslemesi göndermiştim.şimdi hangi beslemeyei gönderirsem gönderim feedburner dahil saçma hatalar alıyorum.feedburnerdeki rss leri silerken ''this feed will soon be toast! 30 day redirection is active.'' seçeneğini tıkladığım için birdaha silemiyorum.yardım lütfen.

merhaba, bikac seyi merak ettim, yardimci olursaniz sevinirim.

benim rss’lerim zaten feedburner’da ama yorumlari sanirim yonlendirmemisim. yorumlarimi da yonlendirmek istiyorum, bunu nasil yapabilirim? feedburner’dan bir islem yapmak gerekiyordur muhtemelen degilmi ?

birde bu islemi yaptiktan sonra kullandigim “subscribe to comments reloaded” eklentisinin islevinde bir degisiklik olur mu ?

ha birde site haritami etikelemeyecek degil mi? bir site haritasi yaratip onu yonlendirmistim.

ben blogger’dan daha birkac gun once gectimde wp sistemini cozmem zaman alacak gibi, tesekkurler.