Kategoriler
Blog

WordPress’e yazı girmenin alternatif yolları

WordPress blogunuza içerik eklemenin birçok farklı yolu olduğunu biliyor muydunuz?
Evet var, aşağıda size WordPress blogunuza yazı göndermenin alternatif bir iki yolunu yazmaya çalışacağım.

yazma-ayarlari

E-posta ile yazı girmek

WordPress blogunuza e-posta ile yazı gönderebilirsiniz, tanımladığınız bir blogu e-postahesabına göndereceğiniz bir e-posta blogunuzda yine belirlediğiniz kategoride yayınlanır. Bu e-posta adresi blogun adresi olacaktır ve bu adrese gönderilen e-postalar hemen yayınlanacaktır, bu yüzden bu e-posta adresini gizli tutmanız iyi bir fikirdir.

WordPress adin panelinde ilgili ayara, Yazma ayarları na gidip(/wp-admin/options-writing.php) blogun mail adresini ve hangi kategoride yayınlanacağını belirtin. Daha sonra oluşturduğunuz e-posta hesabına yazılarınızı8 gönderebilirsiniz. /wp-mail.php kullanacak, şuradaki bilgiler ve şu eklenti de bu konuda size yardımcı olabilir, eklentiyi ben test etmedim.

Masaüstü yazılımlar ile yazı girmek

WordPress blogunuza bilgisayarınıza kuracağınız programlarla da yazı gönderebilirsiniz, bu masaüstü yazılımları gerçektetn çok iyiler, birçok seçenek sunuyorlar ve kolay giriş yapabilmenizi sağlıyorlar.

Bunu kullanabilmek için Yazma ayarları(/wp-admin/options-writing.php) ekranından XML-RPC(WordPress için Movable Type, MetaWeblog ve Blogger XML-RPC yayınlama protokollerini aktifleştir.) kısmını aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra masaüstü yazılımları ile blogunuza içerik ekleyip düzenleyebilirsiniz.

Aşağıdakiler birkaç masaüstü programı;

Edit:
Tabii ki PressThis i unutmamak lazım, bu araçla gezindiğiniz o anki siteyi WordPress e yazı olarak gönderebilirsiniz, bir nevi bookmark aracı gibi çalışmakta.
Aşağıda blogunuzun Press Thiss bağlantısının bulunduğu ekranı görüyorsunuz.
Press This

Özetle WordPress blogunuza yazı girmek için admin paneline girmek zorunda değilsiniz, burada yazdığım alternatif yollardan başka başka da yazı gönderme seçeneği olabilir, tarayıcı eklentileri ve farklı gönderme seçenekleri de vardır bunları yorum kısmına yazabiliriz.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

WordPress’e yazı girmenin alternatif yolları başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

çok kullanışlı oluyor böyle şeyler. mesela bir seyehate çıktınız fakat yolculuk boyunca intenertiniz yok yapacak bir işiniz de olmuyor haliyle. tutuyor telefonunuzda bir yazı yazıyorsunuz ve internete bağlandığınız gibi maili yolluyorsunuz ve yayınlanıyor. vakitten oldukça tasarruf ediyorsunuz. bunları denemenizde fayda vardır. yalnız öncelikle test ediniz. sonra zamanınızı problemlerde harcarsınız.

e-mail ile yazı girmeyi açıkcası tercih etmem. ne kadar yazı yazabilirim yada sağlıklı olabilir ki? ama masaüstü programları ile bu işlem kolaylıkla veya daha rahat bir şekilde yapılabilir.

teşekkürler bilgiler için. ben wordpress de yeniyim bunlara ihtiyacım var…

wp için genel ayarlar seo açısından çok önemli

teşekkürler. eklentileri ararken bile postie’yi bulamamıştım, buraya kısmetmiş. 🙂
wordpress’te kendi belirlediğim istenmeyen kelime gruplarını otomatik olarak silen bir eklenti biliyor musunuz?

@xbox

şu var 5 dolar istemiş http://j.mp/aec9r2 ama bunun bedava olan benzer eklentisi de var mutlaka.

wp eklenti dizinini biraz karıştır benim görmüşlüğüm var ama aramak lazım orada http://j.mp/z28xvk

wordpress auto search replace filan benzer aramalar yap.

esasen istediğinin function u basit ama eklenti haline getirip sana admin paneli vermek uzun iş şimdi 🙂