Kategoriler
Blog

WordPress Türkiye bağlantılarda değişiklik yaptı

WordPress TürkçeUzun uzadıya bu mevzuyu yazmak istemiyorum, konu kısaca WordPress Türkiye sitesinden WordPress kurulum paketini indirip sunucumuza kurduğumuzda bağlantılarda (blogroll) acemiblogcu.com cisday.org nahnu.org teknoseyir.com wordpress-tr.com bağlantıların çıkması ve bu bağlantılardan wordpress-tr.com harici diğerlerinin olmamasını düşünenlerin olması, bunun adına haksız rekabet denmesiydi.
Tabi buna katılanlar oldu, katılmayanlar da oldu. Ben fikrimi bu tartışma olmadan belki 1 yıl öncesi yazmıştım zaten (:
İşte asıl konu şudur ki, WordPress Türkiye bu tartışmalardan sonra bir değişikliğe giredek bu linkleri kaldırmış yerine WordPress ile ilgili sitelerin adreslerini koymuş. İyi de yapmış, taktir ettim arkadaşları e biraz geç oldu tabi ama yine de büyüklük onlarda kalmış hesabı oldu.

WordPress-tr bildiğiniz üzere wordpress’i Türkçe’ye çevirerek yayınlayan bir site. Bu emekleri sayesinde bir çok insan kolaylıkla wordpress’i kullanarak blogcu olabildi. Fakat standart kurulumda otomatik olarak yerleşen bağlantıların haksız rekabete yol açtığını wordpress bağlantıları ile haksız rekabet yazısı ile yazmıştık ve çok hararetli tartışmalara sebep olmuştu.

Böylesine iyi bir hizmeti yapan ve karşılığında bir menfaat beklemeyen bu insanları belki rencide ettik. Belki de biraz üzdük. Belki bu kırkınlıklarla birbirimize çok ağır konuşmalar yaptık. Ama sonuçta birbirimize küs değiliz. En azından biz onlara küs ve kırgın değiliz. Biz bir tespitte bulunduk ve fikrimizi söyledik. Onlarda kendilerine göre itirazlarını yaptılar.
Sonuçta bir kaç kırıcı kelime geçsede gerçekten çok faydalı bir tartışma yaptık. Bu tartışmaya fosil, mastermax, hasan, nahnu, doğancan, kuponadam, eloy, wolkanca, eylültoprak, amarat,ve tuzsuz katıldı. Taraflar çok ilginç fikirlere sahipti. Ama bu tartışmaya bir sonuca bağlayamadığımızı düşünüyordum. Ama bugün WordPress son sürümü indirince fark ettim ki bağlantılar değiştirilmiş. Eskiden olan karşı çıktığımız linklerin yerine sadece WordPress ile ilgili resmi ve yardımcı sitelere link verilmiş.

Çok sevindim. Ama fikirlerim kabul gördü ve galip biz geldik sevinci değil bu. WordPress ve wordpress-tr adına çok sevindim. Çünkü bu haliyle çok daha profesyonel duruyor. wordpress-tr’nin değerini en az 2 kat artıracak bir girişim bu. haksız rekabetle ilgili yazımızda belirtiğimiz gibi yeni yeni blog yazarlığına başlamış olan insanlar adına daha da çok sevindim.
Bu tartışmada o tarafta ya da bu tarafta olan fark etmez herkese çok teşekkür ederim. Doğru ya da yanlış, önemli ya da önemsiz hiç fark etmez bir fikri olan ve bunu korkusuzca beyan eden insan değerlidir. Nasıl olsa fikri açık olan insalar, geleceğimize yön verecek. Bugün bu ufacık bağlantılar konsunda, yarın çok daha önemli konularda.
Herkese çok teşekkürler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

25 Ocak 2008 tarihinde eklenen WordPress Türkiye bağlantılarda değişiklik yaptı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

hala ısrarla anlaşılmayan nokta, bu bahsettiğin arkadaşların ve senin dediğin gibi, o tartışmalardan sonra değil; wordpress.org'da dağıtılan sürümlerdeki blogrollda değişiklik yaptığından sonra değiştirildi o bağlantılar. tıpkı wordpress-de ve diğer lokal wordpress sitelerinin yaptığı gibi biz de örnek blogroll kısmında değişikliğe gittik.

bu arada alıntıladığın yazının sonunda geçen "fikri olan ve bunu korkusuzca beyan eden değerlidir" önermesi yanlıştır bence. "kadir kıymet bilen" değerlidir.

anlatamadım ya, neyse.

valla ben açıkcası bu arkadaşın yazdığı yazıya katılmıyorum. son yazısındada rencide ettik diye üzzdük diye bastıra bastıra söylemiş.canımı en çok sıkan nokta yeni wp kuranlar için bu linklerin önemi yokduki.yani ben şimdi wp kurdum 1 dakika içinde alexa vs linkler orada etkimi edecek. daha yeni domain aldım 🙂 . çok çabukmu öyle çıkacak niye hala yokum.valla bence eski blogroll un kalması iyidi.sonuçta bu türkçesi gökten inmedi bir parça emek ile yapıldı.kolayda olmadı.kolay olsaydı o arkadaş o yazıyı yazmazdı kendisi kendi blogunu ayarlarını blogroll unu yapardı laf atmazdı.burada açıkcası wp-tr ye karşı art niyet gördüm ben.birileri istenilen birşeyin olmasını istiyormuş gibi gördüm

ben de bunu haksızlık olarak sayıyordum, tamam muhakkak emekleri vardır, karşılıgını görmek isteyeceklerdir ama… adil olmak da lazım 🙂

madem adil olmak lazım;

o halde, her wordpress türkiyeden indirdiği wordpress'i kullanan insanlar, bu adamlara para ödesin. adil olmak lazım !

adam wp yi kuruyor. o linkleri silmeyi öğrenmek uzun zamanını alıyor. bu arada yükünü tutan gidiyor.
aslına bakarsanız baştan böyle bir açıklama süper olurdu. link var lan ona göre şeyet falan gibi.

@eylos

herkes sen ben değil bazıları bu linkleri silersem acaba blogum bozulur mu diye korkabiliyor bile 🙂

haha volkan abi çok güzel dedin.valla blogum boozulursa bir daha yaparım.bilgiler ve dosyalar bende 🙂

ben onların yaptığı emeğe her zaman saygılıyım ama kimse kendini bilmem bir numara gibi gösteremez kaldırılmasıda gerekiyor.
üstelik forum sayfalarıda çöplükten farksız…

wolkanca yardım! bende bloguma feed eklemek istiyorum ama eklentisini bulamadım. senin bu sağ üst köşedeki lan blog gibi siteme nasıl feed ekleyebilirim?

nokta blogcuyu alınca üyeler hem arttı hem azaldı… önceki hali daha iyidi…fazla birşey yokken ama en azından orada bir emek vardı ve hızlıydı…eski yönetim iyiydi…nokta blogcuyu aldı…yazarlar blogcudan bıkınca, blogger ve wordpress e gitmeyi seçti… çünkü aradığı özellikler ve en iyi servislerdi…tek türk servisi değildi o kadar…wordpress türkçeleşince herşey çok güzel oldu… daha sonra wordpress sansür olunca blogger gittiler… daha sonra da domain alanlar oldu…bazı host servisleri açıldı…mesela turklerklani ile ben host servisinden aldık… ben blogcudan sıkıldım…canım istemiyo yazmak blogcuya… bu sansürü kaldırsalar tam süper olacak…yani ben anlatmak istediğim o linklerin orada olması değil…olsun önemli değil…sonuçta emek harcamışlar ve blogcudan bıkanlar iyi bir blog servisi arayanlar özellikle wpyi arayanlar onu düşünmez bile…