Kategoriler
Blog

WordPress Türkiye bağlantılarda değişiklik yaptı

WordPress TürkçeUzun uzadıya bu mevzuyu yazmak istemiyorum, konu kısaca WordPress Türkiye sitesinden WordPress kurulum paketini indirip sunucumuza kurduğumuzda bağlantılarda (blogroll) acemiblogcu.com cisday.org nahnu.org teknoseyir.com wordpress-tr.com bağlantıların çıkması ve bu bağlantılardan wordpress-tr.com harici diğerlerinin olmamasını düşünenlerin olması, bunun adına haksız rekabet denmesiydi.
Tabi buna katılanlar oldu, katılmayanlar da oldu. Ben fikrimi bu tartışma olmadan belki 1 yıl öncesi yazmıştım zaten (:
İşte asıl konu şudur ki, WordPress Türkiye bu tartışmalardan sonra bir değişikliğe giredek bu linkleri kaldırmış yerine WordPress ile ilgili sitelerin adreslerini koymuş. İyi de yapmış, taktir ettim arkadaşları e biraz geç oldu tabi ama yine de büyüklük onlarda kalmış hesabı oldu.

WordPress-tr bildiğiniz üzere wordpress’i Türkçe’ye çevirerek yayınlayan bir site. Bu emekleri sayesinde bir çok insan kolaylıkla wordpress’i kullanarak blogcu olabildi. Fakat standart kurulumda otomatik olarak yerleşen bağlantıların haksız rekabete yol açtığını wordpress bağlantıları ile haksız rekabet yazısı ile yazmıştık ve çok hararetli tartışmalara sebep olmuştu.

Böylesine iyi bir hizmeti yapan ve karşılığında bir menfaat beklemeyen bu insanları belki rencide ettik. Belki de biraz üzdük. Belki bu kırkınlıklarla birbirimize çok ağır konuşmalar yaptık. Ama sonuçta birbirimize küs değiliz. En azından biz onlara küs ve kırgın değiliz. Biz bir tespitte bulunduk ve fikrimizi söyledik. Onlarda kendilerine göre itirazlarını yaptılar.
Sonuçta bir kaç kırıcı kelime geçsede gerçekten çok faydalı bir tartışma yaptık. Bu tartışmaya fosil, mastermax, hasan, nahnu, doğancan, kuponadam, eloy, wolkanca, eylültoprak, amarat,ve tuzsuz katıldı. Taraflar çok ilginç fikirlere sahipti. Ama bu tartışmaya bir sonuca bağlayamadığımızı düşünüyordum. Ama bugün WordPress son sürümü indirince fark ettim ki bağlantılar değiştirilmiş. Eskiden olan karşı çıktığımız linklerin yerine sadece WordPress ile ilgili resmi ve yardımcı sitelere link verilmiş.

Çok sevindim. Ama fikirlerim kabul gördü ve galip biz geldik sevinci değil bu. WordPress ve wordpress-tr adına çok sevindim. Çünkü bu haliyle çok daha profesyonel duruyor. wordpress-tr’nin değerini en az 2 kat artıracak bir girişim bu. haksız rekabetle ilgili yazımızda belirtiğimiz gibi yeni yeni blog yazarlığına başlamış olan insanlar adına daha da çok sevindim.
Bu tartışmada o tarafta ya da bu tarafta olan fark etmez herkese çok teşekkür ederim. Doğru ya da yanlış, önemli ya da önemsiz hiç fark etmez bir fikri olan ve bunu korkusuzca beyan eden insan değerlidir. Nasıl olsa fikri açık olan insalar, geleceğimize yön verecek. Bugün bu ufacık bağlantılar konsunda, yarın çok daha önemli konularda.
Herkese çok teşekkürler.