WordPress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gereken

WordPress sitesini başka alan adına(domain) taşırsanız veya buna taşımak demeyelim de sitenin adresini/alan adını değiştirmeye karar verdiyseniz yapmanız gereken çok önemli 4 şey var.

Wordpress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gereken

Bunlardan 3’ü sql sorgusu diğeride muhtemelen zaten bildiğiniz bir şey 301 yönlendirme(redirect). Yönlendirmelerde 301 kalıcı olarak yönlendirme anlamına, 302 ise geçici yönlendirme anlamına gelir bu rakamlar botların yani arama motorlarının anladığı rakamlardır.

Aşağıdaki sql sorgularını yapmanız yeni alan adı ile yola devam etmeniz için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog ayarlarının bulunduğu tabloda yeni alan adı ile değiştirir.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eski-adres.com', 'http://www.yeni-adres.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

Aşağıdaki post tablosundaki tüm guid değerlerini yeni alan adı ile değiştirir.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.eski-adres.com','http://www.yeni-adre.com');

Aşağıdaki ise post tablosundaki entrylerde yazmış olduğunuz tüm eski alan adlarını yenisi ile değiştirir.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.eski-adres.com', 'http://www.yeni-adres.com')

Son olarak aşağıdaki yönlendirme, .htaccess ile yapılacak, php ile de yapılabilir önemli olan 301 olması.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.eski-adres.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eski-adres.com
RewriteRule ^/?(.*)$ "http://www.yeni-adres.com/$1" [R=301,L]

Yukarıdakiler uyguladıktan sonra yeni alan adı ile site çalışıyorsa, eksiksiz değiştirdiyseniz eski alan adına bağlı hosting hesabında her şeyi kaldırılabilir, sadece kök dizin ve onun içinde .htaccess dosyası olması yeterli. Sql sorgularını yapmadan önce yedek almayı unutmayın, sorguların nereden yapıalcağını bilmiyorsanız hizmeti aldığınız yere başvurup bu sayfanın adresini onlara gönderin.

Yeni alan adında sitenizin yönetim paneline girip kalıcı bağlantı yapısını vb. gibi ayarları yeniden kontrol edip güncellemelisiniz, site haritaları varsa onları güncellemelisiniz.

Yukarıdaki tüm işlemler botların yeni alan adını eskisi ile değiştirme süresini kısalatacaktır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

abi bunlar yapıldığında eski ziaretçilerden kayıp verilmeden alan adı değiştirme işi yapılabilir mi? yoksa ziyaretçi kaybımız olur mu?

peki volkan abi mesela şöyle bir yönlendirme nasıl yapabiliriz?
mesela abc.com dan blog.abc.com yönlendireceğim yönlendirmek istediğim şekli şöyle abc.com/yazı blog.abc.com/yazı sayfasına yönlenecek ama abc.com yine abc.com olarak kalması lazım yani /dan sonra bir adres varsa o zaman yönlensin
umarım anlaşılır olmuştur.

sayın fatih istediğiniz yapılabilir. ha ben de biliyorum yapılabilir olduğunu nasıl yapacağım dediysen şimdi vallahi ben şimdi onu anlatamam ya biliyorsan yapacaksın ya da parasını verip yaptıracaksın kaynaklar internette mevcut htaccess ile ilgili özellikle http://www.askapache.com/ adresli arkadaşın blogunu karıştırmanı tavsiye ederim.

dostum ben bu kodu htaccese attım fakat googledeki indexli konuya tıklayınca konu içine girmiyor anasayfasına yönlendiriyor sorun ne olabilir acaba?

sayın metin konunun sonundaki htaccess kodunda bahsediyorsanız onu şöyle yazdığınızdan emin misiniz;

<ifmodule mod_rewrite.c>rewriteengine onrewritecond %{http_host} ^.eski-adres.com$ [or]rewritecond %{http_host} <a href="http://^www.eski-adres.com^www.eski-adres.com<br />rewriterule ^/?(.*)$ "http://www.yeni-adres.com/$1" [r=301,l]</ifmodule>

yani başına sonuna
<ifmodule mod_rewrite.c>buraya yazmalısın</ifmodule>

metin o zaman index.php atın eski domaine içeriği şöyle olsun;

<?php header ('http/1.1 301 moved permanently&#039😉;header( 'location: http://www.yeni-domain.com' ) ;?>

veya htaccess olarak bir de şunu deneyin

redirect 301 / <a href="http://www.yeni-domain.com

” target=”_blank”>http://www.yeni-domain.com

zaten bu yeterli olacaktır önemli olan 301 yönlendirme olması bu arama motoruna gönderilmesi gereken mesaj bu o sitenin bundan sonra yeni domain de çalışacağını anlayacaktır 301 mesajı ile. mesela 302 olsa arama motoru siteyi bundan sonra yeni domain de değil geçici bir süre yönlendirdiğini anlar. burada konumuzda 301 yapmak gerektiğini vurguladık.

evet bu işe yaradı index atıp htacceside en son verdiğiniz şekilde yaptım ve istediğim şekilde bir yönlenme oldu. yardımların için çok teşekkür ederim dostum. aklıma takılan bir kaç soruyu sana sormak istiyorum benim bu site 10k üzeri bir site yönlendireceğim domainide yeni aldım sıfır bir domain hit konusunda kaybımız olurmu olursada ne kadar olur tahminimce? bu en son yaptiğimiz kodlamada google tarafından uygundur sanırım diğerlerine göre biraz farklıda ondan sormak istedim benim yapmam gerken siteyi tasıyıp yönlendirdikden sonra webmasters toolsdan tasımak olacak bunun dışında + olarak baska yapılacak şeyler varmıdır. yardımların için çok teşekkürler.

eğer 301 ile yönlendirirsen ki php ile yönlendirmişsin zira bir kayıp olmayacak. sitede bulunan sayfa sayısına bağlı olarak en geç 1-2 ay içinde(bu süre içerisinde yönlendirilmiş olarak kalacak) arama motorları eski siteyi unutacak tüm bağlantıları yeni site ile yenileyecek. doğru bir 301 yönlendirme yaptıktan sonra google webmaster araçlarına bile gerek yok webmaster araçlarındaki işlem sadece süreci daha hızlandırır şart değil.

sadece google değil kurallar tüm akıllı botlar için geçerli.

kolay gelsin.

siteyi yönlendireli bugün 5 gün oldu ve ciddi hit kayıpları yaşıyorum 4 binden fazla hit kaybım var bazı kelimelerde 1. cıkıyordum onlardan da düştüm hatta o kelime yokum neden böle oldu acaba? htaccese sadece şu kodu yazmıştım (redirect 301 / http://www.yeni-domain.com) doğrudur demi webmaster toolsdan'da belirttim site güzel indexleniyor hemen hemen tüm konuları indexlendi eski sitemin hit durumuna bakıyorum dün 23 bugün 12 kişi girmiş diye görünüyor bu nasıl oluyor peki? yönlendirdik sonuçta bu 12 kişi nasıl giriyor anlamadım

yönlendirmenin doğru olduğuna inaniyorum. eski sitem: www.sevdigim.net yönlendirdiğim site ise www.aktuelbilgi.com eski sitenin indexlerine googleden tıkladığımda doğrudan yeni siteye yönleniyor zahmet olmazsa sen de bir kac sayfasına bakarmısın? bu arada googlede sevdigim.net şeklinde arama yaptığımdan aktuelbilgi.com'da çıkmaya başladı yardımcı olursan sevinirim.

sayın metin yönlendirmeyi doğru yaptıysanız bahsettiğniz gibi olmaz kontrol etmelisiniz yazdığınız yönlendirme eski sitenin tüm sayfalarını sadece sitenin yeni sitenin ana dizinine yönlendiriyor olabilir sitenin tüm sayfalarının aynı şekilde yeni adresteki sayfalarına yönlendirildiğinden emin olun.

dediğim gibi siteyi doğru yönlendirdiyseniz mysql ftp boşaltmak veya boşaltmamak bir önemi yok.

bu durumlarda amatör arakdaşların sık yaptığı hata yönlendirmeyi doğru yapmamak bu konuyu lütfen araştırın ben burada yazbildiğim kadar yazdım.

iyi çalışmalar.

evet baktım yönlendirme doğru sorun yok. 5 gün olmuş sitenize yeni içeriker ekleyin var olan eski içeriğin/sayfanın sayısına göre bu 1-2 aya kadar uzayabilir hatta çok büyükse site mesela bu site 3-5 ayı bile geçer güncellemesi.

merhaba , volkan sana şunu sorucam, ben ilk olarak kendi hosting firmam ve domain adımı aldım fakat eskiden ornek.wordpress.com adinda bir ücretsiz blogu vardi ben yeni sitemi ornek.wordpress.com'a nasıl yönlendirebilirim

sevgili sali wordpress.com da yukarıda konuda yazdığım gibi bir işlem yapmamız mümkün değil fakat eğer senin için zor değilse önceki wordpress.com sitesine yeni adresim budur diye bağlantı verirsen iyi olur, başka yapacak pek bir şey yok belki wordpress.com yönetim panelinde bununla ilgili bir şeyler vardır tam bilemiyorum wordpress.com un yardım sayfalarına, forumlarına da bir bakmanı öneririm kesinlikle bu konuda bir şeyler yazılmıştır.

yorum için teşekkür ederim kolay gelsin.

merhaba hoca,

benim sitem başından beri başında www yoktu , ancak bunun ileride sıkıntı olabilceğini düşündüm bazı arama motorları www olmadan algılamıyormuş bu doğru mu?

yani sadece şekil amaçlıysa gerek duymuyorum…

eğer doğruysa ben de yönlendirme yapacağım , yönlendirme yaptıktan sonra eski indexlerim gider mi? yani bir kaybım olur mu bu bahsettiğin yönlendirmede

teşekkürler şimdiden

sayın sinan,

bahsettiğiniz www meselesi safsata öyle bir şey yok.
www olmaması hatta birçok açıdan daha kullanışlı ve doğru fakat önemsenecek bir şey değil belirttiğiniz gibi daha çok görüntüden ibaret çoğu site yöneticileri insanların www alışkın olduklarını düşünüyor fakat bu da internet kullanıcıları bilgilendikçe ileride tamamen çürüyecektir, www olması veya olmaması çok gereksiz bir şey hiçbir önemi yok.

arama motorlarına sadece bir şekilde içerik göndermelisin, ya www olan adresleri ya da olmayanı. belirttiğiniz gibi siteyi ilk www olmadan başlattıysanız öyle devam etmeniz doğru olandır.

iyi çalışmalar.

hocam soruma cevap verip ilgilendiğiniz için teşekkür ederim..

benim siteme www yazarak ta giriş yapılabiliyor ( sitemap harici ) o zaman hiçbir değişikliğe gerek duymuyorum sağolasın .. bu arada sitemap ı www olarak kaydetmiştim hata veriyordu galiba baştan www suz açmam gerekicek? 🙂

sayın sinan,

www ile girilen adresleri www sız olarak açılması için htaccess dosyanıza aşağıdaki gibi yazın

<ıfmodule mod_rewrite.c>
rewriteengine on
rewritecond %{http_host} ^www.siteniz.com$ [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://siteniz.com/$1 [l,r=301]
</ıfmodule>

kaynak: http://no-www.org/faq.php

ayrıca arama motorlarına doğru adresleri vermek için kanonik bağlantı şeysini kullanın, açıklaması burada: https://wolkanca.com/kanonik-baglanti-ogesi-relcan…

hocam özür diliyorum

www ile girilen adresleri www sız olarak açılması için htaccess dosyanıza aşağıdaki gibi yazın

bunu sitemap iyileşsin diye mi yazdın?

sayın sinan ben hoca değilim 🙂 biliyorum alışkanlıktan bunu yazıyorsunuz.

sitemap ile alakalı değil yazdığım gibi "www ile girilen adresleri www sız olarak açılması için" yani hem www ile hem www sız giriliyor yazmanız üzerine iki türlü giriş şeklini de bir türlüye indirmek demek oluyor. örnek: bu siteye www.wolkanca.com ile herhangi bir sayfasına girerseniz size www olmadan olan sayfayı gösterir.

peki volkan diyeyim o zaman 🙂

sitemap sorununu dün gece hallettim , www olan domaini deaktif ettim site ekle dedim www suz ekledim ve şu an 185 linkten 118 i algılandı yani sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı 🙂

birde kanonik bağlantısı yazısını okudum çok faydalı fakat ilk yüklediğimde oylama eklentisi hata verdi sildim oylama eklentilerini , daha sonra düzelmişti tekrar hata vermeye başladı bende kanoniki sildim 🙂

eski domainimin süresinin bitmesine bir hafta var, bu bir hafta yönlendirme ile kaybım çok olur mu? malesef zamanım olmadığından domain değişikliğini yapamadım. şimdi yapacağım fakat korkuyorum trafik kaybım olur mu diye.

@murat

1 hafta süre kısa domaini 1 yıl daha yenileyip yönlendirin.

google webmaster tools da iki domaini de kaydedip gidip "adres değişikliği" seçenğini kullanın. daha fazla yardım için google webmaster tools yardım sayfalarına bakın.

yapilmasi gereken diger konular.
1.web root unuza user ve group izinlerini apache.apache olarak degistirilmesi gerekiyor. tabii ki sizin user ve grubunuz apache olmayabilir.

chown apache.apache -r /var/www/html/

2.plugins veya themes cache lerini var ise temizlemek.