Kategoriler
Konuk Yazar Teknoloji

Uzaydaki bilgisayar

uzaydaki-bilgisayarHerkes uzay gemilerindeki bilgisayarların çok süper olduğunu sanıyor, hayalimizde bile göremediğimiz evdeki bilgisayarlarımızdan milyonlarca kat iyi olduğunu sanırız ancak gerçek hiçte öyle değil.

Şu an uzay gemilerinde en çok kullanılan bilgisayar;
IBM nin geliştirdiği RAD6000
128Mb hafızası var
25MHz işlemcisi var
5 watt enerji harcıyor

Eski teknoloji daha iyidir kanıtlanmış ve sorun çıkarmayacağı kesindir. Bu yüzden kullanılmaktadır.

Eski wolkanca.com’da Uzaydaki bilgisayar veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Uzaydaki bilgisayar için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Uzaydaki bilgisayariçin 3 yanıt

en önemliside az enerji harcamasıdır. düşük frekanslarda çalışan sistemler daha az enerji harcar. uzayda en büyük sıkıntı enerji hava ve su ihtiyacıdır. eğer oraya 8 çekirdekli 10.000rpm li 8 gb lık bir pc gönderirseniz harcayacağı enerjiyi temin edemezler. en az enerji ile max verimi almak zorundalar.

orada verileri sadece topluyorlar. veriler dünyaya gelince buradaki bilgisayarlarla analiz ediyorlar bildiğim kadarıyla. bu eski bilgisayarlar panel açıldı, kapandı gibi basit otomasyonları yapıyor olsa gerek. fakat, astronotların dizüstü bilgisayarlarını görmüştüm. sanırım internete giriyor ve dünya ile haberleşiyorlar 🙂

astronotların dizüstü bilgisayarlarını görmüştüm. sanırım internete giriyor ve dünya ile haberleşiyorlar

düşünsenize uzaydaki bir astronot laptopla wolkancaya girmiş bu yorumu aydan yazıyorum falan diyor.. baya ünlenirdik