Kategoriler
Teknoloji

Çin malı telefonların pazardaki yeri

Bildiğiniz üzere Çinliler bu pazarda çok fazla ileri gidip cep telefonu işine girdiğinden beri piyasada çok fazla dandik telefon dolaşmakta. Herkes firmasının uydurduğu markayı Çinli arkadaşlara bildirip istedikleri telefon üreticisinin, istediği modelini Çinli arkadaşlarımıza yaptırmakta.


Batılı ülkelerin bilinçli tüketicilerinin çok fazla kullanmadığı Çin malı “çakma” cep telefonlarını bizim gibi orta şekerli ve düşük gelirli ülkeler tercih etmekte ve kullanmakta, bu nedenle çinli girişimciler cep telefonu pazarındaki yerlerini çok fazla sağlamlaştırmış durumdalar. Türkiye’deki cep telefonu pazar payının 3/2 sini çin malı telefonlar oluşturuyor ve bu telefonlar öyle veya böyle kullanılıyor.

Son dönemdeki 3G patlamasından sonra Çin malı telefonlarını tercih edenlerin sayısı diğer telefon üreticilerinin 3G uyumlu cep telefonlarını ucuza satmasından dolayı azalmış olsa da, yakın çevremden aldığım bilgiye göre Çin malı 3G li telefonların Türkiye’de zorunlu olarak kullanıma açılması durumu oluşmuş. Daha fazla açacak olursak, şuanda almış olduğunuz 3G li telefonların 3G özelliğini kullanamıyorsunuz ama yakın gelecekte bunları kullanabileceksiniz.