Kategoriler
Internet

Twitter ne ola ki?

Bazen ben de blog da yazdıklarımı unutuyorum inanın, 3 yılı aşkındır blog yazıp, 1600 den fazla yazı olunca kişinin blogunda unutması doğal.
Hep olan bir şeyden bahsedeyim, şimdi nacizane biz profesyonel internet kullanıcısı olarak tabir edilen tiplerdeniz ve bir servisi kullanmaya devam edersek eğer, bunu gören diğer arkadaşlarımız hemen –aha bu adam bu servisi kullanıyorsa iyi bir şeydir lan! deyip o olaya dalıyor ve hemen sorularla bizi boğuyorlar. Bu sorular sayesinde de bana yazacak malzeme çıkıyor işte. Tıpkı kullandığım Delicious, Flickr, Lastfm vs. servislerde olduğu gibi şimdi de Twitter hakıında yazmam farz oldu. tabii ki yeni bir servis değil Twitter ama bununla yeni tanışan arkadaşlar için kısa bir açıklama mahiyetinde yazabilirim.

Twitter, basitce şu soruya cevapların yazıldığı bir servis: "şu anda ne yapıyorsun?". Internet nufusunun dünya nufusu ile hemen hemen yaklaştığı ( hatta geçtiği de söylenebilir ) günümüzde belki bir ihtiyaçtan yola çıkan bir servis. Takipçileriniz oluyor ve şu anda ne yaptığınızdan haberdar oluyorlar, sizinde takipçisi olduğunuz kişiler oluyor ve siz de onların o anki durumunu, ne yaptıklarını takip edebiliyorsunuz. Eğer cesaretiniz varsa bütün dünya sizin o an ne yaptığınızdan haberdar olabilir.

Banane ya kimin ne yaptığından diyebiliriz elbette, fakat biraz düşünürsek Twitter çok farklı şekillerde, çok farklı amaçlarla kullanılabilecek harika bir fikir olduğunu görebiliriz, basitçe bir örnek;

"Taksim’de kahve içiyorum" yazıyorsunuz, bu cümle bütün arkadaşlarınıza sms ile gönderiliyor. Belki de o sırada Taksim’de olanlar çıkageliyorlar.

Şu anda ne yaptığım kimin umurunda, sürekli yayın halinde olmanın kime ne faydası var diyebilirsiniz. Haklısınız, aslında ben de bundan alınan zevke biraz uzağım. Ama duyduğuma göre dünyada gençler, özellikle genç kızlar, artık sabah uyanınca arkadaşlarına "günaydın" diye SMS atıyorlarmış. Gün boyunca "sıkılıyorum", "coğrafya dersindeyim", "bugün mert mavi kazak giymiş" gibi içeriksiz mesajlar göndermek suretiyle birbirlerini her saniyelerinden haberdar etmek zorunda hissediyorlarmış.

Twitter cep telefonlarına sms ile de gönderilip, cep telefonundan sms ile mesaj alabilen bir servis olduğu için 140 karakter sınırı ile cep telefonlarına da uyum sağlar.
Twitter hesabınıza cep telefonunuzdan sms, Google Talk vb. anlık iletişim programları ile ve blogunuzun Rss feed’i ile mesaj gönderebilmeniz mümkün.
Blogunuzun veya Rss akşına sahip bir web yayınınızı Twitter ile ilişkilendirmek için Twitterfeed sitesi kullanışlı, Twitterfeed kullanabilmek için bir OpenId veya yahoo hesabınız varsa kolayca hesap açıp kullanılası. Ayrıca WordPress eklentisi olarak sunulan çeşitli eklentiler de mevcut.
Twittervision da Google Maps ile Twitterlaşmaları takip edebileceğiniz ilginç bir servis.
Firefox eklentileri ile de tadından yenmeyecek kadar lezizleşebilir bile.
Twitter üzerine Google da minik bir araştıma yaparsanız çok çok ilginç araçlar ve fikirlere raslayacaksınız.

    Kaynaklar;

  • twitter: insan ya da makine, 24 saat yayın halinde | Chatkapi
  • Twitter furyası, maksat Web 2.0 havasına uymak | Arslanlar Şehri
  • Twitter Nedir, Ne İşe Yarayabilir? | Okyanus Ötesi
  • Twitter da nedir kuzum? | AntiFit
  • Google araması.

Microbloging in lideri olarak anılan iki servis var; Jaiku ve Twitter, ben şahsen Google’ın satın alması ile Jaiku kullanılası diye görüyordum ve kullanıyordum, ama ne olduysa bir soğukluk oluştu jaiku ile aramızda ve Twitter a geri döndüm.
Güvenle kullanabilirsiniz, Twitter’ı msn e çevirmeyin karşılıklı mesajlaşma değil köşeye bilinmeyen birine mesajlar atmak gibi düşünün.
Afiyet olsun.

Twitter ne ola ki?için 11 yanıt

ah benımde aklıma gelmıstı boyle bısı ama destek olanımız yoktu kı ühühühüh:'((( sımdı yenı bı projem var. umarım destek verecez dıyenler sırtımdan vurmaz ya da gıcıklık cıkarmaz. ah twıtter sen kactın elımden bu kacmasın barı. bu arada sms olayı guzel tabı aynen benım fıkrım. ulen uzaydan mı ıncelenıyoruz ne..!?!?!?!?

en güzel tarafı blog yazanların yeni yazdıkları yazıların veya beğendikleri sitelerin linklerini yayınlamaları bir anda trafik artışı oluyor. google deskop kulanıyorsanız ekleyeceğiniz bir widget ile site ve program gibi ekstra dertlerden de kurtulmuş oluyorsunuz.

twitter bir yönüyle korkutucu. şu anda kirmizi çorabımı giydiğimi bile yazıyorsam, gelecekte privacy konusunu nasıl yorumlayacagımızı merak ediyorum.

ama twitter kesinlikle çok eğlenceli ve bagımlılık yapıcı. hele yakın arkadaşlarınız orada varsa.

benim twitterim http://twitter.com/ekubio

bu arada wolkanca'ya mim gönderdim 🙂

twitter sana para ödemeli beni de bulaştırdın ya bu işe birde nedir ne değildir mecali ile hizmette sınır tanımayan kankam 🙂

twitterin bant genişliği 0 olcak 🙂 site göçcek sadece spam botlar çökertir daha senden gelenleri sölemedik 🙂

açıkcası benpek beğenmedim. yaptığımız şeyleri yazmak; bana göre değil. bence twitter,myspace gibi şeyler sadece arkadaşlara hava atmak için

arkadaşlar benim telime doğrulama mesajı gelmedi bir hata nı yapıyorum acaba.
yardımcı olursanız sevinirim.

@volkan
neymiş sorun? yanlış anlaşılma neymiş bir yazsan şuraya ne güzel olurdu.

sorunu çözdüm arkadaşlar bir yanlış anlaşılma olmuş.

merhaba;

benim öğretmek istediğim bir şey var:

acaba, takip ettiğimiz kişi, update yaptığında bizim kendi cep telefonumuza uyarı mesajı geliyor mu? bu update edilen text'in aynısı ya-da update edildi şeklinde bir uyarı gibi…

teşekkürler

yok istemem ben bundan,burda mesajada para charge ediyorlar,sirf reklam diye gelen mesajlara bile 34$fazla odeyince,insan mesajsesi duyunce irkiliyor