Kategoriler
Hayattan

Türkiye’de işveren ne arıyor?

Kendimi bildim bileli bu ülkede işsizlik diye bir durum söz konusu. Bu konuda binlerce kez yazılmış, çizilmiş, konuşulmuştur herhalde. E ben de yazabilirim blogumda öyle değil mi? Blog ne için var, medyada ki abilerin yazdıkları, konuştuklarına kaldıysak ohoooo, işimiz zor.

Dün okuduğum bir haber şöyle yazıyordu, iş dünyası vasıflı eleman bulmakta sıkıntı çekiyor, gençler de iş bulmakta sıkıntı çekiyor.
Bu evet doğru, fakat benim gördüğüm bizim bu iş dünyası ve insan kaynakları departmanları bence süper kahramanlar arıyor ondan eleman bulmak da zorlanıyorlar.

Örnek yüzlerce iş ilanı yazabilirim buraya, herifler hem üniversitenin şu bölümlerinden mezun, bu kadar bu sektör de iş deneyimi gibi şeyler yanında belki çalışacağı pozisyonda İngilizcenin İ’si ile işi olmamasına rağmen İngilizceyi de sular seller gibi konuşması, anlaması gerek de diyorlar. Ha tüm bu istekleri bir süper kahramanı tarif ediyor fakat maaşlar hiç de süper kahraman maaşı değil tabiî ki.

iş arama

Hal böyleyken bu işveren amcamlar süper kahramanlarına kavuşamıyor, gençler de iş bulamıyor.

Peki ne yapmalı? Birçok şey yapılmalı elbette ama sanırım bu yapılacaklar listesinin en üst sırasında eğitim var, yani bu iş veren abiler aradıklarını bulamıyorsa madem, alacaklar gençlere eğitim verecekler adam akıllı, sonra çıkıp yok efendim kalifiye eleman bulamıyorum ayaklarına yatmayacaklar.

Bu benim bakış açımdı, e yazdım da bir işe yaradı mı? Bilmiyorum işe yarasa da yaramasa da ben yazarım arkadaş. Teşekkür ederim.