Türkiye'de işveren ne arıyor?

Kendimi bildim bileli bu ülkede işsizlik diye bir durum söz konusu. Bu konuda binlerce kez yazılmış, çizilmiş, konuşulmuştur herhalde. E ben de yazabilirim blogumda öyle değil mi? Blog ne için var, medyada ki abilerin yazdıkları, konuştuklarına kaldıysak ohoooo, işimiz zor.

Dün okuduğum bir haber şöyle yazıyordu, iş dünyası vasıflı eleman bulmakta sıkıntı çekiyor, gençler de iş bulmakta sıkıntı çekiyor.
Bu evet doğru, fakat benim gördüğüm bizim bu iş dünyası ve insan kaynakları departmanları bence süper kahramanlar arıyor ondan eleman bulmak da zorlanıyorlar.

Örnek yüzlerce iş ilanı yazabilirim buraya, herifler hem üniversitenin şu bölümlerinden mezun, bu kadar bu sektör de iş deneyimi gibi şeyler yanında belki çalışacağı pozisyonda İngilizcenin İ'si ile işi olmamasına rağmen İngilizceyi de sular seller gibi konuşması, anlaması gerek de diyorlar. Ha tüm bu istekleri bir süper kahramanı tarif ediyor fakat maaşlar hiç de süper kahraman maaşı değil tabiî ki.

iş arama

Hal böyleyken bu işveren amcamlar süper kahramanlarına kavuşamıyor, gençler de iş bulamıyor.

Peki ne yapmalı? Birçok şey yapılmalı elbette ama sanırım bu yapılacaklar listesinin en üst sırasında eğitim var, yani bu iş veren abiler aradıklarını bulamıyorsa madem, alacaklar gençlere eğitim verecekler adam akıllı, sonra çıkıp yok efendim kalifiye eleman bulamıyorum ayaklarına yatmayacaklar.

Bu benim bakış açımdı, e yazdım da bir işe yaradı mı? Bilmiyorum işe yarasa da yaramasa da ben yazarım arkadaş. Teşekkür ederim.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Türkiye'de işveren ne arıyor?için 12 yanıt

en basitinden internet sektöründe bile iş verenler hamal arıyorlar. çok iyi ingilizce, şu şu şu programlama dillerinde bilmem kaç yıl deneyim ve referanslar, tasarım programlarını iyi düzeyde kullanma. reklam tasarımı yapma, flash animasyon hazırlama. sayıyor da sayıyor. iyi de kardeşim bir insanın yapacağı iş mi bu. en az 3-4 uzman kişilik işi bir kişiye yüklemeye çalışıyorlar. ama maaşı bir kişilik bile vermeye yanaşmıyorlar. işveren olarak önce sen bir kendine sor ben ne istiyorum? nasıl yapılır? doğrusu nedir? bunlar yok.

ah volkan ah yarama tuz bastın.
evlenmeden önce biliyorsun bilgisayar öğretmenliği yapıyordum. bursaya evlendim 8 ay oldu hala iş yok. beni en çok kızdıran şey ne biliyorumusunuz? her yerde dayın olsun işin hazır denilir ya başvurdugum heryerde üst düzey tanıdık var işçi bile alamıyoruz seni mi alalım diyorlar. kabahat işverenden değil yapılan gelir vergisinin yüksekliği.sigorta yaparsa asgari ücretli birine 1000 ytl ye maloluyor ona ; alırmı tabibizim gibileri . bu gidişle fabrikada vasıfsız eleman (işçi) olarak çalışıcam herhalde.. allah işsizlerin yardımcısı olsun

oho o para hangımıze yetecek hosta bıle yetmez 😀

şaka bir tarafa bende sayısal öğrencisiyim düz lise çıkışlıyım ama tekstil okuyorum işte naparsın 🙁

staj kısmına da gelince kesinlikle öyle. bırak lısedekılerı bız unıversıte stajı ıcın tekstıl fabrıkasına gıttık adamlar bıze de aynı ısı yaptırmaya calıstılar bız ıkı arkadas cazgırlık yaptık bıraz adamlar pek ayak ısı yaptıramadılar ama son haftalarda fabrıkayı bıze bırakıp yemege cıkıyolardı yaw. orda calısan ısçılerde "bız 10 senede anca ogrndık bu ıslerı sız 4 haftada kaptınız helal valla" demıslerdı. yanı unıversıtelı genclerde acayıp potansıyel var ama kullanmasını bılmıyorlar.

amaan dünyanın çivisi çıkmış zaten. bunlarında cıkmıs noolsun ıste. gene devlete sıgınacaz 3-5 kurus ıcın. gercı onuda kazanmak zor

"ha tüm bu istekleri bir süper kahramanı tarif ediyor fakat maaşlar hiç de süper kahraman maaşı değil tabiî ki."

kesinlikle katılıyorum 🙂 ben 1 senedir mezun olunca ne iş yaparım acaba diye duşunup habire internetten basvurular yapıyorum arastırma yapıyorum ama her seferinde 3-5 sene tecrubeli eleman arıyorlar, yok ingilizcen super olcakmıs yok sabahtan aksama kadarmıs yok şuymuş yok buymuş..! manyak bunlar ya..! ulan oyle bırısı olsam zaten sana nıye basvurayım be..!

ben ıstıyorum kı tamam alsın benı calıstırsın. egıtsın ogretsın ısı bana bak ben nasıl olucam. hem zekıyız sonucta unıversıte okuyoruz anlarız 1 gostermeyle bılemedın 2. adamlar armut pıs agzıma dus dıyorlar kı yanılıyorlar. sen bana 3-5 senelık tecrube edınmemı saglamazsan ben nerde tecrube edınecem uzayda ayda mı?!

silkelensınler de kendılerıne gelsınler. kendılerı parayla yatlar katlar alıyorlar sonra ıscının sıgortasına laf soyluyorlar. tamam ssk ve kdv oranları cok fazla ama bu senın ıscı almana bu kadar da engel mı be kardesım.belkı daha fazla kazanacaksın? zaten bu işlere devlet el atmalı. heleki tekstil sektörü kıvranıyor ama devlet hala zam pesşinde!!!!

off of cok dertlıyım cok.! mezun olunca ne ış yapıcam ben :((( zaten aglarsa anam aglar gerisi playback bıle yapmaz a.s.

@tamkarışık
seni ben işe alırım merak etme sen (: blogcu olarak 😀 hem tecrübelisin de bu konuda.

şaka bir yana gerçekten de durumlar biraz karışık, büyük şirketlerin eğitim birimleri mevcut, firma içi eğitimler veriyorlar fakat çok büyük şirketler bunlar.

işverenler biraz da bir çok işi bir elemana yaptırıp bu pahalı işçilik maliyetinden kurtulmak için de uğraşıyor. belki bir yasa çıkartılmalı ve şu kadar iş gücü olan firmalar alanında eğitim kurumları ile anlaşmak zorundadır gibi. okulların staj olayları var tabi mesleki eğitimlerde ama bunların nasıl çalıştığı malumunuz, ben bir çok yerde stajyer arkadaşlarla karşılaştım hepsi hemen hemen aynı ayak işlerini yapıyorlar, tamam atmosferi solumaları bile bir tecrübe ama gerktiği kadar iyi çalışmıyor o stajyerlik olayı diye düşünüyorum.

daha temel bir konu var o da gençler istedikleri bölümlerde okuyamıyor. belki tüm bunların ana nedenlerinden biri budur. ben de istediğim bölümde okuyamamıştımi okuduğum bölüm bir boka yaramadı açıkçası, ufak tefek ampül değiştirmek ve elektrik kabloları, tesisatı konusunda bilgiyi evde orada burada kullandım o kadar (: ondan hoşlanmıyordum çünkü mecburen gittim okula. oysa istediğim bölümde olsaydım.
benim gibi binlerce genç olduğunu düşünürsek, ülkenin bu durumdan dolayı neler kaybettiğini hayal etmek zor değil. herkes her şeyi çok iyi biliyor da kimsenin bir şeyler yapmak işine gelmiyor diye düşünüyorum. özellikle tuzu kuru ve alışkanlıklarından vazgeçemeyen amcamlar.

@tamkarışık
para sorun değil, çakarız iki sponsor bir kenarlara sen hele bitir okulunu gel.

cidden eğer sağlam 3-5 tane kalemi kuvveti yazar olsa yanımda para basarız maliye bakanı unakıtan kovalar bizi (:

çok göz var aman ne olur ne olmaz gelir melir açıklamıyorum.

"peki ne yapmalı? birçok şey yapılmalı elbette ama sanırım bu yapılacaklar listesinin en üst sırasında eğitim var, yani bu iş veren abiler aradıklarını bulamıyorsa madem, alacaklar gençlere eğitim verecekler adam akıllı, sonra çıkıp yok efendim kalifiye eleman bulamıyorum ayaklarına yatmayacaklar. " kesinlikle katılıyorum. çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.