Kategoriler
Gündem

Laleler ve rögar kapağı

İstanbul, karmakarışık bir şehirdir bazı mahallelere gidersiniz etraf toz duman pis bakımsız ve sokaklar çocuk dolu -burası İstanbul’mu? diye sorabilirsiniz, bazı semtlerine gidersiniz harika sokaklar harika arabalar ve sokaklarda çocuk yok -İstanbul çok güzel bir şehir! diyebilirsiniz.
İstanbul’da laleler
Şimdi Laleler ile Rögar(kanalizasyon) kapağının ne lakası var diye merak ediyorsunuzdur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl İstanbul’a tam 8 milyon 296 bin lale dikti… Bunun için harcanan para 2 milyon 136 bin TL… Şimdi en çok sorulan soru şu: “İstanbul’da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi’nden bu kararlar nasıl geçiyor?”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005’te İstanbul’a 600 bin lale dikti… 2006’da bu sayı 3.5 milyona çıkarıldı… Bu yıl ise kentin özellikle merkezi yerlerine tam 82 türde 8 milyon 296 bin lale dikildi… Bu lalelerin 1.2 milyonu erken açtı!.. Açacak daha 7 milyon lale var… Bu lalelerin alımı ve dikimi için harcanan para ise 2 milyon 136 bin 144 TL olarak açıklandı…
Sadece lale değil, 2.7 milyon sümbül, nergis ve muskari de kentin değişik bölgelerine dikildi. Bu da toplam 11 milyon soğanlı bitki anlamına geliyor…
Şimdi İstanbul’da herkes bu laleleri konuşuyor… En çok sorulan soru ise, bir süre önce rögar kapağı olmadığı için kanalizasyona düşüp sürüklenerek boğulan 5 yaşındaki Dilara’yı hatırlatıyor. O soru şu: “İstanbul’da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi’nden bu kararlar nasıl geçiyor?”
Kaynak: Hürriyet