Kategoriler
Internet

StumbleUpon

Benim çok severek, sıkça kullandığım, 8 yıl önce geliştirilmeye başlayan, milyonlarca kullanıcısı olan StumbleUpon, üyelerin siteler, resimler, fotoğraflar gibi internet üzerinde tarayıcı ile girilebilen her şeyi diğer internet kullanıcılarına tavsiye edebilmesini sağlayan bir uygulama.
Basit bir araç çubuğundan ibaret, görüntülediğiniz web sitesini araç çubuğundaki sevdim butonuna tıklayarak StumbleUpon veritabanına eklemiş oluyorsunuz. StumbleUpon sitesine üye olan her kullanıcının kendisine ait bir sayfası oluyor(wolkanca.stumbleupon.com) ve eklediği siteler burada arşivleniyor, ayrıca blog olarak, arkadaşlık servisi olarak da kullanılabiliyor.

StumbleUpon’da en çok sevilen siteler diğer StumbleUpon da Stumble’yen kullanıcılara daha çok görüntüleniyor. Kendine has bir algoritmaya sahip olan StumbleUpon da özellikle spam vb. gibi birçok uygunsuz hareketler büyük ölçüde filtrelenebiliyor bu sayede Stumble’yen kullanıcılar keyifle siteden siteye dolaşıyor.

Yeni siteler, yeni içerikler, bilgiler keşfetmek için muhteşem bir site.

StumbleUpon ile sitenizin, blogunuzun ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz, hatta fırlatabilirsiniz demek daha doğru olur zira gerçekten ilginç bir içerikse, kullanıcıların gerçekten hoşuna giden bir site ise sitenizin çok fazla hit alması kesindir.

Sitenizin göndermek istediğiniz sayfasına gidip tarayıcınıza yüklediğiniz StumbleUpon araç çubuğundan (y)sevdim butonuna tıklayıp göndermek ve siteye üye diğer arkadaşlarınıza da bunu tavsiye etme imkanına sahipsiniz. Kullanımda bazı ufak tefek ip uçları var bunları zamanla keşfedeceksiniz.

Bellki kanalları mevcut bunlara kategori de diyebiliriz ilgilendiğiniz konuda sörf yapabilirsiniz, bu gerçekten çok zevkli mesela ben buraya gönderdiğim postaların bir kısmını StumbleUpon sayesinde keşfediyorum.

Türkiye’de maalesef pek kullanılmıyor, bu yüzden Türkçe içerik yok denecek kadar az belki bu yüzden Türkçe karakterleri desteklemeyen bir sistemi var Türkiye’den kullanıcı sayısı çoğalmasını umuyorum.