Kategoriler
Genel

23 Nisan 2023

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; Ulu Önder Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünyada eşi benzeri olmayan tek gün, bizler ve ülkemiz için bir onur ve gurur kaynağıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan’da Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ulusal bayramıdır. Kaynak: Wikipedia.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!
https://youtu.be/AbAbr9KWeu4#23Nisan#23NisanKutluOlsun🇹🇷

1920 yılında bugün, Türk milleti Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda oldukça önemli bir adım attı. Türkiye’nin bağımsızlığını kutlamanın yanı sıra, tam dokuz yıl sonra meclis, Mustafa Kemal Atatürk’ün teklifi üzerine 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek ulusal bayram ilan etti. Böylece Türkiye, resmen bir Çocuk Bayramı kutlayan ilk ülke oldu.

Bu ulusal bayram sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından çocukların bir araya gelerek kutlama yapmasına ve kültürel etkileşimde bulunmasına vesile oluyor. 23 Nisan’ı kutlamak için ülke genelinde okullarda çocuklar halk danslarına ve şiir dinletilerine yer verilen gösterilere katılıyor, bilimsel deneyler yapıyor ve şarkılar söylüyor. Kutlamalarda Türk bayrağı ve kırmızı-beyaz süslemeler yaygın olarak kullanılıyor. Çocuklar ayrıca yılın bu gününde sembolik olarak TBMM’de sandalyeyi devralmaya ve ülkeyi yönetmeye davet ediliyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun Türkiye!

Türkiye National Sovereignty and Children’s Day 2023 – https://www.google.com/doodles/turkiye-national-sovereignty-and-childrens-day-2023

Google bugün için Doodle yaptı.

23 Nisan 2021 – 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Şey mi dostum, yine yangınlar yine ben.
23 Nisan 2009
Google bize logo yaptı